İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlığa 8 Faydası

Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlığa 8 Faydası

Yürümenin Faydaları

Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlığa 8 Faydası

Yürümenin Faydaları

Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlığa 8 Faydası Nelerdir?

Birçokları için sabahları yürüyüşe çıkmak ruh halinizi iyileştirmenin anlık bir yolu olabilir. Tıbbi gerçekleri bir kenara bırakın, bir düşünün: Dışarı çıktığınızda güneş ışığına maruz kalacaksınız ve bu küçük doz D vitamini anında daha uyanık hissetmenize yardımcı olacak. Sadece kanınızı pompalamakla kalmayacak, aynı zamanda yerel mahallenizin (veya yürüdüğünüz her yerin!) sunduğu her şeyi alabileceksiniz.

Ayrıca, sizi strese sokan her şeyi bırakabileceğiniz ve o gün başarmayı umduğunuz şeye odaklanabileceğiniz bir zaman olabilir. Ağaçları, köşedeki yeni kahve dükkanını ve hatta karşılaştığınız insanların kıyafetlerini fark etmek, kendinizi orada hissetmenize yardımcı olabilir. Ve bunu yaparken en sevdiğiniz şarkıları patlatmaktan da zarar gelmez.

Ancak yürümek sadece zihniniz için değil, vücudunuz için de iyidir. Düşük etkili bir aktivite olduğu için, herhangi bir fiziksel beceri seviyesindeki veya yaştaki hemen hemen herkes, eğitim almadan veya önceden herhangi bir deneyime sahip olmadan bunu yapabilir. Vücut üzerinde kolay olduğu için, birçok insan yürüyüşe çıktığında hiç egzersiz yapmadığını hisseder, ancak bunun tersi doğrudur.

Mayo Clinic’e göre yürüyüş, kalp hastalığı ve felç gibi durumları önleyerek ve yöneterek kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, Harvard Tıp Okulu’na göre bazı kişilerin kilo vermesine bile yardımcı olabilir. Yakın zamandaki veya geçmişteki sağlık sorunlarınızla ilgili endişeleriniz varsa, rutin bir yürüyüş denemesine başlamadan önce doktorunuza danışın, ancak bu zorluğa hazırsanız, uzmanlardan sabah yürüyüşünün size fayda sağlayabileceği sekiz yolu paylaşmalarını istedik.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Sabah Yürüyüşü Kardiyovasküler Sağlığı ve Dolaşımı İyileştirebilir

Antigua Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademisyenlerinin dekanı ve başkan yardımcısı olan Manuel Flores, “Uyanmadan bir saat kadar önce vücudunuz güne hazırlanmaya başlar” diyor. Şu anda, “nabzınız kadar kan basıncınız da yükselmeye başlar ve endokrin bezleriniz, vücudunuzu hazırlamak için tiroid hormonu (ayrıca tiroksin olarak da adlandırılır) dahil olmak üzere daha fazla miktarda hormon salgılamaya başlar” diye açıklıyor. Sabah yürüyüşünün rutini burada devreye giriyor. Dr. Flores, “Her sabah yürüyerek kan basıncındaki ve kalp atış hızındaki bu artışı azaltır, dolayısıyla kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirirsiniz” diyor.

Sabah Yürüyüşü Vücudun Oksijen Kullanma ve Nefes Alma Yeteneğini Artırabilir

Sabah yürüyüşü ruhunuz ve ciğerleriniz için iyi olabilir. BSRT, RRT, RRT-NPS, CPFT, AE-C’den Sheri Tooley, “Doktorunuzun onayını aldığınız sürece, sabah yürüyüşleri kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi akciğer hastalığı olan kişiler için büyük fayda sağlar” diyor. FAARC ve Amerikan Solunum Bakımı Derneği’nin 2021-2022 Başkanı ve CEO’sudur. “Yürümek, düşük etkili bir aktivitedir ve vücudun oksijen kullanma yeteneğini geliştirebilir” diye ekliyor. Aslında, Journal of COPD Foundation’da yayınlanan 2016 tarihli bir araştırmaya göre, ” günde en az 60 dakika yürüyen hastalar, KOAH’a yeniden yatış oranlarını yüzde 50 azalttı” ve hedef 5.000 adımdı.

Yürümek Sağlığınızı Uzun Vadede Olumlu Etkiler

Her gün yürümenin fiziksel sağlığınızı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda bir sınır yoktur. Dr. Flores haftada en az 150 dakika yürümeyi tavsiye ediyor ve Tooley de günde 30 dakika önererek aynı fikirde. Tooley, “Günlük yürüyüşler, çeşitli sağlık koşullarını önlemenize veya yönetmenize, kardiyovasküler zindeliği iyileştirmenize, ruh halinizi artırmanıza, stresi azaltmanıza ve daha pek çok şeye yardımcı olur” diyor. “Bu faydaların tümü aynı zamanda solunum sağlığınızı da destekleyebilir. Kalp sağlığı ve akciğer sağlığı el ele gider. Bu nedenle, doktorunuz bu aktivite için sizi onayladığı sürece, yürümek sağlığa muazzam faydalar sağlar.”

Sabah Yürüyüşleri Stresi Azaltabilir ve Ruh Halinizi Artırabilir

Hem Dr. Flores hem de Tooley, yürümenin zihninizi temizlemeye ve ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabileceği konusunda hemfikir. Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan 2020 tarihli bir araştırmaya göre, “düzenli yürüyüşler yapan veya başka fiziksel egzersiz yapan katılımcılar, düzenli egzersiz yapmayanlara göre daha iyi duygusal sağlığa sahipti.”

Alzheimer Riskinizi Azaltabilir

Dr. Flores, “Sabah yürüyüşleri ayrıca kaslarınızı güçlendirir, zihninizi temizler, zihinsel sağlığı iyileştirir ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır” diyor. Aslında, bir 2020 Alzheimer incelemesinde, araştırmacılar “sekiz yıldan uzun süren ileriye dönük bir çalışma, daha fazla yürüyen kadınların tüm çalışma süresi boyunca daha az bilişsel gerileme yaşadığını gösterdi.”

Sabah Yürüyüşü COVID-19 Gibi Enfeksiyonlara Yakalanma Riskinizi Düşürebilir

Hepimiz COVID-19 gibi sürekli mevcut enfeksiyon tehdidiyle mücadele etmek için sağlıklı seçimler yaptığımızdan emin olmak istiyoruz ve uzmanlarımıza göre yürümek bunu yapmanın basit bir yolu. Dr. Flores, “Her gün yürüyüş yapmak bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir” diyor.

Yürüyüş Tansiyonunuzu Düşürebilir

Düzenli yürüyüşün kalp sağlığına faydaları devam ediyor: Dr. Flores’e göre, yürüyüş sırasında kalp atış hızınız yükseldiği için (olmadığını hissetseniz bile!), doğrudan kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Güne yürüyüşle başlamak faydalı güce katkıda bulunur: “Sabahları uyandıktan kısa bir süre sonra yürüyüşe başlamak size gün boyunca bu avantajlardan yararlanma fırsatı verir” diye ekliyor Tooley.

Düzenli Yürüyüş, Yılda Daha Az Hastalık Günü Geçirebileceğiniz Anlamına Gelir

Bu doğru – bu sabah rutini, yıl boyunca geçirdiğiniz hasta günlerin sayısını azaltabilir. Dr. Flores, “Araştırmalar, haftada en az 150 dakika yürüyen insanların yaklaşık yüzde 40 daha az hasta gün geçirdiğini gösterdi ” diyor. Bu, günlerinizi evde soğuk algınlığı ilaçları ile geçirmek yerine sevdiğiniz şeyleri yapmak için daha fazla zamanınız olacağı anlamına gelir.

Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlığa 8 Faydası-Kaynak: oprahdaily.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir