Anasayfa » Haber » Türkiye, Rusya’nın Ukrayna Topraklarını İlhakını Reddetti

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna Topraklarını İlhakını Reddetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna Topraklarını İlhakını Reddetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna Topraklarını İlhakını Reddetti

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki dört bölgeyi ilhakını reddettiğini ve kararın uluslararası hukukun “ağır bir ihlali” olduğunu söyledi.

Bir NATO üyesi olan Türkiye, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana diplomatik bir dengeleme eylemi yürütüyor. Ankara, Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına karşı çıkıyor ve hem Moskova hem de Karadeniz’deki komşuları Kiev ile yakın ilişkilere sahip. Ayrıca Rusya’nın işgalini eleştirdi ve Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları gönderdi.

Türk bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhakını tanımadığını ve Rusya’nın dört bölgeyi, Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’yı ilhak etme kararını reddettiğini de sözlerine ekledi.

Bakanlık, “Uluslararası hukukun yerleşik ilkelerinin ağır ihlalini oluşturan bu karar kabul edilemez” dedi. Şiddeti giderek artan bu savaşın, müzakereler yoluyla varılacak adil bir barışa dayalı olarak çözülmesine desteğimizi yineliyoruz” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü bölgelerin ilhakını ilan etti ve Moskova’nın potansiyel olarak ciddi bir yeni askeri geri dönüşle karşı karşıya kalsa bile “özel askeri operasyonunda” zafer kazanacağına söz verdi.

Açıklaması, Rusya’nın Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde referandum dediği şeyi yaptıktan sonra geldi. Batılı hükümetler ve Kiev, oyların uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve zorlayıcı olduğunu ve temsili olmadığını söyledi.

ABD, İngiltere ve Kanada yanıt olarak yeni yaptırımlar açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymr Zelenskiy Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO askeri ittifakına katılmak için hızlı başvuruda bulunduğunu ve Putin hâlâ başkanken Rusya ile barış görüşmeleri yapmayacağını söyledi.

Kaynak: reuters.com

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir