Sigara Bağımlılığına Karşı Anne ve Baba

Sigara Bağımlılığına Karşı Anne ve Babanın Desteği

Kişisel Gelişim Psikoloji Sağlık Yaşam

Sigara Bağımlılığına Karşı Anne ve Babanın Desteği yazımızda çocukların örnek aldığı anne ve babaların çocuklarına sigara karşısında iyi örnek olmaları ve sürekli olarak bilgi vermeleri, sigaraya verilen para ve hayat, sigara bağımlılığının en büyük nedenini yazdık.

Sigara Bağımlılığına Karşı Ebeveynlerin Çocuklarına Sigaranın Zararlarını Anlatması Gerekiyor

Sigaraya başlamayı önlersek, sigaraya karşı daha büyük bir tedbir almış oluruz. Çocuğun sigaraya başlamaması için 5 yaşından itibaren beynine sigaranın kötü olduğuna dair bilgiler vermek gerekir. Ebeveynler ve çocuklar arasında cinsellik, sigara ve bağımlılık gibi konular konuşulmamaktadır. Eğer anne ve baba çocuğa 13-14 yaşına kadar sigaranın kötü etkilerini anlatmazsa, çevrenin etkisiyle sigaraya başlama ihtimali artmaktadır.

Sigaranın bugünkü ekonomik piyasasının büyüklüğü çok fazla olduğu için her yerde sigara ile ilgili reklamlar ve sigara içen kişi bulmak mümkündür. Sigara bağımlılığı, görerek bulaştığı için mutlaka çocuklar küçük yaşta bilgilendirilmelidir. Çünkü çocuk bir tuzağa düştüğünün farkında değildir. Sigara içen çocuk büyüdüğünü ve çekici olduğunu zannetmektedir. Sigara içenler sosyalleştiğini zannettiği için güzel bir şey olarak görebilmektedir. Bunun böyle olmadığını anne ve babanın 5-6 yaşlarından itibaren çocuğa işlemesi gerekir.

Çocuk her yerde sigara ile ilgili şeyler görürken, anne ve babanın bu beyin yıkamayı ters etki olarak yok etmesi gerekir. Anne ve baba, sigaranın imajını kırmak zorundadır. Aksi halde çocuklar sigaraya başlayacaktır. Eğer anne ve baba konuşmazsa, birileri onlarla konuşacaktır ve sigaraya başlatacaktır. Anne ve babalar çocuklarının yanında asla sigara içmemelidir. Mümkünse en kısa zamanda bırakmalılardır. Hiçbir anne ve baba çocuğunun sigaraya başlamasını istemez. Bu nedenle de sigara içeceklerse de mutlaka çocuğu yanında olmamalıdır. Çocuklar anne ve babasını rol model alacağı için, yanında sigara içilen çocuk, büyüyünce sigaraya başlayacaktır. Ebeveynlerin doğru örnek olması çocukların sağlığı için çok önemlidir.

Sigara Tiryakiliğinin Azalması Türkiye

Sigaraya Verilen Para

Bir sigara içicisi 10-12 yaşında içmeye başlarsa, 45-50 sene kadar sigara içmek zorunda kalmaktadır. Ortalama sigaraya verilecek para 150-200 bin liradır. Bu kadar para insanı kanser yapmaya ve erken öldürmeye ayrıca bir sürü hastalığa yakalanmaya neden olmaktadır. Kötü kokmasına neden olmaktadır. Sigara içenler hiç hak etmemesine rağmen 2.sınıf insan muamelesi de görmektedir. Sigara içenler çocuklarının rızkını sigaraya göz göre göre yatırmaktadır.

Tütünsüz Dünya Günü

Sigara Bağımlılığının En Büyük Nedeni Psikolojik

Sigara bağımlılığın %1’i nikotin, %99’u ise psikolojik bağımlılıktır. Nikotin bağımlılığı 6 saat içerisinde %97 oranında bitmektedir. 3 günde ise nikotin bağımlılığı tamamen bitmektedir. Nikotin bağımlılığından kurtulmak kolay asıl zor olan psikolojik bağımlılıktan kurtulmaktadır. Kişi sigara içtiği zaman keyif alıyor, mutlu oluyor, çayla iyi gidiyor, sohbeti tamamlıyor gibi ilişkileri kendince tamamlamaktadır. Bu ilişkilerin beyinde koparılması gerekir. Bu bağlantıların koparılması için sigara bağımlılığına karşı terapistlerden yardım almak gerekir.

Terapide 6 saat içinde kişiye ömür boyu zihninde yapacağı 1 tane antrenman öğretilmektedir. Bu antrenmanın ne olduğunu öğretmek 6 saat almaktadır. Bu 6 saatte 34 yıllık bir tecrübe öğretilmektedir. Kişiler terapiden çıktıklarında zihinlerinde bir oyun gibi antrenman yapmaktadırlar. Sigarayı bırakma terapisinde amaç; kişinin sigarayı bir daha içmek istememesi, canları çekmesin, özgür ve mutlu içmeyen olmalarıdır. Asıl önemli olan sigara paketini beyinden atmaktır. Sigara içenlerin algısı bozulmuştur. Dünyanın en büyük katilini dostu sanmaktadır.

Sigara Bağımlılığına Karşı Anne ve Babanın Desteği-Terapist-Eğitmen Emre Üstünuçar’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir