Türkiye’de Sigara İçen Sayısı Ne Kadar? Sigara Hastalığından Kurtulmanın Önemi

Türkiye’de Sigara İçen Sayısı Ne Kadar? Sigara Hastalığından Kurtulmanın Önemi yazımızda ülkemizde sigara içenlerin sayısını, sigara yasaklarının delinmesini, sigaradan kurtulmayı ve sigara sektörünü yazdık.

Türkiye’de Sigara İçen Sayısı 2018

Türkiye’de sigara bağımlılığında son yıllarda azalmalar gözüküyor. Bu gelişme ülkemiz için sevinç verici bir durum. Son yıllarda devletin kamu spotları ve etkinlikleri, sivil toplum kuruluşların bilinçlendirme çalışmaları ve akil insanların sigaranın zararlarına karşı insanlara haber vermesiyle sigara bağımlılığından kurtulanların sayısı artmıştır. Öyle ki sigarayla mücadele eden ülkeler, ülkemize gelerek bu işin nasıl yapıldığını öğrenmektedirler. Ülkemizde yapılan bunca çalışmaya rağmen sigara içicisi yeterli seviyelere düşmemiştir. 21 milyon insan hala sigara içmektedir. Tütün ve Tütün Mamulleri yasası çıkmadan önce bu rakam 29 milyondu. Nüfusun artış hızına bakacak olursak ciddi düşüş olduğu görülmektedir, fakat yinede sigara içicisi çok fazla.

Tütün ve Tütün Mamulleri, insanları özendirerek bağımlı hale getirmektedir. Bu işi sigara firmaları çok iyi yapmaktadır ve sigara bağımlılarının artmasına neden olmaktadır. Özendirme taktiği firmalar için en iyi yoldur. Sigara firmaları sigara satışından çok ciddi paralar kazanmaktadır. Türkiye piyasası 25 milyar dolar kadardır ve çok büyük bir ekonomik gücü temsil etmektedir. Bu rakamın 15 milyar doları direkt sigara satışından, 10 milyar doları ise sigaranın neden olduğu hasta tedavisinden kazanılıyor.

Kalp ve Damar Hastalıklarını

Sigara Yasaklarının Delinmesi

Devletin başlangıçta koymuş olduğu sigara içme yasakları yavaş yavaş delinmektedir, bu nedenle de sigara içimi artmaktadır. Devletin çalışanlarının ve duyarlı insanların sigara içme kurallarını bozan insanları uyarmaları ve kurala uymayanlara ceza vermeleri gerekiyor. Bazı otellerin lobilerinde sigara içilmesine izin verilirken, kafelerin suni açık havalı ortamlarında da sigara içilmesine izin veriliyor. Bazı eğlence merkezlerinde ise gece 23:00’den sonra tamamen kapalı alanda sigara içilmesine izin veriliyor. Devletin yetkili organları da bunları denetlemede yetersiz kalabilmektedir. Halkın bu konuda duyarlı olması gerekir. Alo 171 ihbar hattına bildirimde bulunulması insanların sağlığı açısından yararlı olacaktır. Yeni yasa ile tek tip sigara paketleri satılacaktır. Sigara markasının adı ve reklamı pakette %15’lik kısımda yer alabilecektir.

Sigaranın Mental Sağlığa Zararları-E-sigara

Nargile uzun yıllar sigara kadar tehlikeli değilmiş gibi yansıtıldı. Nargile içilerek birçok sohbet yapıldı. Gerçek olan ise nargilenin sigaradan daha tehlikeli ve zehirli olmasıdır. Elektronik sigaralarda aynı şekilde tehlike saçmaktadır.

Sigarayı Bıraktırma Sektörü

İnsanların duyarlı vatandaş olarak sigarayı bırakması gerekiyor. Halkın sigara konusunda bilinçlenmesi ve kendiliğinden sigarayı bırakması hedeflenmelidir. Bunların yanında Sigara Bıraktırma sektörü oluşmuştur. Sağlık Bakanlığı‘nın ve TÜBİTAK‘ın elveriş ve uygunluk göstermediği hiçbir yönteme ve kişiye başvurmayın. Piyasada öyle yöntemler var ki insanları, sigaradan daha tehlikeli hala getirmektedir. Sigara kartellerinin ve sigara bıraktırma kartellerinin ellerini düşmeyin. Sigara bir hastalıktır ve insanı kendine bağımlı yapar. Resmi yerlere giderek sigara bıraktırma tedavisi görebilirsiniz. İlk önce kişinin sigarayı bırakma kararı olması, tedavide çok önemlidir. Her şeyin beyinde bittiğini bilmemiz çok önemlidir.

Türkiye’de Sigara İçen Sayısı Ne Kadar? Sigara Hastalığından Kurtulmanın Önemi-TSSD Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın