HaberSağlıkYaşam

Sigara Tiryakiliğinin Azalması

Sigara Tiryakiliğinin Azalması yazımızda sigara içilmesine karşı alınan önlemler ve yasalar ile azalmasını, sigaranın maddi ve manevi zararlarını, sigara bağımlılığının etkisini ve gençlerin sigara ile olan imtihanını yazdık.

Sigara Tiryakiliğinin Azalması

Türkiye‘de son 5 yılda 494 milyar adet sigara tüketildi. Yapılan yasaklar ile sigara tüketiminde azalmalar vardır, fakat sigara içilmesinin bu denli fazla olması ciddi hastalıklara ve para kaybına neden olmaktadır. Sigara ile savaşta Türkiye yapmış olduğu uygulamalar ve yasalar ile dünya üzerinde örnek gösterilen bir ülke konumundadır. Sigara ile savaşta devletin ve kurumların yapmış oldukları önlemler hedeflenilen kadar olmasa da sigara içilmesini düşürmüştür. Devletin sigara fiyatlarını her yıl çok fazla arttırması da bunda etkili rol oynamaktadır. 2000’li yıllarda ülkede 27 Milyon insan sigara içmekteydi. Günümüzde bu rakam 21 Milyonlara düşmüş durumdadır. Nüfusun çoğalmasına oranla sigara içenlerin sayısının düşmesi uyarıların ve yasaların işe yaradığını göstermektedir. Sigara içenlerin çok fazla hastalığa yakalanması ve hayatını zehir etmesi canlı örnek olarak diğer insanları etkilemiştir. Yapılan eğitim programları, haberlerin ve basının yönlendirmesi, devletin almış olduğu tedbirler sigara içilmesini azaltmıştır.

Sigara Tiryakiliğinin Azalması ve Vergi

Sigaranın Diğer Zararları

Yapılan önlemlere rağmen sigaraya başlama yaşı daha da azalmıştır. Ortalama 11 yaşındaki çocuklar sigaraya başlamaktadır. Türkiye’nin her yıl ortalama 25 Milyar doları sigaraya gitmektedir. Bu rakama sigara alımının yanında sigaraya bağlı hastalıkların oluşturduğu maddi zararlarda dahildir. Sigaranın bir diğer zararı sigara ateşine bağlı olarak ülkemizde orman yangınlarının yarısını oluşturmasıdır. Ülkemizde sigaraya bağlı her yıl 110 bin insan hayatını kaybetmektedir. 15 bin insan sigara içmediği halde sigara içenler tarafından öldürülmektedir. Pasif içici olmaktan da uzak durulmalıdır. Bu rakamlar azalan sigara kullanımının rakamlarıdır ve sigara kullanımının daha da azalması ve yok edilmesi gerektiğini göstermektedir. Yapılan araştırmaya göre 4 gençten biri tiryaki seviyesinde sigara içmektedir. Gençlerin sigara kullanımından uzak durması çok önemlidir. Dünyada en kolay bağımlılık sağlayan madde sigaradır.

Tütünsüz Dünya Günü

Sigara Şirketlerinin Kazançlarını Düşünmesi

Geçmişten günümüze insanların sigarayı diğer sağlığa zararlı şeylerle aynı kefede konumlandırmıştır. Terli terli soğuk su içme gibi sigara içme uyarıları pek etkili olmamıştır. Sigaranın tüm hayatını etkilediği ve kötü bir madde olduğu günümüzde daha da çok belirtilmelidir. Amerika gibi ülkelerin sigara satarak para kazanması ve insanları sağlığından ettiğinden haberdar olması gerekiyor. Sigara şirketleri kazançlarını kaybetmemek için birçok kanaldan kendi reklamlarını yaparak sigara kullanıcılarını kaybetmemektedir. Sigaranın zararlı olduğunu bile bile ürettikleri onlarda insanların sağlığına önem verme diye bir kavram yoktur.

Sigaraya başlamanın en büyük nedeni özentidir. Sigara tiryakiliğinin azalması özendiğiniz kişileri doğru bir şekilde seçmeyle başlayacaktır. Kişi diğer insanlara özenerek sigaraya başlar ve nikotin nedeniyle bağımlı hale gelir. Uzun süre içimde bırakamayacak hale gelir. Fakat sigarayı bırakan çok kişi olduğu da bilinmektedir. Sigara şirketleri de toplum liderlerini, ünlüleri, filmleri kullanarak sigarayı özendirme yolu ile yaymayı amaçlamıştır. Sigara özenti işidir.

Sigara Tiryakiliğinin Azalması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir