Netflix Tüm Zamanların En Büyük Hiti Olan Squid Game

Netflix Tüm Zamanların En Büyük Hiti Olan Squid Game İçin 21 Milyon Dolar Harcadı

Ekonomi ve Para

Netflix Tüm Zamanların En Büyük Hiti Olan Squid Game İçin 21 Milyon Dolar Harcadı

Netflix Tüm Zamanların En Büyük Hiti Olan Squid Game Maliyeti

  • Netflix’in şimdiye kadarki en büyük hit dizisi olan “Squid Game” için 21.4 milyon dolar harcadığı bildirildi.
  • Netflix’in “Stranger Things” ve “The Crown” gibi diğer hitlerine kıyasla küçük bir miktar.
  • Disney ve Apple gibi diğer şirketlerdeki akış şovları film benzeri bütçelere sahiptir.

Son yıllarda akış platformlarındaki artış, medya şirketleri büyük bütçeli IP ile aboneleri cezbetmeye çalışırken maliyetleri artıran bir içerik silahlanma yarışına neden oldu.

Ancak şu anda dünyanın en büyük şovu olan Netflix‘in “Squid Game” önceden var olan herhangi bir IP’ye dayanmıyor ve diğer akışlı hitlere kıyasla küçük bir meblağ tutuyor.

Bloomberg’den Lucas Shaw, elde ettiği dahili belgelere dayanarak Çarşamba günü bildirdiğine göre, yayıncı Korece yayınlanan hit diziye 21.4 milyon dolar harcadı. Netflix, Insider’ın talebi üzerine rakam hakkında yorum yapmayı reddetti.

Netflix Salı günü yaptığı açıklamada, 17 Eylül’deki ilk çıkışından bu yana 111 milyon üye hanenin izlediği “Squid Game”in şimdiye kadarki en büyük hit dizisi olduğunu duyurdu (bir hesap bir şovun veya filmin en az iki dakikasını izlerse Netflix bir görüntüleme sayar). Yayıncının ikinci en büyük dizisi “Bridgerton” ilk ayında 82 milyon üye tarafından izlendi.

Variety‘ye göre Netflix, dizinin anavatanı Güney Kore‘ye bu yıl bölgede 500 milyon dolar taahhüt ederek büyük yatırım yapıyor. Ancak dokuz bölümde, “Squid Game” Netflix’e bölüm başına yaklaşık 2,4 milyon dolara mal oldu – şirketin diğer bazı hit şovlarından çok daha küçük bir miktar oldu.

Squid Game: Lee Jung-Jae

Diğer Hit Dizilerin Maliyetleri

Variety’nin 2017’de bildirdiğine göre, “Stranger Things” ve “The Crown” bölümleri sırasıyla 8 milyon dolar ve 10 milyon dolar tutuyor. Karşılaştırma için, “Stranger Things”in üçüncü sezonu Netflix’in altıncı en büyük lansmanı ve “The Crown”un hiçbir sezonu listede yok. ilk 10 (yine de dördüncü sezon bu yılın en iyi drama dizisi Emmy ödülünü kazandı).

Hollywood Reporter, 2019’da Disney+’da “WandaVision” ve “The Falcon and the Winter Soldier” gibi Marvel şovlarının film boyutunda fiyat etiketlerine sahip olduğunu ve “bölüm başına 25 milyon dolara kadar” olduğunu yazdı. THR’ye göre, Wars” dizisi “The Mandalorian”ın bölüm başına 15 milyon dolarlık bir bütçesi vardı ve bu sekiz bölümlük sezonun tamamını 120 milyon dolar olarak fiyatlandıracaktı.

Apple ve Amazon gibi teknoloji devleri de akış işlerini kurmak için yığınla nakit harcadılar. Amazon, yaklaşmakta olan “Yüzüklerin Efendisi” dizisinin ilk sezonuna 465 milyon dolar harcıyor. THR, haklar için harcadığı 250 milyon dolar.

Dahil olmak üzere çeşitli satış noktalarına göre, “The Morning Show” Apple’a iki sezon için 300 milyon dolara mal oldu. Bloomberg ve THR (20 bölüm için bölüm başına 15 milyon dolar, “Yıldız Savaşları” şovuyla eşit). Şovun baş yapımcısı Mimi Leder bu rakamı geri itti. Apple TV+’ın 2019’daki lansmanından önce Insider ile yaptığı röportajda, ancak bir rakam açıklamadı.

Squid Game: Neden Herkes Netflix

Özetlemek Gerekirse:

  • “Yüzüklerin Efendisi” (Amazon Prime Video) – İlk sezon için 465 milyon dolar (serinin hakları için 250 milyon dolar dahil)
  • “WandaVision” ve “The Falcon and the Winter Soldier” (Disney+) – bölüm başına 25 milyon dolar
  • “The Mandalorian” (Disney+) – bölüm başına 15 milyon dolar
  • “The Morning Show” (Apple TV+) – bölüm başına 15 milyon dolar
  • “The Crown” (Netflix) – bölüm başına 10 milyon dolar
  • “Stranger Things” (Netflix) – bölüm başına 8 milyon dolar
  • “Squid Game” – bölüm başına 2.4 milyon dolar (dokuz bölüm için 21,4 milyon dolar) harcadı.

Netflix Tüm Zamanların En Büyük Hiti Olan Squid Game İçin 21 Milyon Dolar Harcadı-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir