İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Türkiye, Altay Tankı İçin Güney Kore Şanzımanını Seçti

Türkiye, Altay Tankı İçin Güney Kore Şanzımanını Seçti

BMC, Türkiye İçin Altay Tankı Üretimi

Türkiye, Altay Tankı İçin Güney Kore Şanzımanını Seçti

Türkiye, Altay Tankı İçin Güney Kore Şanzımanını Seçti

Güney Koreli üretici SNT Dynamics, bu hafta Türkiye’nin ilk yerli tankı olan Altay‘a güç verecek motorların şanzımanlarını tedarik edeceğini söyledi.

SNT Holding’in iştiraki, Altay’ı inşa eden Türk-Katar ortaklığı BMC ile 1.500 beygirlik otomatik şanzıman EST15K‘yı tedarik etmek için anlaşma imzaladığını duyurdu. Güney Koreli şirket, ihracat anlaşmasının 2027’ye kadar 74,9 milyon dolarlık arzı kapsadığını ve 2028 ile 2030 arasında 141 milyon dolar fiyatla daha fazla tedarik seçeneği olduğunu söyledi.

SNT, anlaşmanın geçen yıl bir dayanıklılık sürüş testi de dahil olmak üzere saha testleri ve değerlendirmelerinden sonra imzalandığını söyledi. Şirket, “Yerel engebeli arazide ve çevrede bile günde yaklaşık 200 kilometrelik (124,27 mil) gece sürüşünü tamamlamak gibi zorlu bir test değerlendirmesinden elde edilen değerli bir başarı” dedi.

Altay tanklarının ilk fazı, Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motor ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımandan oluşan Kore güç grubu ile donatılacak

BMC, ilk iki tankı Mayıs 2023’te Türk hükümetine teslim etmeyi planlıyor. Saha testlerinin hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de müteahhitler tarafından 2025 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Şirketin genel müdürü Mehmet Karaaslan, BMC’nin 100 birimlik ilk parti için ayda sekiz birim teslim edeceğini söyledi.

BMC, 2018’de milyarlarca dolarlık Altay sözleşmesini kazandı. Bu sözleşme, ilk parti 250 tank, ömür boyu lojistik destek ve yüklenici tarafından bir tank sistemleri teknoloji merkezinin kurulmasını ve işletilmesini sağlıyor. Altay programı iki aşamaya ayrılmıştır: T1 ve T2. T1, ilk 250 birimi kapsar ve T2, tankın gelişmiş versiyonunu içerir. Altay üretiminin ikinci aşaması, BMC’nin Batu olarak bilinen yerli elektrik grubu tarafından desteklenecek. Türkiye sonunda 1.000 Altay üretmeyi planlıyor ve bunu insansız bir versiyon takip edecek.

Kaynak: defensenews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir