2022 Hyundai loniq 5 Elektrikli

Hyundai, Güney Kore’de Yılda 200.000 Elektrikli Araç Üretecek Fabrikanın Temelini Atıyor

Araçlar Ekonomi ve Para

Hyundai, Güney Kore’de Yılda 200.000 Elektrikli Araç Üretecek Fabrikanın Temelini Atıyor

Hyundai, Güney Kore’de Yılda 200.000 Elektrikli Araç Üretecek Fabrikanın Temelini Atıyor

Hyundai Motor Co., Güney Kore‘de yılda 200.000 otomobil üretme kapasitesine sahip yeni bir elektrikli araç fabrikasının inşasına başlayacak.

Otomobil üreticisi Pazartesi günü, şirketin 1968 yılında ilk otomobil fabrikasını kurduğu Ulsan‘da bir temel atma töreni düzenledi. Çalışmalar bu yılın sonlarında başlayacak ve seri üretime 2026 yılının ilk çeyreğinde lüks Genesis büyük boyutlu spor arazi aracıyla başlanacak. Montaj hattından çıkan ilk model.

Hyundai, eski bir motor yarış pistinde 548.000 metrekarelik araziyi kapsayacak olan tesisi inşa etmek için 2 trilyon won (1,5 milyar dolar) yatırım yapacak. Tesis, hâlihazırda yıllık 1,4 milyon otomobil üretim kapasitesine sahip olan Hyundai’nin Ulsan fabrika kompleksinin içinde yer alıyor.

Temel atma törenine siyasetçiler, belediye başkanı, mavi tulumlu Hyundai işçileri ve 1970’lerde komplekste çalışmış emekli bir fabrika müdürü katıldı. Güney Kore’de yeni bir EV fabrikası kurmak, Hyundai sendikası ve şehir yetkililerinin en büyük taleplerinden biriydi.

Belediye Başkanı Doo-gyum Kim törende “Ulsan, Hyundai sayesinde hayatta kalıyor” dedi. “Seni seviyoruz Hyundai!”

Hyundai İcra Kurulu Başkanı Chung Euisun da şehrin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Ulsan, ülke savaş sonrasında acı çekerken Güney Kore’nin otomobil endüstrisinin başladığı yerdir. EV’ye özel bu tesisin akıllı mobilite teknolojisi, iş yerini daha verimli ve daha güvenli bir yer haline getirecek.”

Hyundai aynı zamanda Başkan Joe Biden’ın ABD yapımı EV’lere vergi kredisi sunan Enflasyon Azaltma Yasasının gerekliliklerini karşılamak için ABD’nin Georgia eyaletinde bir EV tesisi inşa ediyor. Bağlı kuruluş Kia Corp., Güney Kore’nin Hwaseong şehrinde bir EV tesisi inşa ediyor.

Hyundai, Kia ve Genesis markalarını kontrol eden Hyundai Motor Group, bu on yılın sonuna kadar Kore’deki yıllık EV üretimini 1,51 milyon araca, yani grubun tahmini 3,64 milyon araçlık küresel EV üretiminin yaklaşık %40’ına çıkarmayı planlıyor.

Hyundai İcra Kurulu Başkanı Jay Chang, General Motors Co., Ford Motor Co. ve Toyota Motor Corp. gibi şirketlerin yatırımlarını geri çekmesine neden olan talebin yavaşlamasına ilişkin son endişelere rağmen, otomobil üreticisinin hâlâ küresel endüstrinin elektrikli bir geleceğe doğru ilerlediğine inandığını söyledi. EV satışlarına ilişkin görünüm.

Chang, “Her zaman altyapıyı ve elektrikli araçları şarj etmenin sakıncalarını inceliyoruz” dedi. “Fakat elektrikli araçların hâlâ trendin lideri olduğunu söyleyebilirim.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir