İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » ABD F-16 Savaş Uçağı Güney Kore Açıklarında Düştü, Pilot Kurtarıldı

ABD F-16 Savaş Uçağı Güney Kore Açıklarında Düştü, Pilot Kurtarıldı

ABD F-16 Savaş Uçağı

ABD F-16 Savaş Uçağı Güney Kore Açıklarında Düştü, Pilot Kurtarıldı

ABD ordusu, ABD’ye ait bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağının “uçuş sırasında acil durum” yaşadıktan sonra Çarşamba günü Güney Kore’nin batı kıyısı açıklarında düştüğünü belirterek, pilotun uçaktan güvenli bir şekilde atıldıktan sonra kurtarıldığını da sözlerine ekledi.

8. Avcı Kanadı komutanı Albay Matthew Gaetke yaptığı açıklamada, pilotun “bilincinin yerinde olduğunu ve değerlendirme için tıbbi bir tesise nakledildiğini” söyledi.

Olayın soruşturulduğunu belirten yetkili, pilotun hızlı bir şekilde kurtarılmasından dolayı Güney Kore kurtarma kuvvetlerine ve ABD personeline minnettarlığını ifade etti. “Şimdi odak noktamızı uçağın aranması ve kurtarılmasına kaydıracağız” dedi.

Bu olay, ABD ordusunun Güney Kore’de yaklaşık altı hafta içinde yaşadığı ikinci olay olup, Aralık ortasında bir eğitim görevinde bulunan ABD F-16 jetinin ülke kıyısı açıklarındaki sulara düşmesinin ardından gerçekleşti. ABD 8’inci Savaşçı Kanadı o dönemde yaptığı açıklamada, bu olayın nedeninin aynı zamanda “uçuş sırasındaki acil durum” olduğunu belirtmişti.

ABD Hava Kuvvetleri’nin Fighting Falcon web sayfasında, Lockheed Martin Corp.’un F-16’sının 1970’lerin sonlarından bu yana faaliyette olduğu ve ABD’nin Eylül 2021 itibarıyla 1.000’den fazla uçak envanterine sahip olduğu belirtildi.

ABD F-16 Savaş Uçağı Güney Kore Açıklarında Düştü, Pilot Kurtarıldı-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir