Anasayfa » Haber » Maliye Tapu Harçlarını Düşük Gösterenlerin Peşine Düşüyor

Maliye Tapu Harçlarını Düşük Gösterenlerin Peşine Düşüyor

Maliye Tapu Harçları

Maliye Tapu Harçlarını Düşük Gösterenlerin Peşine Düşüyor yazımızda Maliye Bakanlığı tapu harçlarını gerçek değerinden düşük gösterenlerin daha az vergi ödemesinden dolayı vergi kaçırdığını ve bunu önlemek için bir takım yaptırımlar başlatacağı hakkında yazdık.

Maliye Tapu Harcını Düşük Gösterenlere Ceza Yazacak

Ev satın alırken vergi kaçıranlara Bakanlık cezalar yağdıracaktır. Tapu harçları incelemeye alınacak. Evini satan yada kredi ile ev alanlar artık inceleme altına alınacaktır. Rayiç bedeli düşük gösterip daha az vergi ödeyenlere büyük cezalar gelecektir. Maliye Bakanlığı bu konuda büyük bir vergi kaçağı olduğunu belirterek, konunun üzerine gitmeye başladı. Maliye Bakanlığı kişilerin vergi kaçakçısı konumuna düşmemesi için 5 uyarı yayınladı.

Akyaka Muğla Evleri

Maliye Bakanlığının Ev Sahipleri İçin Uyarıları

  1. Mal sahibi evin gerçek bedelini bildirmek zorundadır.
  2. Tapu harcını eksik ödeyene %20 oranında ceza uygulanacak.
  3. Kişiler evini alırken müteahhitten ve emlakçıdan fatura almalıdır.
  4. Yetkisiz kişilerden mülk almamaya dikkat edin.
  5. Sms uyarı sistemine kayıt olun.

Evin gerçek değerinin altında tapu bedeli gösterenlere %20’lik ceza uygulanacaktır. 500 bin TL’lik evin tapu harcı 20 bin TL’den az gösterildiğinde ödenmeyen ücret %20 cezalı bir şekilde ödenecektir. Ev almak için bankadan kredi çekenlerin aldığı kredi miktarı bankada kayıtlı olduğu için, kişinin tapuda gösterdiği satış bedeli bankadan çektiği paradan düşük ise Maliye Bakanlığı bunu hemen tespit edebilmektedir. Aradaki fark ceza olarak yansıtılmaktadır. Satın almış olduğunuz evin müteahhidinden ve ödediğiniz komisyon ücreti için emlakçıdan fatura almanız gerekiyor. Sms uyarı sistemi kullanımı da dolandırıcıların gayrimenkul sahiplerinin haberi olmadan taşınmaz malları başka birilerine satabilmektedir. Bunu önlemek için vatandaşlar e-devlet üzerinden cep telefonlarını kayıt ederek bilginiz dışında yapılacak satışlarda sizin cep telefonunuza uyarı gelmektedir. Bu sayede dolandırıcılığa hemen müdahale edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir