You are currently viewing Turşu Dünyası
Gedelek

Turşu Dünyası

Turşu Dünyası yazımızda evde yapılan turşunun yanında turşu dükkanlarının insanların turşu ihtiyacını karşılamasını, doğal turşunun turşu dükkanlarındaki fiyatlarını, Bursa’nın turşu üretimindeki yerini ve turşu ihracatını yazdık.

Turşu Dünyası-Doğal Turşuya Olan İstek

Turşu kurma insanların yazın hazırlığını yaptığı ve kışın afiyetli tükettiği çok faydalı bir işlemdir. Turşu yapmayanlar dışarıdan hazır turşular alarak bu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hazır turşu alırken, içerisindeki maddelere çok dikkat etmek gerekir. Fazla katkı maddesi olan turşuların vücut için pek bir faydası yoktur. Sanayinin turşunun ömrünü uzatmak için içine katkı maddeleri koyduğu bilinmektedir. Turşu tüketirken en doğal haliyle turşu tercih edilmelidir. En iyisi de kendi turşunuzu kurarak afiyetle tüketmeniz olacaktır. Geleneksel turşu dükkanları da ev turşusu hazırlamaktadır. Geleneksel turşu dükkanları Mayıs ayı itibariyle taze sebze ve meyveleri toplayarak turşu yapımına geçerler. Eylül ayına kadar turşular hazırlanır. Bu arada satışlar yapılmaz. Sanayiciler bu aylar arasında turşularına koruyucu madde koydukları için satışlara devam edebilmektedir. Fakat normal turşucular bu aralıkta satış yapmazlar.

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar-Lahana Turşusu

Doğal Turşunun Fiyat Aralığı

İstanbul’da 1 kilo turşunun fiyatı 16-22 lira arasında değişmektedir. Bir bardak turşu suyu ise 2-5 lira arasında değişmektedir. Alıç turşusunun kilosu 28 liradan satılmaktadır. Son yıllarda daha fazla sebzenin turşusu yapılmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik turşular yapılmaktadır. Toplamda 50 çeşit turşu yapılmaktadır. Neredeyse her evde turşu yapıldığı için turşu ekonomisinin büyüklüğünü hesaplamak çok zor olmaktadır. Ama görünün o ki turşusuz bir yaşam düşünülemez.

Turp Turşusu Yapımı

Bursa’nın Turşu Üretimindeki Önemi

Turşuda merkez Bursa’nın Gedelek köyüdür. Gedelek köyündeki insanlar turşu dükkanlarına turşu imal etmektedir. Burada bulunan aileler Türkiye genelindeki turşu dükkanlarına turşu tedariği yapmaktadır. Gedelek köyü turşuları ülkemizde önemli bir turşu merkezidir. Bursa’da bulunan suyun özelliği sayesinde sebzelerde kıtırlık oluşmaktadır. Bu yüzden Bursa turşuları vatandaşlar tarafından çok beğenilmektedir. Turşuluk sebzenin ve suyun merkezi Bursa olarak kabul edilmektedir.

İyi turşu yapımında limon, kaya tuzu, Pınarbaşı suyu veya Bursa’nın diğer suları ve taze Bursa’nın sebzeleri kullanılmalıdır. Bu maddeler bir araya geldiğinde başka hiçbir madde kullanmadan harika turşular elde edebilirsiniz.

Domates Turşusu Tarifi

Turşu Dünyası İhracat Rakamları

Turşu üretimi ülkemizde 1 milyon ton civarındadır. Sanayi turşuları Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edilmektedir. Ülkemizin turşuları dünya üzerinde ünlenince Alman ve Japon firmalar ülkemizde fabrika kurarak, diğer ülkelere turşu ihracatı yapmaya başlamıştır. Ülkemizin turşu sevgisi diğer ülkelerinde turşuyu sevmesini sağlamıştır. Özellikle yabancı ülkelerde hamburger arasında yenen turşular gözdedir. Turşu ihracatı rakamları 170 milyon dolar olarak kayıt edilmiştir.

Not: İyi turşu yapımında kaya tuzunun bolca kullanılması gerekmektedir. Turşuyu kurduktan sonra fermente sürecinde turşunun kapağı açılmamalıdır.

Bir yanıt yazın