Aile Hayatında İdeal Erkek

Hayatın 12 Acı Dersi – Acı Gerçekler

Kişisel Gelişim

Hayatın 12 Acı Dersi – Acı Gerçekler

Hayatın 12 Acı Dersi

1-Sevdiklerinle geçireceğin zamanı sonradan satın alamazsın

Her yaşın kendi güzelliği var ve sevdiklerinle zaman geçirmeyi ihmal etme, sürekli bir şeylerin gelmesini beklersen hayal kırıklığına uğrarsın.

2-Herkesi mutlu etmeye çalışmayın

Sizin mutlu etmeye çalıştığınız kişiler etrafınızda kalmayabiliyor. Herkesi mutlu edeceğim diye kendinden vazgeçiyorsun.

3-Bencil olmayı öğren

Hep insanları mutlu etmek isterken kendini ihmal etmemelisin. Öncelik sen olmalı, daha sonra insanlara dönmelisin. Sen açsan, diğerlerine yardım etmen çok zordur.

4-Mükemmel olmaya çalışma

Birisi için mükemmel olmaya, hatta köle olmaya çalışma. Sen ona köle olmaya çalışırken, o senin böyle bir şey yapmanı istemiyor olabilir. “Senin için bunları yaptım” dediğin zaman, o “yapmasaydın” diyebilir. Ve ardına bakmadan çekip gidebilir.

5-Bazi iyilikler cezasız kalmaz

Sen iyilik yaptığını düşünürken, karşıki taraf yapmasaydın diyebilir. İyiliklerin seni enayi durumuna düşürebilir. İyilik yaptıktan sonra karşıki taraf sana teşekkür ediyor mu? Sen iki kere iyilik yaptıktan sonra karşındaki sana bir teşekkür bile etmediyse enayi durumuna düşersin. Bu şekilde yapıldığında kendinden bir şeyler gitmeye başlar.

6-Ölüm

Sen ve sevdiklerin bir gün ölecek. Tasarruf ve erteleme yaparken anı yaşamayı da unutmamak gerekir. Yaşamayı bilmek çok önemlidir.

7-En iyi yolu bilmek hiçbir işe yaramaz

En iyi şeylerin sende olması hiçbir işine yaramayacak. Gitmediğin yolların hepsi bir hayal, bir plan. Bir yerden başlamak, hiç başlamamaktan iyidir. En iyi tatili planlamak yerine ilk fırsatta tatile çıkmak daha iyidir. Dünyayı çok iyi bir şekilde gezmek için yaşlanmayı beklemek saçma olacaktır. Hayal kurmayı bir parça gerçeğe dönüştürmek gerekir. Ferrari almak için para biriktirmeden önce bisiklet al, daha sonra satıp tekrar alırsın.

8-Konfor alanın, kafesin olmasın

Kendi konfor alanına bir başkasını sıkıştırmak ise daha da kötüdür. Kendi alanında rahat edip kendini her şeyden soyutlamak yanlıştır. İşleri büyütmemek ve terfi istememek kafeste kalmaya benzer.

9-Geçmişteki başarıları anlatmaktan vazgeç

Geçmişte yaşamış olduğun başarılarından insanlar artık bıktı. Kendine güncelleme yapıp yeni başarılar elde etmen gerekiyor. Sürekli eski başarıları heyecanlı bir şekilde tekrar tekrar anlatamazsın.

10-Kimsenin umurunda değilsin

Kendini dünyanın merkezindesin diye kandırma. Toplumun %70’inde her şeyin sadece kendi başına geldiğini zannedenler vardır. Başarılar, başarısızlıklar, aksilikler, kötü şeyler hep onun başına gelir. Elalem ne der korkusu onu yiyip bitirir. Başarıların veya başarısızlıkların onların umurunda değil. Elalem ne deri unutup hayatı yaşamak gerekir. Sonuçta ölünce hiçbir şeyi takmayacaksın.

11-Büyük konuşma, Büyük yaşa

Sürekli onu yapacağım, bunu yapacağım demek yerine harekete geç. Çok büyük yerler yerine küçük adımlarla başlamak daha akılcıl olacaktır. Gökten senin için bir şeyler düşmeyecek. Bir anda en üst kata çıkmak yerine merdivenleri çıkmaya baştan başlamak daha iyi olacaktır.

12-İnsanları sattığın bedel, senin fiyatından düşer

Bu şekilde davrandığın zaman sende ucuzlarsın. Anlayana sadece bu madde yeterlidir.

Hayatın 12 Acı Dersi – Acı Gerçekler-Haluk Tatar YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir