Yaşam

Japon Çocukları Diğer Ülkelerdeki Çocuklardan Farklı Yürüyor

Japon Çocukları Diğer Ülkelerdeki Çocuklardan Farklı Yürüyor

Japon Çocukları Diğer Ülkelerdeki Çocuklardan

Araştırmaya Göre Japon Çocukları Diğer Ülkelerdeki Çocuklardan Farklı Yürüyor

Vücut hareket kalıpları ile sağlığı ilişkilendiren yeni bir araştırmaya göre, Japon çocukları diğer ülkelerdekilerden farklı yürüyor.

Yakın zamanda “Scientific Reports” dergisinde yayınlanan çalışma, 6 ila 12 yaş arası Japon çocuklar arasındaki yürüyüş kalıplarının diğer gelişmiş ülkelerdekilerden farklı olduğunu buldu.

Bireyin yürüyüşü, günlük işlevsellik için hayati önem taşıyan ve kalça, diz ve ayağı kullanan bir dizi hareketten oluşan karmaşık ve bilinçsiz bir motor modeldir. Yürürken alt ekstremite hareketlerinde yaşa bağlı değişiklikler Japonya’daki Nagoya Üniversitesi‘nden bilim adamları tarafından incelenmiştir. Araştırmacılar, yürüme kalıplarını anlamanın, bireyin sağlığını ve yaşam kalitesini belirlemede önemli ölçüde faydalı olabileceğine inanıyor.

Çalışma sırasında bilim adamları, farklı yaş grupları arasında dört temel farklılık buldular.

11-12 yaş grubundaki Japon çocuklar için dakikada atılan adım sayısı 6-8 yaş grubundakilerden daha fazlaydı. Araştırmacılar ayrıca 11-12 yaş grubundaki çocukların 9-10 yaş grubundaki çocuklara göre adım ve adım uzunluğunda bir azalma keşfettiler. 11-12 yaş grubundaki çocuklar da yürüyüş döngüleri sırasında dizlerinde daha az hareket açıklığı sergilediler. Çocuklar büyüdükçe, daha yüksek bir plantar fleksiyon hareketine sahip oldular; bu, yürümenin başlangıcında ayak parmaklarını işaret ederken hareketi ifade eder.

Araştırmanın ortak yazarı, Nagoya Üniversitesi Entegre Sağlık Bilimleri Bölümü’nden Ito Tadashi, Japon çocukların yürüyüş modellerini çeşitli faktörlerin etkilediğine inanıyor.

Ito, Independent’a “Yaşam tarzı, yapı ve kültürel faktörlerdeki farklılıkların hepsinin Japon çocukların yürüyüşünü etkilediğine inanıyoruz” dedi. “Bunun Japon çocukların sağlığını etkilemesi olası değil. Ancak diğer ülkelerdeki çocuklarınkinden farklı özelliklere işaret ediyor. Bu sonuçlar normal ve patolojik yürüyüşü değerlendirmek için önemli bir araç sağlar ve yürüyüş bozuklukları için ortopedik tedavi ve rehabilitasyonun etkinliğini belirleyebilir.”

Araştırmanın bulguları ile bilim adamları, çocukların yürüyüş kalıpları aracılığıyla gelişimsel değişiklikleri ve yürüyüş anormalliklerini nasıl değerlendireceklerini öğrenmeyi umuyorlar.

Japon Çocukları Diğer Ülkelerdeki Çocuklardan Farklı Yürüyor-Kaynak: nextshark.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir