Anasayfa » Mutfak » Kara Havuç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kara Havuç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kara Havuç Sirkesi

Kara Havuç Sirkesi Nasıl Yapılır? yazımızda kan yapıcı özelliği bulunan ayrıca sivilcelere iyi gelen, kara havuç ve diğer malzemelerle yapacağınız sirkeyi yazdık.

Kara Havuç Sirkesi Yapımı

Malzemeler

  • 4 litre su
  • Yarım kilo havuç
  • Yarım kilo kara havuç
  • Yarım kilo limon
  • 1 çay bardağı doğal sirke
  • 1 yemek kaşığı kaya tuz

Hazırlanışı

Bir tane sirke yapma kabına yarım kilo kadar kara havucu rendeleyerek dökün. Yarım kilo kadar da normal havucu rendeleyin ve kabın içine boşaltın. Yarım kilo kadar limonun sarı renkli olanlarını dilimleyin ve limon dilimlerini sıkarak kabın içine boşaltın. 4 litre kadar sirke yapacağınız kaba su dökün. 1 yemek kaşığı kaya tuzu dökün. 1 çay bardağı da doğal sirke dökün. Sirkenin türü fark etmez yeter ki doğal olsun. Bir tahta kaşık ile malzemeleri karıştırın. Bir yere sirkeyi yaptığınız günü kayıt edin ve 20 gün sonra sirkeniz hazır olacaktır. 20 gün içerisinde ara sıra sirkeyi tahta kaşık ile karıştırın. Sirkenin ağzını bez ile kapattıktan sonra kavanoz kapağı ile kapatın. Sirkenin üzerinde küf olursa alın. Yoksa ellemeden bekleyin.

Kara havuç sirkesi ciltteki sivilcelere sürüldüğü zaman iyi gelecektir. Kara havuç sirkesini içtiğinizde bağırsak sorunlarına ve kansızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca havucun göz sağlığına faydası olduğu için hazırlamış olduğunuz kara havuç sirkesinin de göz sağlığına iyi geldiğini belirtelim.

Dr. Feridun Kunak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir