İsrail'in Mescid-i Aksa'ya Saldırısı

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya Saldırıda Bulunması

Haber Yaşam

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya Saldırıda Bulunması yazımızda 21 Temmuz 2017 yılında yaşanan, İsrail’in Filistinli Müslümanların Mescid-i Aksa’da namaz kılmasına izin vermemesini yazdık.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya Saldırıda Bulunması ve Kapatması

14 Temmuz 2017 tarihinde İsrailli askerler Filistinli Müslümanlara saldırdı ve 3 Müslümanı şehit etti. Bu olaylarda 2 İsrailli asker yaralanmıştı. Bu askerler daha sonra ölünce İsrail devleti bu gerekçe göstererek Filistinliler üzerinde zulme başladı. İlk yaptığı iş Mescid-i Aksa‘yı ibadete kapatmak oldu. Elektronik detektörler kurarak insanların Mescid-i Aksa’ya girmesine engel oldu. İşlerin daha da büyüyeceği görülmektedir. İsrail’in bu kutsal topraklardaki amaçlarını gerçekleştirme adına bu oyunları oynadığı bilinmektedir.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya Saldırısı
Cuma Yasağı

İsrail’in Filistin Üzerindeki Amacı

1969 yılından itibaren başlayan Filistin toprağını kendine katma meselesinde 2010 yılına gelindiğinde bazı yerleşim yerlerini yıkarak yerine yeni binalar dikip kendi vatandaşlarını koymuştur. Bu durum Filistin devletinin topraklarını daha da fazla kaybetmesine neden olmuştur. Küçücük bir toprak parçasıyla başlayan İsrailliler şimdi Filistin’i küçük bir devlet haline getirmiştir. İsrail ilk olarak 1948 yılında Kudüs‘ün batısını işgal etmiştir. 1967 yılında ise daha da büyük bir işgal ile Kudüs’ün doğu tarafını Mescid-i Aksa‘yı işgal etmiştir. 21 Ağustos 1969 yılında ise bir siyonist grup Mescid-i Aksa’yı kundaklamaya çalışmıştır. Bu hadise İslam dünyasını harekete geçirdi. Bu olaydan 1 ay sonra Fas’ta toplanan İslam liderleri Mescid-i Aksanın korunması için önlemler aldı.

Burada İslam Konferans Örgütü kurulmuştur. 57 İslam ülkesinin temsilcileri burada yer almıştır. Günümüzde İslam İşbirliği Teşkilatı olarak adlandırılmaktadır. Pek bir etkisi yoktur. İsrail o yıllardan itibaren Kudüs’ü mahalle mahalle Filistinlilerden arındırmaya çalıştı. İsrail 1969 yılı ile 179 yılları arası Kudüs topraklarının altında sözde arkeolojik çalışmalar için tüneller kazmıştır. Tarihi eser aradığını söyleyen İsrail, yavaştan tünellerini büyütmüştür. Bu kazılarda bir çok önemli insanın mezarları yok edilmiştir. Medreseler, camiler, hanlar ve tekkeler kaybolmuştur. İsrailliler bu kadar mirası yok ederken, kendi ibadet hanesini de yerin altında açmıştır. Günümüzde de hala kullanmaktadırlar. 1980 yılından itibaren İsrail, Kudüs’te mahalleleri ayırmaya başladı. Çeşitli sebepler göstererek Kudüs şehrinde bulunan Müslümanları başka kentlere göç etmeye zorlamıştır. Boşalan yerlere kendi vatandaşlarının yanı sıra dünyanın birçok yerinden yeni yerleşimciler getirmişlerdir. Onlara yeni yerleşim alanları da yapmıştır. Kudüs şehrinde yapmak istedikleri tek amaçları, Müslümansız bir kent olmasını sağlamaktır.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya Saldırıda Bulunması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir