Anasayfa » Haber » İsrail Beklenen Kara Saldırısı Öncesinde Gazze’yi Vurdu!

İsrail Beklenen Kara Saldırısı Öncesinde Gazze’yi Vurdu!

İsrail Beklenen Kara Saldırısı

İsrail Beklenen Kara Saldırısı Öncesinde Gazze‘yi Vurdu!

İsrail Beklenen Kara Saldırısı Öncesinde Gazze’yi Vurdu!

İsrail Cuma günü erken saatlerde Gazze Şeridi‘ni bombaladı, Filistinlilere güvenlik aramaları söylenen bölgeleri vurdu ve potansiyel bir kara saldırısının son işareti olarak Lübnan sınırı yakınındaki büyük bir İsrail kasabasını boşaltmaya başladı. Gazze’de bölgesel kargaşayı tetikleyebilecek bir gelişme.

Çatışmaların ortasında İsrail savunma bakanı, ülkenin Hamas militan grubuna karşı savaştan sonra Gazze’deki siviller üzerindeki kontrolünü sürdürme planının olmadığını söyledi.

Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın milletvekillerine yönelik yorumları, üst düzey bir İsrailli yetkilinin Gazze’ye yönelik uzun vadeli planlarını ilk kez tartışmasıydı. Gallant, İsrail’in hava saldırıları ve kara manevralarıyla başlayan üç aşamalı bir savaş beklediğini söyledi. Daha sonra direniş gruplarının yenilgiye uğratılmasını ve en sonunda İsrail’in “Gazze Şeridi’ndeki yaşam sorumluluğuna” son verilmesini öngörüyor.

Gazze’deki Filistinliler, bölgenin güneyindeki Han Yunus kasabasına ağır hava saldırıları düzenlendiğini bildirdi. Erkek, kadın ve çocukları taşıyan ambulanslar yerel Nasır Hastanesine akın etti. Gazze’nin ikinci büyük hastanesi şimdiden hastalarla ve sığınmak isteyen insanlarla dolup taşıyordu.

İsrail ordusu, Gazze genelinde bir tünel ve silah depoları da dahil olmak üzere bölgenin Hamas yöneticilerine bağlı 100’den fazla hedefi vurduğunu söyledi.

Perşembe günü Gallant, İsrail’e yapılan kanlı saldırıdan yaklaşık iki hafta sonra Gazze’deki militan Hamas yöneticilerini ezmeyi amaçlayan bir kara saldırısının sinyalini vererek, kara birliklerine Gazze’yi “içeriden görmeye hazırlanmalarını” emretti . Yetkililer böyle bir operasyon için herhangi bir zaman çizelgesi vermedi.

Gazze’de bir milyondan fazla insan yerinden edildi; pek çoğu İsrail’in Akdeniz kıyısındaki kapalı bölgenin kuzey kısmını boşaltma emrini dikkate aldı. Başbakan Binyamin Netanyahu bu haftanın başlarında Gazze’nin güneyindeki bölgeleri “güvenli bölge” olarak adlandırmış olsa da İsrail askeri sözcüsü Nir Dinar Cuma günü şunları söyledi: “Güvenli bölge yok.”

BM yetkilileri, Gazze’nin tamamındaki bombalamalar nedeniyle kuzeye kaçan bazı Filistinlilerin geri dönüyor gibi göründüğünü söyledi.

BM insan hakları ofisi sözcüsü Ravina Shamdasani, “Güneydeki son derece zorlu yaşam koşullarıyla birleşen grevler, orada devam eden ağır bombardımana rağmen bazılarını kuzeye dönmeye itmiş gibi görünüyor” dedi.

Yetkililer Mısır’dan acilen ihtiyaç duyulan bir yardımın ulaştırılması için lojistik çalışmalarını yürütürken, Gazze’nin dolup taşan hastaneleri azalan tıbbi malzemelerini ve jeneratörler için yakıtlarını karneye ayırıyor . Gazze’nin dört bir yanında karanlık koğuşlarda doktorlar cep telefonu ışığıyla ameliyatlar yapıyor, enfeksiyonlu yaraları sirkeyle tedavi ediyorlardı.

Bölgenin İsrail tarafından kontrol edilmeyen tek giriş noktası üzerinden Gazze’ye yardım sağlanmasına ilişkin anlaşma kırılganlığını sürdürdü. İsrail, malzemelerin yalnızca sivillere gidebileceğini ve bunun Hamas’ın dikkatini dağıtmasını “engelleyeceğini” söyledi. 200’den fazla kamyon ve yaklaşık 3.000 ton yardım, Mısır’ın kuzeyi ile Gazze’nin güneyi arasında kalan Refah’taki geçiş kapısına veya yakınına yerleştirildi.

Hava saldırılarında hasar gören sınırdaki yolun onarılması için çalışmalar Cuma günü başladı; kamyonlar çakıl boşaltıyor, buldozerler ve diğer yol onarım ekipmanları büyük kraterleri dolduruyordu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Cuma günü geçiş noktasını ziyaret etti ve yardımın Gazze’ye hızla iletilmesi çağrısında bulunarak bunu “yaşam ve ölüm arasındaki fark” olarak nitelendirdi.

İsrail, Gazze ve Lübnan yakınlarındaki kendi topluluklarını tahliye ederek bölge sakinlerini ülkenin başka yerlerindeki otellere yerleştirdi. Savunma Bakanlığı Cuma günü, Lübnan sınırına yakın 20.000’den fazla sakinin yaşadığı Kiryat Shmona kasabası için tahliye planlarını duyurdu. İsrail sağlık hizmetlerine göre, Perşembe günü orada düzenlenen roket saldırısında aralarında 5 yaşında bir kızın da bulunduğu üç İsrailli yaralandı.

Uzun menzilli roketlerden oluşan devasa bir cephaneliğe sahip olan Lübnan’daki Hizbullah militan grubu, neredeyse her gün sınır boyunca İsrail’le karşılıklı ateş açıyor ve İsrail’in Hamas’ı yok etmeye çalışması halinde savaşa katılabileceğini ima ediyor. İran her iki silahlı grubu da destekliyor.

Gazze’deki şiddet , ABD’nin müttefiki Arap ülkeleri de dahil olmak üzere bölge genelinde protestolara da yol açtı . Bu gösteriler, haftalık Müslüman namazlarının ardından Cuma günü yeniden alevlenebilir.

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü Oval Ofis’te yaptığı konuşmada bir kez daha İsrail’in güvenliğine sarsılmaz destek sözü verirken, dünyanın Gazze’deki “masum Filistinlilerin insanlığını görmezden gelemeyeceğini” söyledi.

Acil İsrail ziyaretinden Washington’a döndükten saatler sonra konuşan Biden, Gazze’deki mevcut savaşı Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilişkilendirdi ve Hamas ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “her ikisinin de komşu demokrasiyi tamamen yok etmek istediğini” söyledi.

Biden, Cuma günü Kongre’ye hem İsrail’e hem de Ukrayna’ya acil askeri yardımı kapsayacak “acil bir bütçe talebi” gönderdiğini söyledi.

Bu arada, Kongre’ye sunulan gizli olmayan bir ABD istihbarat değerlendirmesi, bu hafta Gazze Şehri’ndeki bir hastanede meydana gelen patlamada kayıpların 100 ila 300 ölümle “düşük uçta” olduğunu tahmin ediyordu. Associated Press tarafından görülen raporda, ölü sayısının “hala şaşırtıcı bir can kaybını yansıttığı” belirtildi. İstihbarat yetkililerinin hâlâ kanıtları değerlendirdiğini ve ölü sayısı tahminlerinin değişebileceğini söyledi.

Rapor, Gazze’deki Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı’nın ilk başta bildirdiği gibi, El Ahli hastanesindeki patlamanın İsrail hava saldırısından kaynaklanmadığına dair ABD’li yetkililerin daha önceki değerlendirmelerini yineledi. İsrail, patlamanın Filistinli militanlar tarafından yanlış ateşlenen bir roketten kaynaklandığını kanıtlayan video, ses ve diğer kanıtları sundu.

AP, taraflarca öne sürülen iddiaların veya kanıtların hiçbirini bağımsız olarak doğrulamadı.

İsrail’in hava saldırısı Perşembe günü geç saatlerde hastane yakınındaki yerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı Rum Ortodoks kilisesine saldırdı. İsrail ordusu, yakındaki Hamas komuta ve kontrol merkezini hedef aldığını ve kilise duvarına zarar verdiğini söyledi. Gazze’nin Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı, 16 Filistinli Hıristiyan’ın öldürüldüğünü söyledi.

Kudüs Rum Ortodoks Patrikliği saldırıyı kınadı ve yardım sağlama konusunda “dini ve insani görevinden vazgeçmeyeceğini” söyledi.

İsrail ordusu, Hamas’ın 7 Ekim’deki yıkıcı saldırısına misilleme olarak amansızca Gazze’ye saldırdı.

Bu arada Filistinli militanlar İsrail’e (İsrail’e göre 6.900’den fazla) amansız roket saldırıları başlattı ve İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da gerginlikler alevlendi. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, Perşembe günü İsrail askerleri ile İsrail’in hava saldırısı çağrısı yaptığı çatışma sırasında beşi çocuk on üç Filistinli öldürüldü. İsrail, çatışmada bir İsrail sınır polis memurunun öldürüldüğünü söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, savaşın başlamasından bu yana Gazze’de çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı yetişkinler olmak üzere 4.137 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Yetkililer , 13.000’den fazla kişinin yaralandığını ve 1.300 kişinin de enkaz altında kaldığına inanıldığını söyledi.

İsrail’de Hamas’ın ölümcül saldırısı sırasında çoğu sivil olmak üzere 1.400’den fazla insan öldürüldü. Yaklaşık 200 kişi daha kaçırıldı. İsrail ordusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, 203 esirin ailelerine haber verildiğini söyledi.

Savunma bakanı Gallant, Perşembe günü Gazze sınırındaki İsrail piyade askerlerine yaptığı ateşli konuşmada, onları harekete geçmeye “hazır olmaya” çağırdı. İsrail, yaklaşık 360.000 rezervi geri çağırdı ve on binlerce askerini Gazze sınırına yığdı.

“Artık Gazze’yi uzaktan gören, içeriden de görecektir” dedi. Hamas’ı kastederek, “Onları yok etmemiz bir hafta, bir ay, iki ay sürebilir” diye ekledi.

İsrail’in tamamen kuşatması nedeniyle erzak azaldıkça, bazı Gazzeliler günde tek öğün yemekle ve kirli su içmekle yetiniyor.

Mısır ve İsrail hâlâ hastanelere yakıt girişi konusunda pazarlık yapıyordu. İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, Hamas’ın BM tesislerinden yakıt çaldığını ve İsrail’in bunun bir daha olmayacağına dair güvence istediğini söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, benzin istasyonlarından hastanelere yakıt vermelerini istedi ve bir BM kurumu da son yakıtın bir kısmını bağışladı. Gazze’nin tek elektrik santrali geçen hafta kapanarak Filistinlileri jeneratörlere bağımlı hale getirdi ve savaşın başlangıcından bu yana hiç yakıt tüketilmedi.

Hastane müdürü Muhammed Ebu Selmia, teşkilatın bölgenin en büyük Gazze Şehri Şifa Hastanesi’ne yaptığı bağışın “birkaç saat daha ayakta kalmamızı sağlayacağını” söyledi.

İsrail Beklenen Kara Saldırısı Öncesinde Gazze’yi Vurdu!-Kaynak: apnews

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir