Türkiye'deki Enflasyon Kapalıçarşı

Türkiye, Batılı Uyarıların Ardından ABD ve Avrupa’daki Vatandaşları Saldırı Riskine Karşı Uyardı

Haber

Türkiye, Batılı Uyarıların Ardından ABD ve Avrupa’daki Vatandaşları Saldırı Riskine Karşı Uyardı

Türkiye, Batılı müttefiklerinin Türkiye’deki vatandaşlarını olası terör saldırılarına karşı uyarmasının ardından Cumartesi günü vatandaşlarını ABD ve Avrupa’daki “olası İslamofobik, yabancı düşmanı ve ırkçı saldırılara” karşı uyardı.

Türk dışişleri bakanlığı iki ayrı seyahat uyarısında, ABD ve Avrupa ülkelerindeki vatandaşlara “olası yabancı düşmanı ve ırkçı taciz ve saldırılar karşısında sakin davranmalarını” ve “gösterilerin yoğunlaşabileceği alanlardan uzak durmalarını” tavsiye etti.

Bakanlık, “İslam karşıtı ve ırkçı eylemlerdeki” son artışların Avrupa’daki dini hoşgörüsüzlük ve nefretin tehlikeli boyutlarını yansıttığını söyledi.

ABD, Almanya, Fransa ve İtalya da dahil olmak üzere Ankara’daki birçok büyükelçilik Cuma günü Türkiye’deki vatandaşları için “ibadet yerlerine teröristlerin olası misilleme saldırılarını” işaret eden güvenlik uyarıları yayınladı.

Bu, Avrupa’daki son Kuran yakma olaylarını takip etti. İsveç dışişleri bakanlığı da Cumartesi günü Türkiye’deki vatandaşlarına kalabalık ve gösterilerden kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

Aşırı sağcı, göçmen karşıtı bir siyasetçinin geçen hafta Stockholm’deki Türk büyükelçiliği yakınında bir protesto sırasında Kuran yakması Türkiye ile İsveç arasındaki gerilimi tırmandırdı. Hollanda ve Danimarka’daki benzer Kuran yakma eylemleri de Ankara’dan şiddetle kınandı.

Türkiye, Batılı Uyarıların Ardından ABD ve Avrupa’daki Vatandaşları Saldırı Riskine Karşı Uyardı-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir