Anasayfa » Haber » İsrail, Ateşkes Çağrılarına Rağmen Gazze Saldırılarını Yoğunlaştırıyor

İsrail, Ateşkes Çağrılarına Rağmen Gazze Saldırılarını Yoğunlaştırıyor

İsrail, Ateşkes Çağrılarına Rağmen Gazze

İsrail, Ateşkes Çağrılarına Rağmen Gazze Saldırılarını Yoğunlaştırıyor

İsrail, Ateşkes Çağrılarına Rağmen Gazze Saldırılarını Yoğunlaştırıyor

İsrail Pazartesi günü Gazze‘yi “önemli” saldırılarla vurdu; askerler kuşatma altındaki bölgede Hamas güçleriyle çatışırken, bir ay süren çatışmada artan sivil ölümlerini kınayan BM yardım kuruluşlarının ateşkes çağrılarını görmezden geldi.

İsrail askerleri ve Hamas savaşçıları, savaşın 1,5 milyon insanı umutsuz bir sığınak arayışı içinde bölgenin diğer bölgelerine kaçmasına neden olduğu yoğun nüfuslu Gazze’de evden eve çatışmalara girişti.

İsrail ordusu sözcüsü Jonathan Conricus Pazartesi günü düzenlediği brifingde, “Hamas’a karşı mücadeleyi yer altında, yer üstünde nerede olursa olsun taşıyacağız” diyerek, sivillerin Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki kentsel savaş bölgesini terk etmeleri çağrısını yineledi.

“Gazze Şeridi’ni, yani tüm Gazze Şeridi’ni Hamas’tan kurtarmak olan nihai hedefe ulaşana kadar, Hamas’ı, kale üstüne kaleyi, tabur üstüne taburu parçalayabileceğiz.”

Conricus, Hamas’ı bir kez daha savaşçıları saklamak, saldırı planlamak ve mühimmat depolamak için Gazze’deki hastanelerin, okulların ve ibadethanelerin altına tüneller inşa etmekle suçladı; militan grup bu suçlamayı defalarca reddetti.

Gazze Şehri sakini Alaa Abu Hasera, tüm blokların moloz yığınına dönüştüğü harap bir bölgede, “Bu grev bir deprem gibidir” dedi.

İsrail, Filistinli militanların ülke tarihindeki en kötü saldırıyı gerçekleştirmesinin ardından büyük bir bombalama kampanyası başlattı.

7 Ekim’deki saldırıda Hamas silahlı adamları çoğu sivil olmak üzere 1.400’den fazla insanı öldürdü ve 240’tan fazlasını rehin aldı.

Hamas tarafından yönetilen Gazze Sağlık Bakanlığı, savaşın başlamasından bu yana İsrail saldırılarında ve yoğunlaşan kara operasyonlarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 9 bin 770’den fazla kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

İsrail, çatışmaların durdurulması çağrılarına direnirken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bölgeyi gezerek “duraklama” çağrısında bulunurken Arap ülkelerinin ateşkes taleplerini de reddediyor.

Ordu sözcüsü Daniel Hagari Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, İsrail birliklerinin şu anda Gazze Şehri’ni kuşatarak bölgeyi fiilen ikiye böldüğünü ve “önemli” saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Grevlerden kısa bir süre önce internet ve telefon hatlarının kesildiğini söyleyen Hagari, grevlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi.

-‘Yeter artık’-

İsrail, Gazze’nin kuzeyindeki Filistinli sivillerin güneye gitmelerini emreden broşürler dağıttı ve kısa mesajlar gönderdi, ancak ABD’li bir yetkili Cumartesi günü saldırılardan en çok etkilenen bölgelerde en az 350.000 sivilin kaldığını söyledi.

Pazar günü sağlık bakanlığı, İsrail’in Gazze’nin merkezindeki bir mülteci kampına düzenlediği saldırılarda 45 kişinin öldüğünü ve insanların enkaz altında arama yaptığını söyledi.

“Kurtulan var mı?” diye bağırdı Said al-Najma, kamptaki yola saçılmış beton blokları kaydırmaya çalışırken.

“Hiçbir bildirimde bulunmadan bütün bir sokağı kadın ve çocukların başına yıktılar” dedi.

Kalabalık bölgede çaresizliği derinleştiren Mısır’a giden tek sınır kapısı, İsrail’in bazı yaralı Filistinlilerin tahliyesine izin vermemesi üzerine Hamas’ın yabancı pasaport sahiplerinin tahliyesini askıya almasıyla birlikte Pazar günü üst üste ikinci gün de kapatıldı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), önceki iki gün içinde 1.100’den fazla kişinin dışarı çıkmasına izin verildiğini söyleyerek kapatmayı doğruladı.

Ordu, Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in geçen ayın sonlarında Gazze’nin kuzeyine kara kuvvetleri göndermesinden bu yana “kara, hava ve deniz kuvvetleri” tarafından “2.500’den fazla terör hedefinin vurulduğunu” söyledi.

Artan kayıplar konusunda uluslararası kaygılar artarken, tüm önemli Birleşmiş Milletler kuruluşlarının başkanları, Gazze’deki sivil ölümlerine yönelik öfkeyi ifade eden ve “derhal insani ateşkes” çağrısında bulunan ortak bir bildiri yayınladı.

UNICEF başkanları da dahil olmak üzere BM şefleri, “Neredeyse bir aydır, dünya İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’nda gelişen durumu şok ve dehşet içinde, kaybedilen ve parçalanan hayatların giderek artan sayısı karşısında izliyor” dedi. Gıda Programı ve Dünya Sağlık Örgütü.

“Derhal insani ateşkese ihtiyacımız var. 30 gün oldu. Yeter artık. Bunun artık durması gerekiyor.”

Açıklama, Blinken’in, kendisini İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’nın yanı sıra Ürdün ve Irak’a da götüren bir gezide, çatışmalardaki “insani duraklamaları” destekleyen, Filistinlilere yardıma odaklanan fırtınalı bir Orta Doğu turuna bastığı sırada geldi. ve Kıbrıs.

Resmi Filistin haber ajansı Wafa, Blinken’in Pazar günü Batı Şeria’ya gittiğini ve burada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “Gazze’de Filistin halkımızın İsrail’in savaş makinesinin elinde uğradığı soykırımı ve yıkımı” kınadığını söyledi.

Pazartesi günü Blinken, Washington’un en stratejik ama zorlu müttefiklerinden birinin Gazze’de dökülen kanla ilgili öfkesini yatıştırmak amacıyla Türkiye’de zorlu görüşmelerde bulunuyor.

Filistinlilerle müttefik olan ancak İsrail’le de bağları bulunan NATO üyesi Türkiye, İsrail büyükelçisini geri çağırdığını ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile temaslarını kestiğini söyledi.

– ‘Kazanana kadar devam edeceğiz’ –

Netanyahu, “rehineler iade edilene kadar ateşkes olmayacağına” söz vererek tutumundan taviz vermedi.

Sağcı başbakan, askerlerle görüştükten sonra, “Bunu sözlüklerinden çıkarsınlar. Bunu düşmanlarımıza ve dostlarımıza söylüyoruz” dedi.

“Kazanana kadar devam edeceğiz. Başka alternatifimiz yok.”

Kral II. Abdullah Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ürdün hava kuvvetlerinin Gazze’deki bir sahra hastanesine hayati önem taşıyan tıbbi malzemeleri havadan bıraktığını belirterek, “Gazze’deki savaşta yaralanan kardeşlerimize yardım etmenin ülkesinin görevi” olduğunu ekledi.

İsrail ordusu, yardımların dağıtılması konusunda anlaşma müttefiki Amman’la “koordine” olduğunu söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre savaş, savaşın başlangıcından bu yana İsrail güçleri ve yerleşimcilerle yaşanan çatışmalarda 150’den fazla Filistinlinin öldürüldüğü Batı Şeria’daki gerilimi daha da artırdı.

İsrail ordusu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 22 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi’nin Batı Şeria’daki Nabi Salih kasabasına düzenlenen baskında “şiddeti ve terör faaliyetlerini kışkırttığı” şüphesiyle tutuklandığını söyledi.

Tamimi, 14 yaşındayken, kolu alçıdayken yere sabitlenen küçük erkek kardeşini tutuklamasını engellemek için bir İsrail askerini ısırırken filme alındığında öne çıktı.

Daha sonra Filistin davasının simgesi haline geldi ve İsrail’in Batı Şeria ile olan ayrım duvarına onun büyük bir portresi çizildi.

İsrail, Ateşkes Çağrılarına Rağmen Gazze Saldırılarını Yoğunlaştırıyor-Kaynak: afp

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir