Eğitimdeki Müfredat Değişikliği Neler Getiriyor?

Eğitimdeki Müfredat Değişikliği Neler Getiriyor? yazımızda yeni açıklanan müfredat değişikliğinin ne durumda olduğunu, sayısal derslerin ülke gelişimine etkilerini ve eğitim kalitesinin işsizliğe olan çözümünü yazdık.

Eğitimdeki Müfredat Değişikliği

Fetö, daeş, cihat gibi kavramlar eğitim kitaplarına eklenerek okutulan müfredatta değişikliğe gidildi. 1, 5 ve 9.sınıflar yenilenen müfredatla eğitime bu yıl başlayacaklar. Yenilenen müfredat ile bir çok tartışma da beraberinde gelmiştir. Atatürk konusu ve evrim teorisi gibi konuların yeniden ele alınması da bu tartışmaların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Eğitim alanında yapılan değişim toplumumuzun bir çok ögesini ilgilendirmektedir. 20 milyona yakın okuyan çocuğun ailesini de yakından ilgilendirmektedir. Kurtuluş savaşının tarihi tartışılmamalıdır. Öte yandan evrim teorisi tartışılabilir. Evrim teorisinin gerçek olmadığını okuyarak öğrenmeleri gerekiyor. Eğitim müfredatında olan ortak değerlerin korunması gerekiyor. Bu ortak değerlerin bir kenara atılmaması gerekir. İmam hatip liselerinin müfredatında cihat sözcüğü eklenmiştir. Din için savaş yapmak müfredatta okutulacaktır. Vatanını ve dinini korumak her Müslüman için geçerlidir.

Matematik Bölümü Tercihi
Matematik

Sayısal Derslerin Önemi

Toplamda 176 tane müfredatta konu yenilemesi yapılmıştır. Ayrıntıları daha verilmemiştir. Beden eğitimi dersi beden eğitimi ve spor olarak değiştirilmiştir. Dersin adını değiştirmek tam olarak müfredat değişikliği olmuyor. Sadece dersin adını değiştirmek içeriğinin aynı kalmasına bağlı olarak hiç bir şey ifade etmemektedir. Çocuklara matematik, fen gibi sayısal derslerin sevdirilmesi gerekiyor. Yapılan anket çalışmasında öğrencilerin sayısal dersleri sevmediği ve sırf ders çalışmak zorunda oldukları için bu derslere baktıkları belirtilmiştir. Ülke olarak matematikle pek aramızın olmadığı da bir gerçektir. Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde sayısal dersler artırılırken bizde azaltılmaktadır. O ülkelerin nasıl teknoloji ürettiklerini görmekteyiz. Onların ürettikleri teknolojik aletleri dünyanın parasını verip, onlardan satın almak zorunda kalıyoruz. Biz patates ihraç ederken onlar telefon ihraç ediyor. Bir telefonla kaç kilo patates alıyorlar.

Matematiği öğrendikten sonra nerede kullanacağımız gibi düşünceler akla gelebilir. Günlük hayatta kullanmazsın fakat analitik düşüncede, pratik düşünmede ve hızlı karar vermede matematiği kullanırsın. Doğru kararları verebilme de matematik bilimi size yardımcı olmaktadır. Fizik, kimya, biyoloji gibi derslerde size bu yetenekleri kazandırır. Donanımlı bireyler olunması için sayısal derslerin iyi öğrenilmesi gerekir. Karar verebilen, iyi düşünen ve çabuk düşünen bireyler böyle oluşmaktadır.

Kpss ve Ekpss Kadro

Eğitim Kalitesinin Yükselmesi İş Bulmada Kesin Çözüm

Gençlerde işsizlik giderek artmaktadır. Türkiye’de iş var fakat gençler daha yüksek kazanç getiren işler istiyorlar. Niceliğe bakmak yerine nitelikli iş istedikleri için her işe girmiyorlar. Bunun içinde niteliğini arttırmak için çalışıyorlar. Öğrencilerin daha donanımlı bir şekilde okul hayatını bitirmesi iş bulabilmesini kolaylaştıracaktır. Eğitimin gerektiği gibi verilmesi işsizliği çözecektir. Öğretmenlerin öğrencilerini iyi eğitmesi gerekiyor. Öğretmen, öğrencilerini iyi yetiştirdiği zaman donanımlı gençler istedikleri işi bulabileceklerdir. Eğitimdeki müfredat değişikliği iyi niyetli bir çalışmadır, fakat öğretmenlerin eğitme sisteminde değişikliğe gidilmesi daha doğru bir çalışma olacaktır. 1 milyon öğretmenin farklı anlatım biçimlerini denemesi eğitimin kalitesini arttırmada etkili olacaktır. Genel olarak başarı, ezbere dayalı bir sistemin getirdiği bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. Anlama yerine ezberci sistem eğitimi bozmaktadır. Her şey kısa dönemli puanı almak için yapılmaktadır. Çünkü başarı kriteri skor ve puan almaktır. Bir şeyler üretmek değildir.

Eğitimdeki Müfredat Değişikliği Neler Getiriyor?

Yorum yapın