Anasayfa » Haber » İsrail’in Mülteci Kampını Vurması Sırasında Gazze Kapısı Yabancı Pasaport Sahipleri ve Yaralılar İçin Açıldı

İsrail’in Mülteci Kampını Vurması Sırasında Gazze Kapısı Yabancı Pasaport Sahipleri ve Yaralılar İçin Açıldı

İsrail'in Mülteci Kampını Vurması

İsrail‘in Mülteci Kampını Vurması Sırasında Gazze Kapısı Yabancı Pasaport Sahipleri ve Yaralılar İçin Açıldı

İsrail’in Mülteci Kampını Vurması Sırasında Gazze Kapısı Yabancı Pasaport Sahipleri ve Yaralılar İçin Açıldı

RAFAH, Gazze Şeridi (AP) — Üç haftadan uzun süren kuşatmanın ardından, düzinelerce çifte pasaport sahibi ve ağır yaralı ilk Filistinlinin, İsrail hava saldırılarının Çarşamba günü ikinci gün bir mülteci kampını vurduğu Gazze‘den ayrılmasına izin verildi.

İsrail’in Mülteci Kampını Bombalaması on binlerce kişiyi evlerinden etmiş ve yiyecek, su ve yakıt azalmışken bile, Hamas tarafından serbest bırakılan dört rehine dışında kimsenin savaş altındaki bölgeyi terk etmesine izin verilmedi. Bu hafta başında bir esir daha İsrail güçleri tarafından kurtarıldı. Ancak Çarşamba günü sınırlı bir anlaşmaya varıldığı görüldü.

Bu arada, halen kuzey Gazze’den haber yapan az sayıdaki medya kuruluşundan biri olan El Cezire televizyonu, Gazze Şehri yakınlarındaki Cebaliye mülteci kampındaki yıkımın ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda yaralının yakındaki bir hastaneye götürülüşünün görüntülerini yayınladı. Hamas yönetimindeki hükümet, saldırılarda çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi ancak kesin ölü sayısı henüz bilinmiyor.

El Cezire görüntüleri, düzinelerce adamın hayatta kalanları aramak için yıkılmış çok katlı binaların gri molozlarını kazdığı önceki günle neredeyse aynı sahneleri gösteriyordu.

Salı günkü saldırılarda ölenlerin sayısı da bilinmiyor, ancak yakındaki bir hastanenin müdürü yüzlerce kişinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi. İsrail, bu saldırılarda aralarında militanların 7 Ekim’deki savaşı ateşleyen kanlı saldırısına karışan ve binaların altındaki militan tünellerini yok eden üst düzey bir Hamas komutanının da bulunduğu düzinelerce militanın öldürüldüğünü söyledi.

Saldırılar, İsrailli liderlerin uzun ve zor olacağını söylediği savaşın yeni bir aşamasının başlatılmasından günler sonra, İsrail kara kuvvetlerinin Gazze Şehri’nin dış mahallelerine doğru ilerlemesi sırasında gerçekleşti. İsrail birliklerinin hafta sonu çok sayıda Gazze’ye ilk girişinde olduğu gibi, Çarşamba günü de internet ve telefon hizmeti birkaç saatliğine kesildi.

2,3 milyon insana ev sahipliği yapan izole Filistin bölgesi, 7 Ekim saldırısının ardından İsrail tarafından uygulanan kuşatma nedeniyle ciddi bir insani krizin pençesinde

Nüfusun yarısından fazlası evlerini terk etti ve yiyecek, ilaç, su ve yakıt stokları azaldı. Bölge çapındaki elektrik kesintisi, hastanelerin, İsrail’in tüm yakıt ithalatını yasaklamasının ardından yakında kapanabilecek jeneratörlere bağımlı kalmasına neden oldu.

Cebaliye’deki saldırılar, İsrail askerleri Gazze Şehri’nin dış mahallelerine ve yerleşimlerin yoğun olduğu mahallelere doğru ilerlerken, her iki tarafta da kayıplarda beklenen artışın altını çiziyor . İsrailli yetkililer, yüzlerce kilometrelik yeraltı tünelleri de dahil olmak üzere Hamas’ın askeri altyapısının, savaştan önce yaklaşık 650.000 kişiye ev sahipliği yapan şehirde yoğunlaştığını söylüyor.

Filistin Geçiş İdaresi sözcüsü Wael Abu Omar’a göre, kötüleşen koşullar nedeniyle Çarşamba öğleden sonra 110 yabancı pasaport sahibinin Gazze’den çıkışına izin verildi.

Yetkili, planın 400’den fazla yabancı pasaport sahibinin Mısır’a gitmesine izin verileceğini söyledi. Ancak Mısır, İsrail’in savaştan sonra Gazze’ye dönmelerine izin vermeyeceği korkusu nedeniyle Filistinli mülteci akınını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Düzinelerce insanın şu anda faaliyette olan tek sınır kapısı olan Refah geçiş kapısına girdiği görüldü ve yaralı Filistinlileri taşıyan ambulanslar Mısır tarafından çıkış yaptı.

Mısır daha önce savaşta yaralanan binlerce Filistinliden 80’den fazlasının da tedavi için getirileceğini açıklamıştı. Ancak Gazze Sağlık Bakanlığı yetkilisi Dr. Mohamed Zaqout Associated Press’e, hastalardan 10’unun Mısır’a tahliye edilemeden öldüğünü söyledi. Tıbbi tahliye kriterleri henüz netlik kazanmadı.

Geride kalanlar ise çarşamba günü yaşanan iletişim kesintisinin daha da kötüleştirdiği çok sayıda krizle mücadele ediyor. Filistinli telekomünikasyon şirketi Paltel, birkaç saat süren “tamamen kesintinin” ardından Gazze’de internet ve cep telefonu hizmetlerinin kademeli olarak yeniden başlatıldığını söyledi.

İnternet erişimini savunan grup NetBlocks.org, her iki kesintiyi de “İsrail tarafından uygulanan önlemlere” bağladı. Grubun yöneticisi Alp Toker, “hizmetin savaş öncesi seviyelerin önemli ölçüde altında kaldığını” söyledi.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, bu tür elektrik kesintilerinin sivillerin güvenliğe ulaşmasını zorlaştırdığını söyledi. ICRC sözcüsü Jessica Moussan, “Potansiyel olarak hayat kurtarıcı olan ambulans çağırma eylemi bile imkansız hale geliyor” dedi.

Bu arada Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze’nin kanser hastalarına özel tedavi sunan tek hastanesinin yakıt yetersizliği nedeniyle kapanmak zorunda kaldığını ve 70 kanser hastasının durumunun kritik olduğunu söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, siviller ve savaşçılar arasında bir ayrım yapmadan, savaşta çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 8.700’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü ve 22.000’den fazla kişinin yaralandığını söyledi. Bu rakam onlarca yıldır süren İsrail-Filistin şiddetinde eşi benzeri olmayan bir rakam.

İsrail tarafında 1.400’den fazla kişi öldü; bunların çoğunluğu Hamas’ın ilk saldırısında öldürülen sivillerdi; bu da benzeri görülmemiş bir rakam. Filistinli militanlar da saldırıları sırasında yaklaşık 240 kişiyi kaçırdı ve İsrail’e roket atmaya devam etti.

İsrail ordusu Çarşamba günü, kuzey Gazze’deki çatışmalarda dokuz askerin öldürüldüğünü doğrulayarak, kara operasyonunun başlangıcından bu yana öldürülen toplam asker sayısının 11’e çıktığını doğruladı.

İsrail, Gazze’deki operasyonları konusunda belirsiz davranıyor ancak bölge sakinleri ve militan grupların sözcüleri, askerlerin kuzey-güney arasındaki iki ana yolun kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını söylüyor.

Tahminen 800.000 Filistinli, İsrail’in tahliye emrini takiben Gazze Şehri’nden ve diğer kuzey bölgelerinden güneye kaçtı, ancak yüz binlerce kişi kuzeyde kaldı.

İsrail, son 10 gün içinde uluslararası yardım gruplarının Mısır’a yiyecek ve ilaç taşıyan 200’den fazla kamyon göndermesine izin verdi, ancak yardım çalışanları bunun yeterli olmadığını söylüyor.

İsrail, Hamas’ın Gazze’yi yönetme kabiliyetini yok etme veya tehdit etme sözü verirken, 2005 yılında askerlerini ve yerleşimcilerini çektiği bölgeyi yeniden işgal etmeyi planlamadığını da söyledi. Ancak daha sonra Gazze’yi kimin yöneteceği hakkında çok az şey söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Salı günü kongrede verdiği ifadede, “bir noktada, etkili ve yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetiminin Gazze’nin yönetimine ve nihayetinde güvenlik sorumluluğuna sahip olmasının en mantıklısı olacağını” öne sürdü.

Hamas, 2007’de bir hafta süren yoğun çatışmalardan sonra otoriteye bağlı güçlerini Gazze’den çıkarmış ve İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımları üzerinde sınırlı kontrole sahip olmuştu. Filistinlilerin Başkan Mahmud Abbas’a olan desteği o zamandan bu yana azaldı ; pek çok Filistinli, Hamas’ı ve diğer militan grupları bastırmaya yardımcı olduğu için Filistin Yönetimi’ni İsrail polis gücünden biraz daha fazlası olarak görüyor.

Bu arada savaş, diğer cephelerde daha fazla çatışmanın alevlenmesi tehdidini de beraberinde getirdi. İsrail ve Lübnan’daki Hizbullah militan grubu sınır boyunca her gün karşılıklı ateş açıyor ve İsrail ile ABD, Suriye’de Hamas’ı, Hizbullah’ı ve bölgedeki diğer silahlı grupları destekleyen İran’la bağlantılı hedefleri vuruyor.

Askeri sözcü Tuğamiral Daniel Hagari, İsrail güçlerinin bir gecede en güneydeki Eilat şehrinin güneyinde, İsrailliler için herhangi bir risk oluşturmayan ve ayrıntıya girmeden İsrail hava sahasına girmeyen bir “tehdidi önlediğini” söyledi. Bir gün önce ordu, Eilat yakınlarında insansız hava aracına benzeyen bir şeyi düşürdüğünü ve Kızıldeniz üzerinde bir füzeyi önlediğini açıklamıştı. Saldırıları Yemen’deki İran destekli Husi isyancılar üstlendi.

___

Bu hikaye, Hamas tarafından serbest bırakılan dört rehinenin yanı sıra beşte birinin İsrail güçleri tarafından kurtarıldığını açıklığa kavuşturmak için güncellendi.

___

Magdy Kahire’den bildirdi. Associated Press yazarları Deir al-Balah, Gazze Şeridi’nden Wafaa Shurafa ve Kudüs’ten Amy Teibel bu rapora katkıda bulundu.

İsrail’in Mülteci Kampını Vurması Sırasında Gazze Kapısı Yabancı Pasaport Sahipleri ve Yaralılar İçin Açıldı-Kaynak: apnews

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir