Suriye, Rusya'nın Türkiye Zirvesi Beşar Esad ve Putin

Erdoğan, Putin’den Suriye Koridoru Kurmasını İstedi

Haber

Erdoğan, Putin’den Suriye Koridoru Kurmasını İstedi

Erdoğan, Putin’den Suriye Koridoru Kurmasını İstedi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye’nin Suriye sınırında 30 kilometrelik (19 mil) bir güvenlik koridoru oluşturulması çağrısında bulundu.

Ankara’nın terörist olarak gördüğü Kürt militanlara atıfta bulunan Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasında 2019’da varılan bir anlaşma uyarınca Suriye’nin kuzeyinde koridor oluşturulmasının “önem ve aciliyetini” yineledi.

Çağrı, Türkiye’nin 13 Kasım’da İstanbul’da altı kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırıya yanıt olarak Suriye ve Irak’ta hava ve topçu saldırıları düzenlemesinden üç hafta sonra geldi. Türk hükümeti bombalama olayından PKK ve onun Suriye’deki kolu YPG sorumlu tuttu. Her iki grup da saldırıyla ilgilerini yalanladı.

PKK, Türkiye’ye karşı 38 yıldır onbinlerce can kaybına yol açan bir isyan yürütüyor. Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak listeleniyor. Ancak YPG, Washington veya Brüksel tarafından bir terör grubu olarak tanımlanmadı ve Suriye’de İslam Devleti grubuna karşı ABD önderliğindeki mücadeleye öncülük etti.

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine yönelik saldırıları kara harekatı ile takip etme tehdidinde bulundu. Bu yılın başlarında planlanan bir Türk işgali, her ikisi de bölgede askeri mevzileri olan ABD ve Rusya’nın muhalefetiyle durduruldu.

Türkiye ile 2019’da imzalanan bir anlaşma uyarınca Rusya, Türkiye sınırı ile YPG güçleri arasında Suriye ordusu ve Rus askeri polisi tarafından kontrol edilecek bir tampon bölge kurma sözü verdi. Sınır bölgesinde bazı ABD birliklerinin yanı sıra hem Rus hem de Suriye hükümet güçleri bulunmasına rağmen anlaşma tam olarak uygulanmadı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ana destekçisi olan Moskova, geçmişte Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile yakın işbirliği içindeydi ve son aylarda Ankara ile Şam arasında uzlaşma için baskı yaptı

Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin’in bu hafta Suriye’deki durumla ilgili görüşmek üzere Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ardından geldi.

Erdoğan’ın ofisi, cumhurbaşkanlarının enerji – Rusya’nın Türkiye’yi doğal gazının satışı için bir merkez haline getirmeyi teklif ettiği – ve ayrıca Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin aracılık ettiği ve Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatını koruyan anlaşmayı da tartıştığını söyledi. Erdoğan, Putin’e anlaşmanın “farklı gıda ürünleri ve diğer emtiaları kademeli olarak” genişletebileceğini söyledi, daha fazla ayrıntı vermedi.

Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir