Haber

Amerika Başkanı Joe Biden: Putin’in Ukrayna’yı Yenmesi Anlayışın Ötesinde

Amerika Başkanı Joe Biden: Putin’in Ukrayna’yı Yenmesi Anlayışın Ötesinde

Amerika Başkanı Joe Biden: Putin’in Ukrayna’yı Yenmesi Anlayışın Ötesinde

Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile “acil bir planının” olmadığını ve bunu ancak Putin’in Ukrayna’da devam eden savaşını sona erdirmek istiyorsa yapacağını söyledi.

Biden, Beyaz Saray’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Aslında, savaşı sona erdirmenin bir yolunu aradığına karar vermesinde bir çıkar varsa, Bay Putin ile konuşmaya hazırım” dedi. “Bunu henüz yapmadı.”

Biden, Putin’in savaşı sona erdirme isteğinin sinyalini vermesi durumunda NATO müttefikleriyle istişare edeceğini ve “Putin’in aklında ne istediğini görmek için oturmaktan mutlu olacağını” söyledi.

“Putin’in Ukrayna’yı yeneceği fikri, anlayışın ötesinde.”

Biden daha önce Putin’i Ukraynalı sivilleri katletmekle ilgili savaş suçlarından yargılanması gereken bir “savaş suçlusu” olarak tanımlamıştı. Biden Perşembe günü “Ukrayna’nın sivil halkına inanılmaz, inanılmaz bir katliam uyguluyor” dedi. “Kreşleri, hastaneleri, çocuk evlerini bombalamak. Yaptığı şey hastalık.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’ne göre, Rusya’nın askeri işgalinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana en az 6.655 Ukraynalı sivil öldürüldü, ancak ajans gerçek ölü sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğuna inanıyor.

Son günlerde Rus kuvvetleri, Doğu Avrupa’da sıcaklıklar düşmeye başlayınca Ukrayna’nın birçok şehrinde sivil altyapıyı hedef aldı ve elektriği kesti. Biden, kış yaklaşırken ABD ve Fransa’nın Ukrayna halkını desteklemesinin “kesinlikle kritik” olduğunu söyledi. Diplomasi çağrısı yaparken Putin ile iletişimini sürdüren Macron, “Ukraynalıları kendileri için kabul edilemeyecek bir uzlaşmaya asla zorlamayacağız” dedi.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir