İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Rusya Ukrayna’da Zorlanıyor, Sözde Mucize Silahları Nerede?

Rusya Ukrayna’da Zorlanıyor, Sözde Mucize Silahları Nerede?

Rusya Ukrayna'da Zorlanıyor

Rusya Ukrayna’da Zorlanıyor, Sözde Mucize Silahları Nerede?

Rusya Ukrayna’da Zorlanıyor

Rusya, son beş yılda çeşitli yeni yüksek teknolojili silahlar duyurdu. Silahlar arasında bir mecha, beşinci nesil bir savaş uçağı, yeni bir tank, bir robotik savaş aracı ve bir hipersonik füze vardı. Bu silahlardan sadece biri şimdiye kadar Ukrayna’daki savaşta boy gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde başı dertte. Savaşın sekiz ayında, Rus kuvvetleri baharda fethedilen toprakların yarısından çıkmaya zorlandı. Moskova, kendi yarattığı bir savaşta savunmada olmanın utanç verici bir konumunda.

Savaş, Rus Silahlı Kuvvetlerinin başından beri son derece kusurlu olduğunu ve modern teçhizat da dahil olmak üzere neredeyse her şeyden yoksun olduğunu açıkça ortaya koydu.

Rusya’nın zayıf performansı şu soruyu akla getiriyor: Putin’in övülen “mucizevi silahlarına” ne oldu? Rusya, savaşa giden yıllarda, insan güdümlü muharebe yürüyüşçülerinden robotik tanklara kadar birçok devrim niteliğinde yeni silah sistemi duyurdu, ancak bunların neredeyse hiçbiri sekiz aydır savaş görmedi.

Rus askeri buhar yazılımları dünyasına dalmanın zamanı geldi.

Rusya Ukrayna'da Zorlanıyor T-14 Armata tankı
T-14 Armata tankı

T-14 Armata Ana Muharebe Tankı – Rusya Ukrayna’da Kullanmadığı Mucize Silahlar

T-72B1, T-72B3, T-80BVM ve daha yeni T-90 serileri dahil olmak üzere günümüzün Rus tanklarının tümü, kökenlerini orijinal T-72 ana muharebe tankına kadar izler ve tankın tüm kusurlarını devralır. 2015 yılında tanıtılan T-14 Armata tankının bunu düzeltmesi gerekiyordu. Temiz bir tank tasarımı olan Armata, eskisini kırmak için tasarlanmış yeni bir tanktı ve 125 milimetrelik bir top, Afganit aktif koruma sistemi ve hatta nükleer mermiler içeriyordu. GPV 2020 yeniden silahlanma programının bir parçası olarak Rusya’nın 2020 yılına kadar 2.000 Armata tankı üretmesi gerekiyordu.

Ağustos 2021’de Rus devlet medyası, yıl sonuna kadar 20 Armata’nın teslim edileceğini duyurdu. Yeni tankın başlangıçta inanıldığından daha pahalı olduğu bildiriliyor. Mürettebat için LCD ekranlar dahil olmak üzere bileşenlerin çoğu ithal edildi ve bunların tedariki, 2015’te Kırım’ın işgali nedeniyle Batı tarafından uygulanan yaptırımlarla sekteye uğradı. Rusya 60 yıllık T-62 tanklarını ön cepheye koştururken, Armata hala ortalıkta görünmüyor, bu da kara kuvvetlerinin gerçekten 20 tankı olsa bile savaşa hazır olmadıklarını gösteriyor.

Rusya Ukrayna'da Zorlanıyor Igorek savaş yürüyüşçüsü
Igorek savaş yürüyüşçüsü

Igorek Savaş Yürüteç Mecha

Harika silahların en sıra dışılarından biri, 2018’de piyasaya çıkan “kontrollü iki ayak üzerinde yürüyen” Igorek idi. Igorek, adını AK- 47’nin tasarımcısı Mikhail T.’den alan bir Rus silah üreticisi Kalaşnikof tarafından geliştirildi. Kalaşnikof. Altın boyalı savaş yürüteci, Moskova’nın hemen dışında iki yılda bir düzenlenen Army 2018 silah fuarında ilk kez sahneye çıktı.

Igorek, kimseyi şaşırtmayacak şekilde, dört yılı aşkın bir süredir ne görüldü ne de kendisinden haber alındı. Savaş yürüteçleri bir konsept olarak kusurludur ve hareket kabiliyetinin savaş alanında pratik olması için muhtemelen yıllarca geliştirilmesi gerekecektir. Muhtemelen tüm sistem, insanların çoğunlukla Rusya, dünya çapındaki gerilla hareketleri ve sokak çeteleriyle ilişkilendirilen Kalaşnikof markası hakkında farklı düşünmelerini amaçlayan bir tanıtım gösterisiydi.

Robotik Savaş Aracı
Uran-9 Robotik Savaş Aracı

Uran-9 Robotik Savaş Aracı

2010’ların sonlarında, Rusya’nın robotik savaş sistemlerinin geliştirilmesinde Batı’nın gerisinde olduğu biliniyordu. Ardından, 2016’da Uran-9 robotik savaş aracı birdenbire ortaya çıktı. Küçük bir kamyon büyüklüğündeki paletli robot, 30 milimetrelik bir topa, tanksavar füzelerine ve 7,62 mm’lik bir makineli tüfeğe sahipti. Uran-9, tek bir Rus askerinin robotik tankları zahmetsizce dost hatların gerisinden çalıştırabileceği ve düşman tanklarını çok daha pahalıya mal olacak şekilde imha edebileceği bir geleceğe dair bir ipucuydu.

Tüm hesaplara göre, o gelecek bilim kurguydu ve hala da öyle. 2018’de Uran-9, robo-tankın insan denetleyicileriyle kablosuz bir bağlantı kurmaya çalıştığı Suriye’de Rus kuvvetlerinin yanında konuşlandırıldı. Savaş başladığından beri Ukrayna’da hiç Uran-9 görülmedi, Rusya’nın akut insan gücü sorunlarıyla karşı karşıya olduğu ve çalışan bir robotik savaş aracının bunları hafifletmeye yardımcı olacağı düşünüldüğünde ilginç bir eksiklik. Uran-9’un savaşta olmaması, teknik sorunların başlangıçta bildirilenden daha kötü olduğunu gösteriyor.

Rusya Ukrayna'da Zorlanıyor

Su-57 “Felon” Savaş Uçağı

Rusya, çoğunlukla Sovyet, Soğuk Savaş dönemi savaşçılarının güncellemeleri olan savaşçılara güveniyor. NATO tarafından “Suçlu” olarak bilinen Sukhoi Su-57, yeni Rusya’nın ilk savaşçısı olarak tasarlandı. Güçlü bir radar, uzun menzilli havadan havaya füzeler, gizlilik ve ses hızının üzerinde uçmasını sağlayan motorlarla donatılmış beşinci nesil bir avcı uçağı, Amerikan F-22 Raptor’a doğrudan bir meydan okumaydı.

Su-57 ilk olarak 2010 yılında tanıtıldı. On iki yıl sonra, Rus Hava-Uzay Kuvvetlerinin planlanan yüzlerce Su-57’den altı ila 15’e sahip olduğuna inanılıyor. Geliştirme için fon eksikliği, özellikle de Hindistan’ın savaşa uygun bir jet geliştirme programından çekilmesi suçlanıyor. Su-57’ler Ukrayna hava sahasında tamamen yok.

Kinzhal MiG-31K savaş uçağı
MiG-31K savaş uçağı

Kinzhal Havadan Fırlatılan Hipersonik Silah – Rusya Ukrayna’da Kullandığı Tek Silah

2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin beş yeni nükleer dağıtım sistemi duyurdu. Bunlardan biri, değiştirilmiş bir MiG-31 Foxhound savaş uçağından fırlatılan hipersonik bir füze olan Kinzhal idi. Kinzhal, Mach 5’i aşan hızlarda hem konvansiyonel hem de nükleer yükleri teslim edebilecek ve NATO kara hedeflerini ve hatta uçak gemilerini riske atabilecekti.

Kinzhal, Putin’in harika silahlarından Ukrayna’da savaş gören tek silah ve o kadar az etki yaptı ki, başlangıçta Rusya’nın onları gerçekten kullanıp kullanmadığı belli değildi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de Kinzhal’ın kullanımını “oyun değiştirici” olarak görmeyeceğini söyledi. Birden fazla kaynak daha sonra CNN’e, Kinzhal’ın Ukrayna’da kullanılmasının NATO’ya bir uyarı olduğunu, ancak savaşın gidişatı üzerindeki etkisinin tamamen yokluğunun onu pek de öyle yapmadığını söyledi.

Rusya Ukrayna’da Zorlanıyor, Sözde Mucize Silahları Nerede?-Kaynak: popularmechanics

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir