Asi Rus Paralı Askerleri Moskova’ya Doğru İlerliyor

Asi Rus Paralı Askerleri Moskova‘ya Doğru İlerliyor

Asi Rus Paralı Askerleri Moskova’ya Doğru İlerliyor

İsyancı Rus paralı savaşçılar, bir gecede güneydeki bir şehri ele geçirdikten sonra Cumartesi günü Moskova‘ya doğru ateş açtılar, Rusya ordusu onlara havadan ateş açtı, ancak görünüşe göre şimşek ilerlemelerini yavaşlatmaktan acizler.

23 yıllık iktidarının iktidarına yönelik ilk ciddi meydan okumayla karşı karşıya kalan Başkan Vladimir Putin, bir asır önceki Rusya İç Savaşı’na benzettiği silahlı bir isyanı bastırma sözü verdi.

Putin’in eski müttefiki Yevgeny Prigozhin tarafından yönetilen Wagner özel ordusunun savaşçıları, Rostov şehrini ele geçirip Moskova’ya doğru 1.100 km’lik (680 mil) bir yarışa başlayarak başkentin yolunun çoğunu çoktan geçmişlerdi.

Reuters, Moskova’ya giden yolun yarısından fazlasının Voronej şehrinin yanından geçerek tank taşıyan bir kamyonetin ve asker taşıyıcıların üzerlerine bir helikopterin ateş açtığını gördü. Ancak isyancıların otoyolda önemli bir direnişle karşılaştığına dair herhangi bir rapor yoktu.

Rus medyası, Moskova’nın güney eteklerinde makineli tüfek mevzilerinde görev yapan küçük polis gruplarının fotoğraflarını yayınladı Başkentin güneyindeki Lipetsk bölgesindeki yetkililer, bölge sakinlerine evde kalmalarını söyledi.

100’den fazla itfaiyeci, Voronej’de yanan bir yakıt deposunda görev yaptı. Reuters tarafından elde edilen video görüntüleri, bir helikopterin geçmesinden kısa bir süre sonra bir ateş topunun içinde patladığını gösteriyor. Prigozhin, Rusya ordusunu, birliğin ilerlemesini yavaşlatmaya çalışırken sivil hedefleri havadan vurmakla suçladı.

Prigozhin, adamlarının Ukrayna’daki savaşı mahvetmekle suçladığı yozlaşmış ve beceriksiz komutanları görevden almak için “adalet yürüyüşüne” çıktığını söylüyor

Kremlin’den televizyonda yayınlanan bir konuşmada Putin, Rusya’nın varlığının tehdit altında olduğunu söyledi.

Halkımızın yaşamı ve güvenliği, egemenliğimiz ve bağımsızlığımız için, Rusya’nın bin yıllık bir devlet olarak kalma hakkı için savaşıyoruz” dedi.

“İhanet yoluna kasten adım atanlar, silahlı ayaklanma hazırlayanlar, şantaj ve terör yöntemlerine yönelenler kaçınılmaz olarak cezasını çekecek, hukuka ve halkımıza hesap verecektir.”

Meydan okuyan Prigozhin, kendisinin ve adamlarının teslim olmaya hiç niyeti olmadığını hemen yanıtladı.

Prigozhin bir sesli mesajda, “Cumhurbaşkanı vatana ihanetten bahsederken büyük bir hata yapıyor. Biz anavatanımızın vatanseverleriyiz, bunun için savaştık ve savaşıyoruz.” Ülkenin yolsuzluk, hile ve bürokrasi içinde yaşamaya devam etmesini istemiyoruz” dedi.

Özel ordusu Ukrayna’nın en kanlı muharebelerini yürüten ve üst düzey subaylarla aylarca husumet içinde olan Prigozhin, Rusya’nın Rostov’daki Güney Askeri Bölgesi karargahını ateş etmeden ele geçirdiğini söyledi.

Rusya’nın tüm işgal gücü için ana arka lojistik merkez olarak hizmet veren Rostov’da, zırhlı araçlardaki Wagner savaşçıları ve muharebe tankları pozisyon alırken, sakinler sakince geziniyor, cep telefonlarıyla çekim yapıyorlardı.

Bir tank, sirkin reklamını yapan posterlerle sıvalı binaların arasına sıkışmıştı. Bir diğerinin ön tarafına kırmızı boyayla “Sibirya” yazılmıştı, bu Rusya’nın dört bir yanına yayılma niyetinin açık bir ifadesiydi.

Moskova’da sokaklarda artan bir güvenlik varlığı vardı. Kızıl Meydan metal bariyerlerle kapatıldı.

Prigozhin, gece boyunca bir dizi telaşlı mesajla, Savunma Bakanı Sergei Shoigu ve genelkurmay başkanı Valery Gerasimov’un kendisini Rostov’a ziyarete gelmesini istedi.

Batılı başkentler, nükleer silahlı Rusya’daki durumu yakından takip ettiklerini söylediler. Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın bilgilendirildiğini söyledi

İngiltere savunma bakanlığı, “Bu, son zamanlarda Rus devletine karşı en önemli meydan okumayı temsil ediyor.” Dedi.

“Önümüzdeki saatlerde, Rusya güvenlik güçlerinin ve özellikle Rus Ulusal Muhafızlarının sadakati, bu krizin nasıl sonuçlanacağının anahtarı olacak.”

Putin’in gücü elinde tutması, Rusya ordusunun büyük bölümünün Ukrayna’nın güneyi ve doğusunda cephede konuşlandığı bir dönemde, paralı askerlerle savaşmak için yeterince sadık birlik toplayıp toplayamayacağına bağlı olabilir.

Ayaklanma aynı zamanda, tıpkı Kiev’in geçen yıl Şubat ayında başlayan savaştan bu yana en güçlü karşı saldırısını başlatması gibi, Rusya’nın Ukrayna’daki işgal gücünü de kargaşa içinde bırakma riskini taşıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy bir sosyal medya mesajında, “Rusya’nın zayıflığı açık. Tam ölçekli zayıflık,” diye yazdı. “Ve Rusya, birliklerini ve paralı askerlerini topraklarımızda ne kadar uzun süre tutarsa, ileride kendisi için o kadar çok kaos, acı ve sorun yaşayacaktır.”

Prigozhin’in İsyanı

Eski bir hükümlü ve uzun süredir Putin’in müttefiki olan Prigozhin, Rus hapishanelerinden toplanan binlerce eski mahkumdan oluşan özel bir orduya liderlik ediyor.

Adamları, doğudaki Bakhmut şehri için uzun süren savaş da dahil olmak üzere 16 aylık Ukrayna savaşının en şiddetli çatışmalarına girdi.

Generalleri beceriksizlikle ve savaşçılarından cephane saklamakla suçlayarak, aylarca düzenli ordunun üst düzey yöneticilerine sövüp saydı. Bu ay, birliklerini Savunma Bakanlığı komutası altına alan bir sözleşme imzalama emirlerine karşı geldi.

Ordunun bir hava saldırısında birçok savaşçısını öldürdüğünü iddia ettikten sonra Cuma günü görünürdeki isyanı başlattı. Savunma Bakanlığı yalanladı.

Wagner’in yoluna çıkan tüm kontrol noktalarını veya hava kuvvetlerini yok etme sözü vererek, “25.000 kişiyiz ve ülkede neden kaos olduğunu çözeceğiz” dedi. Daha sonra adamlarının normal askerlerle çatışmaya girdiğini ve bir helikopteri düşürdüğünü söyledi.

Ordu Korgenerali Vladimir Alekseyev, Prigozhin’den yeniden düşünmesini isteyen bir video çağrısı yayınladı.

“Silahlı kuvvetlerin üst düzey liderliğini atama hakkına yalnızca cumhurbaşkanı sahip ve siz onun yetkisine tecavüz etmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Asi Rus Paralı Askerleri Moskova’ya Doğru İlerliyor-Kaynak: reuters

Yorum yapın