Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü

Rusya Başkanı Putin, Petrol Fiyatı Tavanını Aptalca Olarak Nitelendirdi

Ekonomi ve Para Haber

Rusya Başkanı Putin, Petrol Fiyatı Tavanını Aptalca Olarak Nitelendirdi

Rusya Başkanı Putin, Petrol Fiyatı Tavanını Aptalca Olarak Nitelendirdi

Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya‘nın Batı fiyat sınırına yanıt olarak petrol üretimini azaltmayı düşündüğünü söyledi. Rusya cumhurbaşkanı ayrıca, mekanizmayı “aptalca” olarak nitelendirerek, Moskova’nın fiyat tavanından mali olarak etkilenmeyeceğini söyledi. Uzmanlar, Rusya’nın üretimi kısması halinde volatiliteyi artırabileceği ve ham petrol fiyatlarını yükseltebileceği konusunda uyardı.

Başkan Vladimir Putin’e göre Rusya, G7 ve Avrupa Birliği’nin fiyat tavanına misilleme olarak petrol üretimini düşürmeyi düşünecek. Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Gerekirse üretimde olası bir azalmayı bile düşüneceğiz” dedi.

Reuters’in bildirdiğine göre Putin, Rusya’nın maliyesinin yeni önlemlerden etkilenmeyeceğini ve Batı’nın bir fiyat sınırı uygulamasının “aptalca” olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca, fiyat tavanına katılan herhangi bir ülke için enerji fiyatlarının “fırlatan” olacağı konusunda uyardı.

Meydan okuyan sözler, Rusya merkez bankasının fiyat tavanı ve son yaptırım turunun ulus için ” ekonomik şoklar ” olduğu konusunda uyarmasının ardından geldi.

Pazartesi günü, AB’nin Rusya’dan deniz yoluyla petrol ithalatına yönelik ambargosu ve bir arz şokunu önlemek ve Putin’in enerji gelirini sınırlamak amacıyla Moskova ham petrolüne varil başına 60 dolarlık tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi.

Fiyat tavanına uyan şirketler, bazı ülkelerin Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rus petrolünü yüksek indirimlerle satın aldığı Asya’ya petrol göndermek için Avrupa nakliye ve sigorta hizmetlerini kullanabilecek.

Ancak uzmanlar, petrol üretimini azaltan Rusya’nın enerji piyasalarını sarsabileceği, arz sıkıntısını kötüleştirebileceği ve ham petrol fiyatlarını daha da yükseltebileceği konusunda uyardı. JPMorgan’ın önceden tahmin ettiği gibi, bu senaryo petrol fiyatlarının varil başına 380 $’a kadar yükselmesine neden olabilir, ancak Rusya’nın da bir fiyat tabanını düşündüğü bildiriliyor.

Bu arada, AB yaptırımlarının bir sonucu olarak zaten nakliye kesintileri yaşandı. Gemilerden sigorta kapsamının kanıtlanması istendiği için petrol tankerleri Türkiye kıyılarında yığıldı.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir