Otomobil Üreticisi Stellantis, Elektrikli Araba Üretmenin Yüksek Maliyeti Nedeniyle Yüzlerce İşçiyi İşten Çıkarıyor

Otomobil Üreticisi Stellantis, Elektrikli Araba Üretmenin Yüksek Maliyeti Nedeniyle Yüzlerce İşçiyi İşten Çıkarıyor

Otomobil Üreticisi Stellantis, Elektrikli Araba Üretmenin Yüksek Maliyeti Nedeniyle Yüzlerce İşçiyi İşten Çıkarıyor

Çok uluslu otomobil üreticisi Stellantis, büyük ölçüde elektrikli araç üretmenin yüksek maliyeti nedeniyle Şubat ayında Illinois’deki bir montaj fabrikasını süresiz olarak kapatıyor ve yüzlerce işçiyi işten çıkarıyor.

Stellantis, Cuma günü yaptığı açıklamada, sektörün devam eden COVID-19 salgını, küresel mikroçip kıtlığı ve otomotiv pazarının elektrifikasyonuyla ilgili artan maliyet gibi faktörlerden olumsuz etkilendiğini belirtti. Otomobil üreticisi, “kalite açısından satın alınabilirliği ve müşteri memnuniyetini korumak” için Kuzey Amerika tesislerinde üretimi istikrara kavuşturmak ve verimliliği artırmak için bir dizi önlem alındığını söyledi. Ancak Stellantis, operasyonları optimize etmenin diğer yollarını düşünürken, 28 Şubat 2023’ten itibaren Belvedere fabrikasının atıl duruma getirilmesine karar verildiğini söyledi.

“Bu zor ama gerekli eylem, altı ayı aşması beklenen ve İşçi Uyum ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) Yasası kapsamında bir iş kaybı teşkil edebilecek süresiz maaşlı çalışanlar işten çıkarmalarla sonuçlanacaktır. Şirket, süresiz olarak işten çıkarılan çalışanları, müsait olduklarında açık tam zamanlı pozisyonlara yerleştirmek için her türlü çabayı gösterecektir.” Stellantis ayrıca tesisi yeniden kullanmak için diğer fırsatları belirlemek için çalıştığını da kaydetti.

Jeep Cherokee‘yi üreten Belvedere fabrikasında yaklaşık 1.350 işçi çalışıyor. Stellantis’in Associated Press’e, otomobil üreticisinin “Cherokee isim levhasının” geleceği hakkında yorum yapmayacağını söylediği bildirildi. Stellantis sözcüsü Jodi Tinson ajansa “Bu, serideki önemli bir araç ve bu orta boy SUV segmentine uzun vadeli bağlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.

Stellantis, 2030 yılına kadar ABD satışlarının yarısını elektrikli araçlarla oluşturacak olan araç serisini elektrikli hale getirmek için 2025 yılına kadar 31 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını söyledi.

Vali JB Pritzker yönetiminin sözcüsü Jordan Abudeyyeh, eyaletin Ticaret ve Ekonomik Fırsat Departmanından bir müdahale ekibinin, yerinden edilmiş işçilerin yeni iş bulmalarına yardımcı olmak için toplandığını söyledi. Yönetimin, uygun yeniden eğitim programlarının mevcut olmasını sağlamak için yerel seçilmiş yetkililer, toplum kolejleri ve diğerleriyle ve Belvidere tesisi için yeni kullanımlar bulmak için Stellantis ile birlikte çalışacağını söyledi.

Kaynak: foxbusiness

Yorum yapın