Anasayfa » Bebekler İçin Oyun Oynamanın Önemi

Bebekler İçin Oyun Oynamanın Önemi

Bebekler İçin Oyun

Bebekler İçin Oyun Oynamanın Önemi yazımızda bebeklerin gelişiminde oyun oynamanın etkisi, bebeklerin gelişim farklılıkları ve bebeklerin ilk oyuncaklarının nasıl olması gerektiğini yazdık.

Bebekler İçin Oyun Oynamanın Gelişimlerine Etkisi

Oyun oynamak bebeklerin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bebekler oyun oynarken anne ve baba ile iletişim kurmakta ve bağlar gelişmektedir. Özellikle konuşmaya başlamamış bebeklerde, oyun zamanları bu nedenle çok önemlidir. Oyunlar ve oyuncaklar bebeklerin anlatım tarzını yansıtmaktadır. Bebekler oyun oynarken içgüdüsel davranır, burada ailelerin bebeklerin oyunlarına katkı sağlayarak daha iyi bir şekilde öğrenmesini sağlayabilir.

Bebekler 2 aylıkken gülümsemeye başlamaktadır. Annenin yüz hareketlerini bebek taklit etmeye başlar. Oyunlar bebeğin annesiyle olan etkileşimini arttırır. Bebekte oluşan hareketler onun büyüdüğünü göstermektedir. Eğer bebeğin yüzünde mimikler oluşmuyorsa, endişelenecek durum söz konusu olabilir. Oyunlar bebeklerin ve çocukların yeni şeyler öğrendiği en keyifli anlarıdır. Oyunlar sayesinde eğlenerek öğrenmektedirler. Hem fiziksel hemde zihinsel olarak gelişimleri daha hızlı olmaktadır. Gelişimler fiziksel, zihinsel, dilsel ve sosyal duygusal gelişimler olarak ayrılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi

Bebeklerin Gelişim Farklılıkları

Anneler bebeğinin gelişimde daha çok dil gelişimde sıkıntı yaşadığı zaman uzmanlardan yardım almaktadır. Genel anlamda bebeklerin gelişim açısından zamanları gelip de o gelişmeleri göstermediğinde uzman yardımı almaktadır. 12 ay içerisinde emekleme durumu söz konusu olmadığında uzman yardımı almak gerekir. Bazen geciken gelişmelerde bir sorun olmayabilir fakat, uzun süreli gecikmelerde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu durum daha çok ailelerin diğer ailelerin bebekleriyle kıyaslandığı zaman ortaya çıkmaktadır. Anneler bebeklerinin gelişimlerini kıyaslayarak gelişimlerini kontrol etmeye çalışmaktadır. Her bebeğin gelişiminin aynı olmadığını bilmeliyiz.

Toys”R”Us Oyuncak Şirketi

Bebeklerin İlk Oyuncakları

Bebeklerin oyuncaklarında evdeki malzemelerin kullanılması da yararlı olacaktır. Ahşap küpler oyun için iyi bir seçim olacaktır. Bebeğinizin büyüme hızıyla orantılı olarak küplerinde büyümesi yaşanacaktır. Çok renkli ve çok sesli oyuncaklardan uzak durulmalıdır. Bebeklerin güçlü hayal güçleri, oyuncaklarla daha da büyüyecektir. Oyuncakların sade olması, bebeklerin hayal güçlerini kullanmasını sağlayacaktır. Bebeklere top gibi oyuncaklar vermekte hayal güçlerini çalıştırmalarını sağlayacaktır. Bazı zamanlar bebekler annelerine nasıl oynanacağını göstermektedir. Bu durum karşısında anne bebeğinin yönlendirmesine katılmalı ve iyi bir oyun ortağı olmalıdır. Oyuncak seçiminde erkek-kız oyuncakları ayırımı yapılmasına gerek yoktur. Bebekler erkek-kız kavramlarını bilmedikleri için böyle bir ayırım yapmaya da gerek kalmamaktadır. Bebeklerin oyuncaklardan neler öğrenebileceği, asıl önemli olandır.

Bebekler İçin Oyun Oynamanın Önemi-Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir