HaberYaşam

Japonya’da Bu Yıl Doğan Bebek Sayısı, Geçen Yılki Rekor Düşüklüğün Altında Kaldı

Japonya‘da Bu Yıl Doğan Bebek Sayısı, Geçen Yılki Rekor Düşüklüğün Altında Kaldı

Japonya’da Bu Yıl Doğan Bebek Sayısı, Geçen Yılki Rekor Düşüklüğün Altında Kaldı

Japonya‘da bu yıl doğan bebek sayısı, üst düzey hükümet sözcüsünün “kritik bir durum” olarak tanımladığı geçen yılki rekor düşüklüğün altında. Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, daha fazla evlilik ve doğumu teşvik etmek için kapsamlı önlemler sözü verdi. Ocak-Eylül aylarında doğan toplam 599.636 Japon, geçen yılki rakamın %4,9 altındaydı, bu da 2022’nin tamamındaki doğum sayısının geçen yılki rekor düşük olan 811.000 bebeğin altına düşebileceğini gösteriyor.

Japonya dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi ama yaşam maliyetleri yüksek ve ücret artışları yavaş. Muhafazakar hükümet, toplumu çocuklar, kadınlar ve azınlıklar için daha kapsayıcı hale getirme konusunda gecikti.

Şimdiye kadar, hükümetin insanları daha fazla bebek sahibi olmaya teşvik etme çabaları, hamilelik, doğum ve çocuk bakımı için sübvansiyon ödemelerine rağmen sınırlı bir etkiye sahipti. Matsuno, “Hız geçen yıldan bile daha yavaş… Bunun kritik bir durum olduğunu anlıyorum,” dedi.

Pek çok genç Japon, evlenmek veya aile sahibi olmak konusunda tereddüt etti, kasvetli iş beklentileri, zahmetli işe gidip gelmeler ve her iki ebeveynin de çalışmasıyla bağdaşmayan kurumsal kültürler tarafından cesaretleri kırıldı.

Doğum sayısı, yaklaşık 2,1 milyonla zirve yaptığı 1973’ten beri düşüyor. 2040’ta 740.000’e düşmesi bekleniyor. Japonya’nın 125 milyonu aşan nüfusu 14 yıldır azalıyor ve 2060’a kadar 86,7 milyona düşeceği tahmin ediliyor. Ülke, Çin’in giderek artan iddialılığına karşı koymak için ordusunu güçlendirirken, azalan ve yaşlanan bir nüfusun ekonomi ve ulusal güvenlik için büyük etkileri var. Hükümet tarafından görevlendirilen bir heyet, geçen hafta Başbakan Fumio Kishida’ya düşük doğum oranı ve azalan nüfusu Japonya’nın ulusal gücünü aşındırabilecek faktörler olarak gösteren bir rapor sundu.

Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir