Yatırım Aracı Altın-Altın değeri

Altın, Doların Değer Kazanmasıyla Bir Ayın En Düşük Seviyesine Yaklaştı

Ekonomi ve Para

Altın, Doların Değer Kazanmasıyla Bir Ayın En Düşük Seviyesine Yaklaştı

Altın, Doların Değer Kazanmasıyla Bir Ayın En Düşük Seviyesine Yaklaştı

Altın fiyatları, yatırımcıların zayıf Çin ticaret verilerinin ardından dolara sığınmasıyla Salı günü yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın %0,7 düşüşle ons başına 1.922,73 $‘a geriledi ve 10 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. ABD altın vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 1.956,90 $’a geriledi.

OANDA Kıdemli Kıdemli Kıdemli Pazar Analisti Edward Moya, “Küresel büyüme görünümü hakkında çok fazla endişe var ve muhtemelen insanların tahmin ettiğinden çok daha zayıf olacak ve bu da dolara bir hareketi tetikledi” dedi.

Dolar rakiplerine karşı %0,6 yükseldi ve altını diğer döviz sahipleri için daha az çekici hale getirdi.

Tüm gözler Perşembe günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi verilerinde olacak. Reuters’in ekonomistler tarafından yapılan bir anketine göre, ABD enflasyonu muhtemelen Temmuz ayında hafifçe hızlanarak yıllık %3,3’e yükselirken, çekirdek oran muhtemelen %4,8’de değişmeden kaldı.

Moya, “ABD enflasyon raporu önemli, ancak daha önemli olan önümüzdeki ay elimize geçecek olan ve bu muhtemelen yakın vadede altında bir miktar dalgalanma göreceğimizi gösterecek” dedi.

Fed Başkanı Michelle Bowman Pazartesi günü, enflasyonu Federal Rezerv’in %2 hedefine düşürmek için ek faiz artırımlarına ihtiyaç duyulduğunu belirtirken, New York Fed başkanı John C. Williams, oranların gelecek yıl düşmeye başlayabileceğini tahmin etti.

Altın, getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdığından, artan ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır.

Altındaki olumsuz havayı yansıtan dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust, Pazartesi günü beş ayın en düşük seviyesine geriledi. [GOL/ETF]

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Merkez bankaları altın talebi açısından ilk yarıda rekor kaydederken, vadeli işlemler ve ETF’lerdeki tüccarlar ve yatırımcılar mevcut yukarı yönlü potansiyel konusunda şüphelerini sürdürüyor” dedi.

Gümüş %2,1 düşüşle ons başına 22,67$’a, platin %2,4 düşüşle 897,27$’a ve paladyum %2,5 düşüşle 1.208,80$’a geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir