Dolar Para

Fed’in 2024’te Sadece Bir Faiz İndirimi Görmesiyle Dolar Paritesi Düştü

Ekonomi ve Para

Fed‘in 2024’te Sadece Bir Faiz İndirimi Görmesiyle Dolar Paritesi Düştü

Fed’in 2024’te Sadece Bir Faiz İndirimi Görmesiyle Dolar Paritesi Düştü

ABD doları, Federal Rezerv’in bu yıl öngörülen faiz indirimi sayısını yalnızca bire düşürmesinin ardından kayıplarını sınırladı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi seans başında yüzde 0,6’ya kadar düştükten sonra yüzde 0,3 düştü. Beklenenden daha soğuk seyreden ABD enflasyonunun yol açtığı düşüş, Fed’in bu yıl beklentilerini üçten sadece bir faiz indirimine çevirmesi ve beklendiği gibi gösterge faiz oranını değiştirmemesiyle azaldı.

ABD merkez bankasının faiz yolu görüşü, halen iki indirimin görüldüğü piyasalarla çelişiyordu.

ABD Amundi’de sabit gelir ve döviz stratejisi direktörü Paresh Upadhyaya, “Fed, bugünkü iyi TÜFE rakamına aşırı tepki vermek istemiyor gibi görünüyor” dedi. “İyi bir enflasyon rakamı olmasaydı, piyasalar Fed’in şahin eğilimi nedeniyle baskı altında kalacaktı.”

Döviz piyasalarındaki dalgalanmalar, tüccarların Mayıs ayında fiyat baskılarının azaldığını gösteren veriler sayesinde Eylül ayından itibaren ABD borçlanma maliyetlerinin düşebileceği potansiyelini görmeye devam etmesiyle ortaya çıktı. Piyasalar, Fed’in genişleme döngüsünün zamanlamasına ilişkin ipuçları bulmak için dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin göstergeleri yağdırıyor. Daha geçen hafta Kanada Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarını düşürmeye başlayan ilk Yedili Grup ekonomisi oldu.

Doların zayıflaması, Avrupa’nın ortak para biriminin dolar karşısında %1’den fazla artışla 1,085’e yükselmesine yardımcı oldu; bu da yaklaşık altı ayın en yüksek seviyesini gördü. Daha sonra Fed kararının ardından kazançlarını 1,082’ye düşürdü. İngiliz sterlini, kazançlarını kaybetmeden önce %0,9 ile Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine kadar yükseldi. 10’lu gruptaki tüm para birimleri dolar karşısında güçlendi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir