İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Dolar Karşısında Toparlanıyor, Tahvil Getirileri ABD Verilerinin Ardından Geriliyor

Altın Dolar Karşısında Toparlanıyor, Tahvil Getirileri ABD Verilerinin Ardından Geriliyor

Altın Yatırımı

Altın Dolar Karşısında Toparlanıyor, Tahvil Getirileri ABD Verilerinin Ardından Geriliyor

Altın Dolar Karşısında Toparlanıyor, Tahvil Getirileri ABD Verilerinin Ardından Geriliyor

Altın fiyatları, ABD ekonomik verilerinin Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürme yolunda emin adımlarla ilerlediği yönündeki umutları artırmasının ardından dolar ve Hazine tahvil getirilerinin düşmesiyle Perşembe günü yükselişini sürdürdü.

Spot altın, TSİ 14:02 itibarıyla %0,2 artışla ons başına 2.344,19 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 2.366,5 dolara yükseldi.

Kitco kıdemli analisti Jim Wyckoff, “Fiyatlardaki düşüşün ardından bir miktar pazarlık avcılığı görüyoruz. ABD doları endeksi şu anda oldukça sağlam kayıplarla işlem görüyor, dolayısıyla bu altın ve gümüş için yükseliş faktörü” dedi. Metaller.

“Ayrıca getiriler biraz düştü ve ayrıca borsada son birkaç gün içinde yaşanan satışlar da metal piyasaları için yükseliş unsuru oluşturuyor.”

Dolar seans başında iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,4 oranında değer kaybederek altını diğer döviz sahipleri için daha çekici hale getirdi. [AMERİKAN DOLARI/]

ABD Hazine tahvil getirileri, dünyanın en büyük ekonomisinin ilk çeyrekte önceden tahmin edilenden daha yavaş büyüdüğünü gösteren verilerin ardından düştü. [BİZ/]

Bu arada ABD’de işsizlik başvuruları son hafta arttı.

Artık odak noktası Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksine kayıyor; bu endeksin Cuma günü açıklanması Fed’in faiz indirimi zamanlamasına daha fazla ışık tutabilir.

CME FedWatch Tool’a göre yatırımcılar artık Fed’in Eylül ayına kadar faiz indirimi olasılığını %52 olarak görüyor. Düşük faiz oranları getirisi olmayan altını tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Diğer yandan spot gümüş geçen hafta 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %2,1 düşüşle 31,3 dolara geriledi.

Tradu Kıdemli Piyasa Uzmanı Russell Shor, “Gümüş için bir miktar güvenli liman talebi var, ancak güçlü üretim faaliyeti sayesinde endüstriyel talep gümüşün fiyatını yukarı doğru çekiyor” dedi.

Seans başında dört haftanın en düşük seviyesine gerileyen platin %0,8 kayıpla 1.027,47 dolara, paladyum ise %1,7 düşüşle 949,46 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: