Altın Yatırımı

Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla 2 Ayın Zirvesinden Geriledi

Ekonomi ve Para

Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla 2 Ayın Zirvesinden Geriledi

Altın, ABD Doları ve Getirilerin Artmasıyla 2 Ayın Zirvesinden Geriledi

Altın, dolar ve tahvil getirilerinin yükselmesiyle Perşembe günü iki ayın zirvesinden geriledi, ancak Temmuz toplantısının ardından ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını durdurma umutları düşüşü sınırladı.

Spot altın, seansın erken saatlerinde 17 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, EDT (1357 GMT) 09:57’de %0,1 düşüşle ons başına 1.975,69 dolardan işlem gördü.

ABD altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.978,50$ oldu.

High Ridge Futures metal ticareti müdürü David Meger, “Verimler ve dolar aslında biraz yükseldi, bu nedenle altında hafif bir ters etki görüyoruz. Ayrıca bu 2.000 dolarlık alan, kısa vadede altın piyasası için biraz zorlayıcı olacak” dedi.

Dolar, ABD işsizlik başvuruları verilerinin ardından rakipleri karşısında %0,2 değer kazandı ve altını diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirdi. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri %3,828’e yükseldi.

Veriler, işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenmedik bir şekilde düştüğünü ve işgücü piyasasında devam eden sıkılığın ortasında iki ayın en düşük seviyesine ulaştığını gösterdi.

Yatırımcıların odak noktası şimdi, piyasaların Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımını fiyatlaması ile önümüzdeki hafta yapılacak ABD merkez bankası politika toplantısına kaydı. [FEDWATCH]

Reuters’in anket yaptığı çoğu ekonomist, Temmuz toplantısında yapılacak bir artışın Fed’in mevcut sıkılaştırma döngüsünün son artışı olmasını bekliyor.

Altın, getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdığından, artan ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır.

Julius Baer analisti Carsten Menke, “Altın fiyatlarındaki son geri dönüş, büyük ölçüde Fed’in faiz artırımlarını neredeyse tamamladığı beklentisinden kaynaklanıyor” dedi.

Bununla birlikte, faiz oranlarının yüksek kalmaya ayarlandığına ve ABD ekonomisinin dayanıklılığı nedeniyle para politikasında hızlı bir tersine dönüşün yakın olmadığına inanıyoruz” dedi.

Spot gümüş, Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesini görerek 25,15 dolarda sabit kaldı. Platin %0,6 düşüşle 967,67$’a gerilerken, paladyum %0,3 düşüşle 1.303,42$’a geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir