Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Twitter Katili Threads, Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Yüzde 50’lik Düşüş Yaşadı

Twitter Katili Threads, Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Yüzde 50’lik Düşüş Yaşadı

Elon Musk, Twitter Genel Merkezi'nde

Twitter Katili Threads, Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Yüzde 50’lik Düşüş Yaşadı

Twitter Katili Threads, Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Yüzde 50’lik Düşüş Yaşadı

Mark Zuckerberg’in yeni uygulaması Threads, rekor kıran lansmanından sonra sayıların önemli ölçüde azaldığını gördü. Konular, lansmanından sonraki beş gün içinde 100 milyondan fazla kullanıcının ilgisini çekerek ChatGPT‘nin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması rekorunu kırdı ve ona “Twitter katili” takma adını kazandırdı.

Bununla birlikte, endüstri kaynaklarından alınan son veriler, bu kullanıcıların çoğunun, ani lansmandan bu yana platformda aktif kalmadığını gösteriyor.

Kullanıcı Sayısı Düşüşte

Benzer Web’in yeni bir raporuna göre, yeni uygulamadaki aktif kullanıcı sayısı 7 Temmuz’da 49 milyondan 14 Temmuz’da %50 düşüşle 23,6 milyona düştü. Bu, platformun yalnızca dörtte birinin her gün uygulamayı kontrol etmek ve üzerinde etkileşimde bulunmak için geri geldiği anlamına gelir. Mark Zuckerberg bile uygulamaya geri dönen insan sayısının “on milyonlarca” olduğunu itiraf etti.

Bu, sözde “Twitter katilinin” önünde hala çok iş olduğu anlamına gelir. Twitter, bu rakamları halka açıklamayan özel bir şirkettir, ancak şirketin son kazanç raporundaki son rakamlar, günlük aktif kullanıcı tabanının kabaca 238 milyon olduğunu gösteriyor. Elon Musk’a göre bu sayı son zamanlarda 259.4 milyona yükseldi.

Etkili olarak, Threads en büyük rakibinin günlük aktif kullanıcılarının yalnızca %10’una sahip. Ancak bu, son gülenin Musk olacağı anlamına gelmez.

Twitter Neden Endişelenmeli?

Threads gibi rakiplerin, eski sosyal uygulamadan kullanıcıları ve etkileşimi sızdırdığına dair kanıtlar var. Benzer Web’den alınan verilere göre, Twitter’a yönelik web trafiği, Threads’in kullanıma sunulmasından sonraki ilk iki gün içinde %5 azaldı. Bu, o zamandan beri biraz toparlanmış olsa da, trafik hala yıldan yıla %11 daha düşük.

Rakip bir uygulamanın kullanıcı tabanının %10’unu haftalar içinde ele geçirmesi de endişe verici olmalıdır. Zuckerberg, sosyal medya platformlarını başarılı bir şekilde ölçeklendirme konusunda bir geçmişe sahiptir – Facebook, Instagram ve Whatsapp, her biri milyarlarca günlük aktif kullanıcıya sahiptir.

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’ın gelirinin %50 düştüğünü ve şirketin “ağır borç yükü” nedeniyle nakit akışının negatif olduğunu itiraf etti. Bir Bloomberg raporuna göre, Musk’ın içerik denetimini geri ölçeklendirme kararı reklamverenleri korkutmuş olabilir. Araştırmacılar, son aylarda sitedeki nefret söylemi ve şiddet içeren içerikte önemli bir artış gördü.

Milyarder girişimci Mark Cuban, Musk’ın gelir düşüşleriyle ilgili açıklamasını retweet ederken, Twitter’da “Kırmızı ol, ekmek yok” diyerek Musk’la alay etti.

Cuban, geçen yıl sosyal medya markasını devraldığından beri Musk’ın politikalarının sesli bir eleştirmeni oldu.

“Desteklediği veya aşağıladığı, Devlet müdahalesinin Twitter eşdeğeridir. Platformun sahibi, istediğini yapabilir,” dedi bu yılın başlarında bir tweet’te. “Fakat, erişim ölçeğine sık sık parmak basmayı seçtiğinde, Twitter’ın ifade özgürlüğünün evi olduğunu söylemek samimiyetsiz.”

Cuban, hem Threads hem de Twitter’ın aktif bir kullanıcısıdır.

Twitter Katili Threads, Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Yüzde 50’lik Düşüş Yaşadı-Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir