Amerika'da Asgari Ücret

ABD’li İşverenler Daha Fazla Yarı Zamanlı Çalışan İstiyor

Ekonomi ve Para Haber

ABD’li İşverenler Daha Fazla Yarı Zamanlı Çalışan İstiyor

ABD’li İşverenler Daha Fazla Yarı Zamanlı Çalışan İstiyor

Günümüzde şirketler yarı zamanlı çalışanlara daha fazla ilgi duymaya başladı.

Milyonlarca iş ilanı üzerinde yapılan yakın tarihli bir analize göre Indeed’de iş sahasında tam zamanlı çalışanlara olan talep Ocak 2022’den bu yılın Mayıs ayına kadar sabit kaldı, ancak yarı zamanlı iş ilanları aynı dönemde yaklaşık %10 arttı. Bu tür iş ilanları 2022’de başladı ve o zamandan beri bu yüksek seviyelerin yakınında kaldı. (Rapora göre tam zamanlı çalışma, Indeed’de açık ara en yaygın çalışma türü olmaya devam ediyor.)

İşe alım faaliyetleri de benzer bir eğilim gösterdi: Çalışma Bakanlığı verilerine göre, Mayıs ayında yarı zamanlı istihdam seviyesi, Ocak 2022’ye göre %8,9 artarken, aynı dönemde tam zamanlı istihdamdaki artış %1,5 oldu. (ABD)

Bu durum, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele için borçlanma maliyetlerini 23 yılın en yüksek seviyesine çıkarmasının ardından ilk faiz indiriminin zamanlamasını değerlendirirken izlediği ekonominin temel bir unsuru olan işgücü piyasasında bir dönüm noktası olabilir.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, geçtiğimiz hafta California Commonwealth Club World Affairs’in ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte iş piyasasının son zamanlarda nasıl değiştiğini ve ileride neler olabileceğini anlattı.

“Şu ana kadar işgücü piyasası yavaş yavaş uyum sağladı ve işsizlik oranı yalnızca sınırlı bir artış gösterdi. Ancak bu iyi huylu sonucun daha az muhtemel olabileceği bir noktaya yaklaşıyoruz” dedi Daly. “Firmaların sadece boş pozisyonları değil fiili işleri de ayarlaması gerektiğinden gelecekteki işgücü piyasasındaki yavaşlama daha yüksek işsizliğe dönüşebilir.”

ABD iş piyasası genel olarak sağlam kalmaya devam ediyor , ancak geçen yıl biraz soğudu. İşsizlik oranı, iki yıldan uzun süredir bu istisnai düşük eşiğin altında kaldıktan sonra Mayıs ayında %4’e yükseldi. İşten çıkarmaların bir göstergesi olan işsizlik yardımları için yeni başvuruların sayısı son haftalarda artış eğiliminde oldu ve geçen hafta devam eden başvurular Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı . Son hükümet rakamlarına göre Nisan ayında 8,1 milyon iş ilanı vardı ve bu, Mart 2022’deki 12,2 milyonluk rekor seviyeden önemli ölçüde düşüktü.

Indeed raporu, bu değişikliğin işverenin zayıflığının veya işverenin gücünün bir işareti olabileceğini belirterek, işgücü piyasasında artan belirsizliğin altını çizdi

İşverenler tam zamanlı çalışanları işe almanın maliyetine ilişkin iştahlarını mı kaybediyorlar, yoksa yarı zamanlı bir programın sunabileceği esnekliğe istekli bir işgücüne yanıt mı veriyorlar?

Raporda, “İster hala sıkı bir pazarda ek esneklik vaadiyle işçileri çekmek için rekabetçi bir zorunluluktan, ister ekonominin soğuması ve daha az işçi saatine ihtiyaç duyulması nedeniyle ekonomik zorunluluktan kaynaklansın, işçiler için sonuç açıktır: İsteyen veya ihtiyaç duyanlar için daha fazla yarı zamanlı rol mevcuttur” denildi.

Mayıs ayı itibarıyla yarı zamanlı çalışmanın reklamını yapma olasılığı en yüksek olan sektörler güzellik ve sağlıklı yaşam; kişisel bakım ve evde sağlık; perakende; yiyecek hazırlama ve servis; ve spor, dedi Indeed. Mayıs ayında, yarı zamanlı çalışma sunan iş ilanlarında iki yıl öncesine göre en büyük artış güzellik ve sağlıklı yaşam alanında oldu (+%26,9); pazarlama (+%10,2); konaklama ve turizm (+%9,9); medya ve iletişim (+%8,9); ve sanat ve eğlence (%+7,9).

2007-2009 yılları arasındaki Büyük Durgunluk döneminde yarı zamanlı çalışma oranının keskin bir şekilde arttığı belirtiliyor. San Francisco Fed’den araştırma Indeed raporunu yazan ekonomist Daniel Culbertson, ekonominin 2020’deki kısa süreli durgunluğun ardından çarpıcı bir toparlanma yaşadığı dönemde bunun tam tersinin geçerli olduğunu söyledi.

Culbertson CNN’e şöyle konuştu: “Ekonomi ve işgücü piyasası pandemiden sonra iyi durumdayken yarı zamanlı çalışmalarda bu artış vardı” dedi.

ABD’li İşverenler Daha Fazla Yarı Zamanlı Çalışan İstiyor-Kaynak: edition.cnn.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir