Ekonomi ve Para

JPMorgan Altın İçin Rekor Artışlar Öngörüyor!

JPMorgan Altın İçin Rekor Artışlar Öngörüyor!

JPMorgan Altın İçin Rekor Artışlar Öngörüyor!

Altın, hem güzelliği hem de kullanışlılığı nedeniyle her zaman talep görmüştür. Ayrıca, genellikle bir çeşitlendirme aracı olarak veya hatta spekülatif bağımsız bir yatırım olarak da kullanılır. Ancak fiyatını tahmin etmek genellikle zordur.

Bir emtia olarak altının fiyatı, hisse senetlerinde olduğu gibi kazançlara ve gelir artışına bağlı değildir. Aksine, faiz oranlarından para politikasına ve jeopolitik olaylara kadar çok sayıda dış güç altın fiyatını yukarı veya aşağı çekebilir. Ancak bireysel yatırımcının tüm bu bileşenleri tek başına hesaba katması zor olabilir.

Yardımcı olmak için, JP Morgan kısa süre önce, belirli faktörlere dayalı olarak önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca altın fiyatı için cesur bir tahminde bulundu. İşte ünlü yatırım evinin söylemek zorunda olduğu şey.

JP Morgan’ın Altın Tahmini

Global emtia araştırmasının yönetici direktörü Greg Shearer tarafından kaleme alınan bir araştırma notuna göre, altının gelecek yılın ortasında ortalama 2.012 $ olacağı ve 2024’ün dördüncü çeyreğinde ons başına 2.175 $‘a ulaşacağı tahmin ediliyor. 9 Ağustos 2023.

Piyasa fiyatı, JP Morgan tarafından 2024’ün 4. çeyreğine kadar tahmin edilen 2.175 dolara ulaşırsa, bu yaklaşık %13,5’lik bir kazanç anlamına gelir.

Arama Sebepleri Nelerdir?

Shearer, Federal Rezerv’in çok yakın bir gelecekte faiz oranlarını sıkılaştırma politikasını tamamen tersine çevirmesini bekliyor. Araştırma notuna göre, Fed’in faiz oranlarını 2024’ün ikinci çeyreğine kadar düşürmeye başlamasını ve düşen getirilerin altın için “önemli bir itici güç” olmasını bekliyor.

Faiz oranları düştüğünde, altın talebi tipik olarak artar. Yatırım şirketi PIMCO’nun açıkladığı gibi, getiriler yüksek olduğunda, herhangi bir gelir getirmediği için altın daha az çekici hale gelir. Ancak faiz oranları düştüğünde, altına sahip olmanın fırsat maliyeti de düşer.

Diğer bir deyişle, düşük oranlı bir ortamda altına sahip olmak, sizi yüksek getirili bir ortamda diğer yatırımlardan elde edebileceğiniz yüksek gelirden vazgeçmeye zorlar. Bu nedenle, JP Morgan’ın önümüzdeki 12 ila 18 ay için öngördüğü gibi, para tekrar altına akma eğilimindedir.

Shearer, önümüzdeki aylarda hala bir durgunluk potansiyeli olduğunu da belirtiyor. Durgunluk ortamları, faiz oranlarını daha da düşürme eğilimindedir ve bu da altın sahibi olma durumunu destekler. Shearer’a göre, herhangi bir durgunluk ne kadar derin olursa, altın fiyatlarının o kadar yüksek gitmesi muhtemeldir.

Düşen faiz oranı senaryosuna ek olarak, JP Morgan altına yönelik desteği kurumsal talep şeklinde de görüyor. Firmaya göre merkez bankaları, faiz oranlarıyla birlikte düşme eğiliminde olan ABD dolarından uzaklaşmak ve artan jeopolitik risklere karşı korunmak için muhtemelen altın almaya devam edecek.

Şimdi Yatırım Yapmalı mısınız?

Altına yatırım yapmak herkesin harcı değildir.

Yeni başlayanlar için, herhangi bir gelir elden çıkarmaz. Gerçek altın da oldukça likit değildir, ancak bunun yerine altının fiyatını takip eden bir borsa yatırım fonuna sahip olarak bundan kaçınabilirsiniz.

Son olarak, altın fiyatları herkesin bildiği gibi kararsız olabilir. Arkalarında gelir ve kazanç sağlayan gerçek işlere sahip hisse senetlerinin aksine, altın nihai arz-talep ürünüdür. Yatırımcılar genellikle bunu düz bir yatırımdan çok bir koruma aracı olarak kullanırlar ve çoğu finansal danışman, en yükseliş eğilimi gösteren yatırımcıların bile portföylerinin yalnızca %10’unu veya daha azını altın gibi emtialara ayırdığını öne sürer.

Bununla birlikte, JP Morgan’ın analizine inanıyorsanız, altın önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde hem çeşitlendirme hem de değer kazanma açısından iyi bir varlık olabilir. Çoğu ekonomist, Fed’in gerçekten de 2024’te faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına inanıyor ve bu, JP Morgan’ın argümanının zeminini oluşturuyor.

Elbette birçok ekonomist 2023’te resesyon çağrısında bulundu ve şimdiye kadar ABD ekonomisi şaşırtıcı bir şekilde dirençli olduğunu kanıtladı. Düşen faiz oranları aslında ekonomiyi desteklemeye ve onu durgunluğun dışında tutmaya yardımcı olabilir, bu durumda JP Morgan’ın altın için argümanı fazla yükseliş olabilir.

Altının gelecekteki fiyatı kesin olarak belirlenemeyeceğinden, yatırım yapmayı düşünüyorsanız, altının yatırım hedeflerinize ve risk toleransınıza uygun olup olmadığını görüşmek için bir mali müşavirle görüşün. Ayrıca, değerli metal konusunda iyimser olsanız bile, altın yatırımınızı genel portföyünüzün %10’undan fazla olmayacak şekilde sınırlandırmayı düşünün.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

JPMorgan Altın İçin Rekor Artışlar Öngörüyor!-Kaynak: gobankingrates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir