Mesane Sağlığınıza Zarar Verebilecek 5 Alışkanlık

Mesane Sağlığınıza Zarar Verebilecek 5 Alışkanlık

Mesane Sağlığınıza Zarar Verebilecek 5 Alışkanlık

Mesane sorunları eğlenceli değildir. Acı verici, utanç verici olabilirler ve bazı durumlarda günlük rutininizi ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilirler. Bazı mesane rahatsızlıkları kontrolünüz dışında olabilirken, çoğuna – en azından kısmen – yaşam tarzı alışkanlıkları neden olur.

Bazı aktiviteler veya rutinler, mesane ile ilgili sorunları daha olası hale getirebilir veya zaten sahip olabileceğiniz mevcut koşulları ağırlaştırabilir. İyi haber şu ki, bu, mesane sorunlarının şiddetini ve/veya sıklığını azaltmak veya muhtemelen tamamen önlemek için atabileceğiniz adımlar olduğu anlamına gelir.

İşte doktorların mesane sağlığınızı riske atabilecek suçlular olarak gösterdiği en önemli yaşam tarzı alışkanlıkları.

Mesane Sağlığına Zarar Veren 1 Numaralı Alışkanlık Sigara İçmek

Sigara içmenin kalbiniz ve ciğerleriniz için kötü olduğunu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur, ancak mesaneniz için ne kadar zararlı olabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Virginia Hastane Merkezi Üroloji Şefi ve LetsGetChecked Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Robert Mordkin, “Mesane sağlığı için kötü olan en büyük tek yaşam tarzı alışkanlığı sigara içmektir. Sigara içen kişilerde mesane kanseri gelişme riski önemli ölçüde artmaktadır.” Gerçekten de Amerikan Kanser Derneği, sigara içen kişilerin mesane kanserine yakalanma olasılığının sigara içmeyenlere göre en az üç kat daha fazla olduğunu söylüyor.

2. Mesane Tahrişine Neden Olan Şeyleri Yemek veya İçmek

Maryland, Baltimore’daki Mercy Tıp Merkezi Ürojinekoloji Merkezi Direktörü Dr. R. Mark Ellerkmann, “Yaygın bir sorun, idrar aciliyeti ve/veya sıklığı ve dürtüyle ilişkili sızıntı olarak tanımlanan aşırı aktif mesanedir ” diyor. “Yani tuvalete zamanında yetişemediğiniz klasik ‘gitmeliyim’ telaşı. Mesaneyi tahriş eden herhangi bir şey aşırı aktif olmasına neden olabilir. Yaşlandıkça, mesanelerimizin diyetteki(beslenme) bazı tahriş edici maddelere karşı daha az toleranslı hale geldiğine inanıyorum. Klasik olanlar çikolata, kafein, gazlı içecekler, narenciye suları ve yapay tatlandırıcılardır. Bilinen diyet mesane tahriş edicilerinden uzak durmak, aşırı aktif mesane semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

3. Tuvalet İçin Çok Beklemek

Ellerkmann, “Mesanenezi çok uzun süre tutmayın” tavsiyesinde bulunuyor. “Mesaneyi aşırı şişiriyorsun ve bu iyi değil. Mutlaka katı bir programda olmanıza gerek yok, ancak beklemek yerine ilk gitmeniz gerektiğinde geçersiz kılmalısınız.

Dr. Mordkin, “Bazı insanlar mesanelerini daha fazla tutması için eğitebileceklerini düşünüyor, ancak bu aslında mesaneye zarar verebilir, bu nedenle mesaneleri onlara gitme zamanının geldiğini söylediğinde ‘çağrıya cevap vermek’ en iyisidir.”

4. Seksten Sonra İdrar Yapmamak

Bu, cinsiyete özgüdür ve öncelikle kadınları etkiler. Ellerkmann, “Bazı kadınların yaşadığı yaygın bir sorun, cinsel ilişkiden sonra idrar yolu enfeksiyonudur (İYE) ,” diyor Dr. Ellerkmann. “İlişkiden hemen sonra kalkıp mesaneyi boşalttığınızdan emin olmak, mesane enfeksiyonu kapma riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için önemli bir stratejidir.”

5. Mesane Sağlığınıza Zarar Verebilecek Sonuncu Alışkanlık Çok Fazla Su İçmek

Bu şaşırtıcı olabilir, çünkü birçok insan çok fazla su içmenin olumsuz yanları olabileceğinin farkında olmayabilir. Ellerkmann, “Artık çok su içmeye yönelik bir baskı var ve yeterince sıvı almak önemli olsa da çok ileri gitmek mümkün” diyor. “İnsanların neredeyse aşırı derecede su içmelerine neden olan pek çok moda diyet var. Aslında çok fazla su içilebilir – buna su zehirlenmesi denir ve burada sodyum seviyeleri tehlikeli bir şekilde düşebilir. Susadığında içmek elbette önemli ama ben hastalarıma susuzluklarını rehberleri olarak almalarını söylüyorum.”

Mesane Sağlığınıza Zarar Verebilecek 5 Alışkanlık-Kaynak: parade

Yorum yapın