Anasayfa » Ekonomi ve Para » ABD Fed, Bankaların Stablecoin’lerde İşlem Yapma Sürecini Netleştiriyor

ABD Fed, Bankaların Stablecoin’lerde İşlem Yapma Sürecini Netleştiriyor

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

ABD Fed, Bankaların Stablecoin’lerde İşlem Yapma Sürecini Netleştiriyor

ABD Fed, Bankaların Stablecoin’lerde İşlem Yapma Sürecini Netleştiriyor

Merkez bankasının yeni bir açıklamasında, ABD Merkez Bankası sisteminin bir üyesi olan devlet bankalarının, ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılan dolar jetonlarını çıkarmadan, tutmadan veya bunlarla işlem yapmadan önce Fed‘den yazılı bir denetim itirazı almaması gerektiğini söyledi.

Fed ayrıca, mevcut denetim sürecini tamamlamak ve teknoloji odaklı bankaların gözetimini güçlendirmek amacıyla, denetlediği bankaların kripto para birimi, blockchain teknolojisi ve teknoloji odaklı banka dışı ortaklıklarla ilgili faaliyetlerini denetlemek için yeni bir denetim programı oluşturduğunu söyledi.

Salı günü Federal Rezerv bankaları ve devlet üye bankalarındaki denetim ve inceleme personeline gönderilen yeni duyurular, ödeme devi PayPal‘ın genellikle geleneksel bir varlığa sabitlenen bir tür kripto para birimi olan kendi stablecoin’ini piyasaya süreceğini duyurmasından sadece bir gün sonra geldi.

Büyük ana akım şirketlerin stabilcoin’leri piyasaya sürmeye yönelik önceki girişimleri, mali düzenleyiciler ve politika yapıcıların şiddetli muhalefetiyle karşılaştı. Meta’nın, ardından Facebook’un 2019’da bir stablecoin olan Libra’yı piyasaya sürme planları, düzenleyicilerin bunun küresel finansal istikrarı bozabileceği endişelerini dile getirmesinin ardından suya düştü.

Fed’e göre, bankaların stabelcoin’lerle etkileşime girebilmeleri için yazılı bir itirazda bulunmamaları için, siber güvenlik ve yasa dışı finans tehditleri dahil olmak üzere olası riskleri tespit etmek ve izlemek için sistemlere sahip olmak da dahil olmak üzere uygun risk yönetimini göstermeleri gerekiyor.

Fed, yazılı bir itiraz alındıktan sonra, dolar belirteci ile ilgili faaliyetlerde bulunan devlet üyesi bankaların denetim incelemesine ve bu faaliyetlerin artırılmış izlemeye tabi olmaya devam edeceğini söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir