İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Suudi Arabistan, Drone Üretimini Yerelleştirmek İçin Baykar Tech ile Anlaştı

Suudi Arabistan, Drone Üretimini Yerelleştirmek İçin Baykar Tech ile Anlaştı

Bayraktar TB2 Drone

Suudi Arabistan, Drone Üretimini Yerelleştirmek İçin Baykar Tech ile Anlaştı

Suudi Arabistan, Türk savunma firması Baykar Tech ile devlete ait Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri’nin (SAMI) pazar günü eski Twitter olarak bilinen mesajlaşma platformu X’te yayınladığı krallıkta insansız hava aracı üretimini yerelleştirmek için stratejik bir anlaşma imzaladı.

SAMI, anlaşmanın “SAMI’nin ulusal savunma sanayisini destekleme ve yerel yeteneklerimizi güçlendirmedeki rolünü artıracağını” söyledi.

Temmuz ayında Suudi Arabistan, Türkiye tarihinin en büyük savunma sözleşmesinde Baykar’dan Türk insansız hava araçları satın almayı kabul etti.

Körfez’den gelen yatırımlar ve fonlama, Ankara’nın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkileri onarmak için diplomatik bir çaba başlattığı 2021’den bu yana Türkiye ekonomisi ve döviz rezervleri üzerindeki baskının hafifletilmesine yardımcı oldu.

Türkiye, Ankara’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki demokrasi yanlısı hareketlere verdiği destek ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesi nedeniyle iki Körfez ülkesiyle yıllardır anlaşmazlığa düşmüştü.

Suudi Arabistan, Drone Üretimini Yerelleştirmek İçin Baykar Tech ile Anlaştı-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir