Anasayfa » Haber » Sahte Et Modası Sonunda Tam Bir Para İsrafı Olarak Ortaya Çıktı

Sahte Et Modası Sonunda Tam Bir Para İsrafı Olarak Ortaya Çıktı

Beyond Meat Sahte Et

Sahte Et Modası Sonunda Tam Bir Para İsrafı Olarak Ortaya Çıktı

Sahte Et Modası Sonunda Tam Bir Para İsrafı Olarak Ortaya Çıktı

Geçen yıl, Amerika‘nın en büyük alternatif et ürünleri üreticilerinden birinin üst düzey yöneticisi, Arkansas’ta bir trafik kazasında başka bir adama dişlerini batırdığı için tutuklandı.

Beyond Meat‘in işletme müdürü Douglas Ramsey daha sonra sürücüye yumruk attığı ve burnundan ısırdığı için suçunu kabul etti. Çatışma, bir Amerikan futbolu maçından sonra, Ramsey’nin kurbanı SUV’unun ön lastiklerinden birine çarpmakla suçlamasının ardından bir otoparkta gerçekleşti.

Kendini insanları etten kesmeye adamış bir şirket için, en iyi patronlarınızdan birinin potansiyel bir müşteriyi kandırmaya çalışmasından daha talihsiz bir tanıtım düşünmek zor.

Ama sonra bu, “insanların besleyici beslenmesine yardımcı olun” ve “sevdiğiniz şeyi yiyin” gibi aptalca yenilikçi gevezeliklere meyilli bir kıyafet, bu nedenle Ramsey’nin et yemeyi bırakmak yerine et yemeye teşvik edildiğini düşünüp düşünmediğini anlayabilirsiniz. Ya da belki de aylarca pancar suyu ve metilselülozdan yapılmış sahte etten başka bir şey tüketmeye zorlandıktan sonra, canı biraz gerçek kemik ve kıkırdak istiyordu.

Başka bir olasılık da, Beyond Meat’in hisse fiyatının durumunu gördükten sonra Ramsey’in kızmış olması ve diğer birçok insan gibi sahte et modasının başka bir risk sermayesi kaynaklı para israfından başka bir şey olmadığı sonucuna varmasıdır.

Berbat bir dizi mali sonuç, halihazırda hırpalanmış hisse fiyatının göz yaşartıcı bir yüzde 19’unu sildikten sonra, aksi bir sonuca varmak kesinlikle zor

Satışlar yalnızca son üç ayda neredeyse üçte bir oranında düştü, şirket nakit parayla tükeniyor ve tahminler yerle bir oldu.

Kaliforniya merkezli şirketin vegan hareketinin poster çocuğu olması gerekiyordu, ancak bunun yerine son on yılın ucuz para çağının en kötü aşırılıklarının sembolü olma riskini taşıyor.

Beyond Meat, Mayıs 2019’da Nasdaq borsasında hisse başına 25 dolardan giriş yaptı. Liste, Wall Street’in coşkulu desteğini aldı, ancak Silikon Vadisi muamelesinin tamamını gördü.

En az yedi yatırım bankasından oluşan yıldızlarla dolu bir liste, şirketin şüpheli mali geçmişine rağmen 30 kat fazla talep gören bir dalgalanmanın sigortacılarıydı. Beyond Foods, halka açılmadan önceki son yılında, yalnızca 88 milyon $ ciro elde ederek 30 milyon $ (23,5 milyon £) zarar kaydetmeyi başardı.

Ancak Golden State’ten çıkan pek çok şey gibi, onun beklentileri de gerçeğe karşı zafer kazanan çok tanıdık bir umut vakası gibi görünüyor. Beyond Meat’in hisseleri, hisse satışından sonraki haftalarda 234 $’a kadar fırladı ve şirket kısa bir süre için 14 milyar $’a ulaştıktan sonra tekrar düşüşe geçti.

Ramsey’nin insan pikniği sırasında hisse senedi 15 dolardan işlem görüyordu. Hisseler şu anda 12 $’a düştü ve analistlerin ek sermaye artırma ihtiyacı hakkındaki konuşmaları arasında pekâlâ kalabilirler.

Sahte et endüstrisinde yanlış olan pek çok şey var, en azından konseptin kendisinde değil

 Vejeteryanların ve veganların büyük çoğunluğunun et yemeyi bırakmasının en büyük nedeni, kesinlikle hayvanların öldürülmesinden nefret etmeleridir. Öyleyse neden deneyimi – kan ve her şey – bunun yerine sadece bezelye proteini kullanarak yeniden yaratmak istesinler?

Şüphem – kuşkusuz güçlü bir sezgiden başka bir şeye dayanmıyor – tıpkı et yiyenlerin laboratuvarda patates nişastasından yapılan burgerleri canlarının çekmemesi gibi, veganların da kanayan yiyecekler istemedikleri yönünde.

Peki bu kimi bırakıyor? Erdem sinyali veren Z kuşağı tatsız yulaf sütlü lattelerini içmekten sıkıldı mı? Tabii lüksü karşılayabilirlerse. Sahte et ürünlerinin bir başka tuhaflığı da, genellikle gerçek olandan daha pahalı olmaları ve olmadıkları durumlarda kesinlikle ucuz bir alternatif olarak görülmemeleridir.

Dolayısıyla, veganlıkla uğraşma fikriyle oynuyorsanız, fiyatlara bir göz atmak, onu oldukça geçici bir düşünce haline getirebilir. Ve zaten bir vejeteryansanız, bir tabak eski moda bakliyatın çok daha uygun fiyatlı olduğu ve daha besleyici olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Beyond Meat, ürünlerinin sağlıksız ve aşırı işlenmiş olduğu yönündeki algılara yanıt olarak, ürünlerinin sözde sağlık yararlarını vurgulamayı amaçlayan bir reklam kampanyası başlattı. “Bu bir eğitim sorunudur. Gerçekler orada. Sağlık yararları … çok güçlü, ”dedi CEO Ethan Brown yatırımcılarla yaptığı bir konferans görüşmesinde.

Sonunda, tüm pahalı teknolojisine ve on milyarlarca yatırımına rağmen, sahte et endüstrisi, enflasyonun ve parasal sıkılaştırmanın ikiz güçlerinden kaçmak için diğer şirketlerden daha donanımlı değildi. Hanehalkı bütçeleri muazzam bir baskı altındayken, satışların düşmesi şaşırtıcı mı?

Alışveriş yapanlar daha ucuz alternatifler aradıkça balon patladı ve pek çok kişiye hiç şüphesiz daha lezzetli olanların da olduğu hatırlatıldı. Yoksa tüm akıllı pazarlamasına rağmen bitki bazlı yiyecekler çok iyi değil mi? Amerikan teknoloji endüstrisinin standartlarına göre bile kısa ömürlü bir heves olabilir.

Müsrif risk sermayedarları, bazı gerçekten korkunç iş fikirlerinin arkasına ağırlık verme konusunda kıskanılacak bir geçmişe sahipler. Ancak son 10 yılın en düşük faiz oranları, şimdiye kadarki en maliyetli talihsizliklerinden bazılarına hizmet etmeyi vaat ediyor ve aynı zamanda bizi 10 dakikada süpermarket teslimatları, elektrikli scooterlar ve yenilebilir böcekler sunan restoranlarla kutsadı.

Endüstri, her iyimser fikrin bir sonraki büyük şey olduğuna inanmayı bırakmalı.

Sahte Et Modası Sonunda Tam Bir Para İsrafı Olarak Ortaya Çıktı-Kaynak: telegraph

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir