Sigaranın Mental Sağlığa Zararları-E-sigara
Haber,  Sağlık

Yeni Çalışma Bulgularına Göre, Gençler e-sigara Kullandıktan Sonraki 30 Gün İçinde Solunum Problemleri Yaşıyor

Yeni Çalışma Bulgularına Göre, Gençler e-sigara Kullandıktan Sonraki 30 Gün İçinde Solunum Problemleri Yaşıyor

Yeni Çalışma Bulgularına Göre, Gençler e-sigara Kullandıktan Sonraki 30 Gün İçinde Solunum Problemleri Yaşıyor

Yıllarca, e-sigaralar, sigara içmenin biraz daha sağlıklı bir yolu veya kronik sigara içenlerin bırakmasına yardımcı olacak bir araç olarak görüldü. Ancak artan sayıda araştırma, “normal” sigaralar gibi e-sigaraların da sağlığınıza zarar verebileceğini bulmuştur.

Özellikle çocuklarda elektronik sigara kullanımı artıyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre gençler arasında en yaygın kullanılan tütün ürünüdür. 2022’de, CDC verilerine göre, ortaokul öğrencilerinin %3,3’ü ve lise öğrencilerinin %14,1’i dahil olmak üzere 2,55 milyon Amerikalı ortaokul ve lise öğrencisi son 30 gün içinde e-sigara kullandığını bildirdi.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırma, e-sigara alışkanlığı olan gençlerin hızla fark edilir solunum semptomları geliştirdiğini buldu. Ama neden durum böyle olabilir ve sonra ne olacak? İşte bilmeniz gerekenler.

Çalışma ne diyor

Çalışma, e-sigara kullanmaya başlayan gençlerin 30 gün gibi kısa bir sürede bronşit ve nefes darlığı semptomları gösterebildiğini buldu.

Önemli Bulgular Nelerdir?

Thorax dergisinde yayınlanan çalışma, çeşitli anket dalgalarından elde edilen verileri analiz etti. 2014 yılında araştırmacılar, Güney Kaliforniya Çocuk Sağlığı Çalışmasından yaş ortalaması 17,3 olan 2.097 gence e-sigara, düzenli tütün ve esrar kullanımlarının yanı sıra yaşadıkları sağlık semptomlarını sordu. 2015, 2017 ve 2018’de üç ek anket dalgası daha yapıldı. 4. dalgada, ankete katılanların %15’inden fazlası e-sigara kullandığını söyledi. 

İlk dalga sırasında, ankete katılan gençlerin %23’ü astımları olduğunu söyledi. Ankete bağlı olarak, çalışma katılımcılarının %19,5’inden %26’sına kadar değişen oranlarda bronşit semptomları her dalgada yaygındı.

Araştırmacılar, son 30 gün içinde e-sigara kullanımının artan hırıltı riski, bronşit semptomları ve nefes darlığı ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Son 30 gün içinde e-sigara kullananlarda hiç sigara içmemiş olanlara göre hırıltılı solunum olasılığı %81 daha yüksekti. Bronşit semptomlarına sahip olma olasılığı, hiç sigara içmemiş olanlara göre iki kat daha fazlaydı ve nefes darlığı olasılığı %78 daha fazlaydı.

Uzmanlar Ne Düşünüyor?

Doktorlar çalışma sonuçlarının önemli olduğunu söylüyor. UCLA Health’te tıp ve sağlık politikası ve yönetimi konutunda profesör olan Dr. Michael Ong, “Bu bulgular, e-sigara kullanımının sağlığa zararlarıyla ilişkili olduğuna dair önemli mesajı vurguluyor” dedi. “Bu ürünler zararsız değil.”

Kaliforniya, Santa Monica’daki Providence Saint John’s Health Center’da çocuk doktoru ve The Hamilton Review:Where Kids and Culture Collide adlı podcast’in sunucusu Dr. Robert Hamilton da aynı fikirde: “Genel algı, e-sigaraların sigaralardan daha iyi olduğu, ancak hiçbir şeyin bedava olmadığı yönünde” diyor. “E-sigara kullandığınızda geçiş izni alıyorsunuz gibi değil.”

E-sigaralar neden bu kadar kısa sürede semptomlara neden olabilir? Hamilton, bunun muhtemelen akciğer tahrişinden kaynaklandığını söylüyor. “Akciğerler kırılgan varlıklardır” diyor. “Çevresel dumana karşı çok hassaslar. Vücudunuzun tepkisi onu hemen reddetmek ve öksürüyorsunuz.” Hırıltı, insanların akciğerleri tahriş olduğunda yaşadıkları bir tepki de olabilir, diyor.

Hamilton, insanların rutin olarak e-sigara kullanmasının hava yollarında rutin tahrişe yol açtığını açıklıyor. Ong, ne yazık ki, çocuklar da dahil olmak üzere insanların onları çok kullanma eğiliminde olduğunu söylüyor. “E-sigara kullanımı, özellikle gençler arasında genellikle yüksek yoğunluktadır ve bu, solunum semptomları gibi sağlık zararlarını hızlandırabilir” diyor.

Neden Önemli?

Hamilton, bunun e-sigaraların insanlar için iyi olmadığına dair daha fazla kanıt olduğunu söylüyor. “Ciğerler ‘Bunu yapma’ diyor” diyor. “Çocuklara verebileceğim en iyi tavsiye, ‘Oraya gitmeyin’ olur.”

Ong, geleneksel yanıcı sigaraların ek zararları olsa da, “e-sigaraların sağlık riskleri de olduğunu” ve insanların bunlardan haberdar olmasının önemli olduğunu belirtiyor. “Bu çalışma tarafından belirlenen sağlık zararlarının e-sigaralar için düzenleme ve onay sürecinde dikkate alınmasını sağlamak için güçlü tütün ürünleri düzenlemesine ihtiyacımız var” diyor.

Kaynak: yahoo

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir