İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın 1.900 Doların Altına Düşmeye Yakın, Bakır Çin’in Sıkıntılarıyla Baskı Altında!

Altın 1.900 Doların Altına Düşmeye Yakın, Bakır Çin’in Sıkıntılarıyla Baskı Altında!

Yatırım Aracı Altın-Altın değeri

Altın 1.900 Doların Altına Düşmeye Yakın, Bakır Çin’in Sıkıntılarıyla Baskı Altında!

Altın 1.900 Doların Altına Düşmeye Yakın, Bakır Çin’in Sıkıntılarıyla Baskı Altında!

Altın fiyatları Çarşamba günü sabit kaldı ve kilit seviyelerin altına düşmenin eşiğindeyken, bakır fiyatları Çin’de ekonomik yavaşlama korkuları ve artan faiz oranları doları yükselttiği için iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Salı günü yayınlanan ABD perakende satış verileri, ülkedeki tüketici harcamalarının güçlü kaldığını gösterdi ve bu da potansiyel olarak önümüzdeki aylarda daha fazla enflasyonist baskıya işaret ediyor.

Bu görüş, Çin’deki ekonomik yavaşlama işaretleri arasında kötüleşen risk duyarlılığıyla birleştiğinde, yatırımcıların altın ve değerli metaller gibi güvenli limanlar yerine dolara yönelmelerine neden oldu.

Sarı metalin spot fiyatları Salı günü kısa bir süre ons başına 1.900$ seviyesinin altına düştü ve şu anda neredeyse iki ayın en düşük seviyesinin biraz üzerinde işlem görüyor.

Spot altının onsu 1.902,24 dolarda yatay seyrederken, Aralık vadesi dolan altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle ET 20:19’da (00:19 GMT) 1.933,40 dolara geriledi.

ABD faiz görünümü altını baskılıyor

Salı günkü perakende satış verileri, Temmuz ayı için daha güçlü enflasyon okumalarından sadece birkaç gün sonra geldi ve Federal Rezerv için kısa vadeli şahin bir görünüme işaret etti.

Merkez bankası, enflasyonun yapışkan kalması durumunda faiz oranlarının 20 yılın en yüksek seviyelerinden daha da yükselebileceği konusunda uyardı. Böyle bir senaryo, fırsat maliyetlerini yükselttiği göz önüne alındığında, altın ve diğer metaller gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü alamettir.

Bu görüş aynı zamanda yatırımcıların, dünyanın çoğu yerinde, özellikle Çin’de kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle risk iştahının kötüleşmesi nedeniyle, güvenli liman olarak doları ve Hazine tahvillerini büyük ölçüde tercih ettiğini gördü.

Geçen ay 2023’teki düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanan dolar, Çarşamba günü 1-½ ayın zirvesi yakınında istikrarını sürdürdü.

Fed faiz oranlarını daha fazla artırmasa bile, en azından 2024 ortasına kadar faizleri 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutması bekleniyor ve bu da getiri sağlamayan varlıklar için zayıf bir görünüm sunuyor.

Bakır, Çin’deki sıkıntılardan daha fazla etkilendi

Endüstriyel metaller arasında, dünyanın en büyük ithalatçısı yavaşlayan büyüme ve enflasyondaki düşüşle mücadele ederken, bakır fiyatları Çin’den gelen daha zayıf ekonomik göstergeler tarafından baskı altına alındı.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,36603 dolarda gezindi ve iki ayın en zayıf seviyelerine yakındı.

Salı günkü veriler, her iki Çinlinin de perakende satışlar Ve endüstriyel üretim Temmuz ayında beklenenden çok daha az büyüyerek, COVID sonrası toparlanmanın hızı tükendiği için aya ilişkin bir dizi zayıf ekonomik veriyi sınırladı.

Ülke, verilerin ardından kilit borç verme oranlarını beklenmedik bir şekilde düşürürken, emlak piyasasının erimesine ilişkin süregelen korkular, özellikle emlak devi Country Garden Holdings’in borç temerrüde düşmesine ilişkin endişeler arasında, Çin’e karşı çok az iyimserlik uyandırdı (HK:2007).

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir