Anasayfa » Sağlık » Fiziksel Aktivite Beynimizin Uyum Sağlamasına Yardımcı Olur ve Depresif Belirtiler Riskini Azaltır

Fiziksel Aktivite Beynimizin Uyum Sağlamasına Yardımcı Olur ve Depresif Belirtiler Riskini Azaltır

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen

Fiziksel Aktivite Beynimizin Uyum Sağlamasına Yardımcı Olur ve Depresif Belirtiler Riskini Azaltır

Fiziksel Aktivite Beynimizin Uyum Sağlamasına Yardımcı Olur

Çok sayıda araştırma, egzersizi daha iyi beyin sağlığıyla ilişkilendirdi ve şimdi vücudunuz için iyi olanın zihniniz için harika olduğuna dair daha fazla kanıt var. Frontiers in Psychiatry dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, fiziksel aktivite beyninizin uyum sağlamasına ve değişmesine yardımcı olarak depresif semptom riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Araştırmacılar, depresyon tedavisi gören 41 kişiye baktı ve bunların yarısını, koordinasyon, dayanıklılık ve gücü birleştiren haftada 60 dakikalık üç seanstan oluşan üç haftalık bir egzersiz programına atadı. Ana odak, yine de, rekabetten ziyade eğlenceydi.

Hasan Söylemez'in Bisiklet ile Afrikayı Çölü Gezmesi

Yapılan Deney Sonucu Uzman Değerlendirmesi

Almanya’daki Ruhr-Universität Bochum‘daki Üniversite Psikiyatri ve Psikoterapi Kliniği’nde doçent olan baş araştırmacı Karin RosenkranzRunner’s World‘e verdiği demeçte, “bu yaklaşım oyun oynamayı ve sosyal işbirliğini teşvik ederken, performansla ilgili olası endişeyi azaltıyor” diye belirtti.

Rosenkranz “ Motivasyon eksikliği depresyondaki en önemli sorunlardan biridir ve sadece spor ve egzersizi düşünmek çoğu zaman rahatsız edicidir” dedi“Çalışmamız, fark yaratmak için yoğun eğitimin gerekli olmadığını, sadece günlük fiziksel aktiviteyi artırmanın başlamak için yeterli olduğunu gösteriyor.”

Tüm katılımcılar, beynin yeniden düzenleme ve yeni bağlantılar oluşturma yeteneği olan nöroplastisite gibi değişiklikleri tespit etmek için çalışma döneminden önce ve sonra beyin taramalarına tabi tutuldu. Bu tür uyarlanabilirlik yararlı olarak kabul edilir çünkü beyne, yaralanmadan iyileşme, hafıza tutma ve duygusal düzenleme dahil olmak üzere çeşitli işlevlerde yardımcı olur.

Rosenkranz, değişmiş ve azalmış nöroplastisitenin depresyonlu kişilerde yaygın olma eğiliminde olduğunu ve bu nedenle onu artırmanın yollarını bulmanın yardımcı olabileceğini söyledi.

Rosenkranz, egzersiz grubundakilerin, egzersizler çok yoğun olmasa da, üç hafta sonra nöroplastisitede önemli gelişmeler gösterdiğini söyledi.

Tabii ki, egzersiz tek başına depresyon için bir tedavi değildir ve hatta tedavi için yeterli değildir, çünkü semptomları azaltmak için sıklıkla terapi ve/veya ilaç tedavisi de dahil olmak üzere genellikle çok katmanlı bir yaklaşım gerekir. Ancak fiziksel aktivite önemli bir bileşen olabilir ve Rosenkranz’ın belirttiği gibi çok fazla zaman almaz.

“ İşten eve yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak, yürüyüş yapmak için arkadaşlarla buluşmak. Bunların hepsi beyninize yardımcı olabilir” dedi.

Bu sadece depresif belirtileri olanlar için değil, herkes için geçerli, diye ekliyor. Egzersizden kaynaklanan daha fazla nöroplastisiteyle, beynin bağlantıları daha güçlü ve daha esnek hale gelir ve vücudunuz da öyle olur.

Fiziksel Aktivite Beynimizin Uyum Sağlamasına Yardımcı Olur ve Depresif Belirtiler Riskini Azaltır-Kaynak: bicycling.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir