Uzman Nörolog, Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı Kuruyemişi Açıkladı

Uzman Nörolog, Alzheimer‘ı Önlemeye Yardımcı Kuruyemişi Açıkladı

Uzman Nörolog, Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı Kuruyemişi Açıkladı

Diyet ve beyin sağlığı arasındaki bağlantı yadsınamaz . Bazı gıdalar bilişsel sağlığın desteklenmesiyle bağlantılıyken, diğer gıdalar beyinde zamanla bilişi olumsuz yönde etkileyebilecek iltihaplanmalara neden olur.

Alzheimer’ı tek başına beslenme yoluyla önlemek imkansız olsa da (bu, pek çok faktörün rol oynadığı karmaşık bir hastalıktır), beyin açısından sağlıklı yiyecekler açısından zengin ve atıştırmalıklar da içeren bir diyet yiyerek riskinizi azaltabilirsiniz !

Dr. Anna S. Nordvig, MD, NY Presbiteryen/Weill Cornell Hafıza Bozuklukları Programında bilişsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir nörologdur. Diyetin Alzheimer riskini azaltmada nasıl bir rol oynayabileceğine ilişkin bilimsel çalışmaların söylediklerine son derece aşinadır ve belirli bir tür kuruyemişin diyetine daha fazla dahil edilmesi onu teşvik etmektedir. Ne olduğunu ve beyin sağlığı için neden bu kadar faydalı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Diyet (Beslenme).

Alzheimer Hastalığı Riskinizi Azaltmak İçin Yiyebileceğiniz En İyi Kuruyemiş

Alzheimer hastalığı riskinizi azaltmak için gıda kullanımı söz konusu olduğunda Dr. Nordvig, tekli doymamış yağlara öncelik vermenizi ve doymuş yağları en aza indirmenizi söylüyor. “Bu, beyninize yaşlanmayla birlikte gelişmesi için ihtiyaç duyduğu yakıtı vermenin anahtarıdır” diyor.

Bilimsel çalışmalar bunun takip edilmesi gereken değerli bir tavsiye olduğunu gösteriyor. Araştırmalar , orta yaşta makul miktarda doymamış yağ tüketmenin beyni iltihaptan korumaya yardımcı olduğunu, doymuş yağ oranı yüksek bir beslenmenin demans ve Alzheimer hastalığı riskini artırdığını gösteriyor.

Bunu akılda tutarak Dr. Nordvig, cevizleri yemeklerine ve atıştırmalıklarına dahil etmeyi sevdiğini çünkü cevizlerin çok iyi bir tekli doymamış yağ kaynağı olduğunu söylüyor . “Ceviz harikadır ve size beyin sağlığı bağlantısını hatırlatacak şekilde şekillendirilmiştir, ancak tüm kuruyemişler harikadır” diyor.

İyi bir doymamış yağ kaynağı olmasının yanı sıra ceviz, antioksidanlar , özellikle E vitamini ve polifenoller açısından da zengindir . Antioksidanlar beyindeki kronik inflamasyonun önlenmesine yardımcı olur ve bu da Alzheimer hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Dr. Nordvig, harmanlanmış kuruyemişleri ev yapımı tatlıların kabuğu olarak veya fırında tavuk veya balık kaplamak için kullanmayı sevdiğini söylüyor. Ayrıca işteyken ya da yoldayken yanında getirmek için bir avuç dolusu çantaya atmayı da seviyor.

Ceviz harika bir beyin gıdası olmasına rağmen, Dr. Nordvig bağırsaklarınıza saygı duymanın hala önemli olduğunu söylüyor; bu nedenle onlara karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa, onları yememek en iyisidir; bu, tüm kuruyemişler için geçerli olduğunu söylüyor. Neyse ki Alzheimer riskinizi azaltmak için yiyebileceğiniz birçok başka yiyecek var.

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmaya Yardımcı Olan Diğer Gıdalar

Dr. Nordvig, cevizin yanı sıra tekli doymamış yağların büyük kaynağı olan başka yiyeceklerin de olduğunu söylüyor. “Diğer harika seçenekler arasında somon veya sardalya gibi yağlı balıklar, zeytinyağı ve avokado yer alıyor” diye açıklıyor.

Akdeniz diyeti bu gibi besinlere öncelik veren bir beslenme tarzıdır. Bu beslenme şekli, Dr. Nordvig’in daha önce bahsettiği gibi sebze, meyve, bitki bazlı protein kaynakları ve tekli doymamış yağ oranı yüksek gıdalara odaklanır. Ceviz de dahil olmak üzere kuruyemişlerde Akdeniz diyetinin temelini oluşturur. Bilimsel araştırmalar, Akdeniz diyetini takip etmenin bilişsel bozukluk ve demans riskini azaltabileceğini ve bu beslenme şeklinin ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor.

Dr. Nordvig’in sevdiği, sağlıklı yağlarla dolu, beyin açısından sağlıklı bir tatlı, avokado ve kakao tozunun harmanlanması ve üzerine dilimlenmiş hurma eklenmesidir. Ceviz gibi avokado da iyi bir doymamış yağ ve E vitamini kaynağıdır. Kakao tozu antioksidan bakımından zengindir ve hurma tatlılık sağlamanın şekersiz bir yoludur ve hem bağırsak hem de beyin için iyi olan iyi bir lif kaynağıdır.

Tabii ki Dr. Nordvig, konu Alzheimer riskini azaltmak için yiyecek kullanmak olduğunda ne yediğiniz kadar yemediğinizin de önemli olduğuna dikkat çekiyor. “İşlenmiş gıdalardan ve şekerden uzak durmak çok önemli” diyor.

Hiç kimsenin Alzheimer olup olmayacağı konusunda tam kontrole sahip olmadığını tekrarlamakta fayda var. Diyet birçok faktörden biridir ve tüm faktörler bizim kontrolümüzde değildir. Ancak kesinlikle riskinizi azaltmada rol oynayabilir. Bunu aklınızda tutarak, bir avuç cevize uzandığınızda beyninize bir iyilik yaptığınızı ve bunun uzun vadede karşılığını alacağınızı bilin.

Uzman Nörolog, Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı Kuruyemişi Açıkladı-Kaynak: parade

Yorum yapın