Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Araştırmalar En Yaygın Şifrelerin Kırılmasının Bir Saniyeden Kısa Sürdüğünü Gösteriyor

Araştırmalar En Yaygın Şifrelerin Kırılmasının Bir Saniyeden Kısa Sürdüğünü Gösteriyor

Dijitalleşmenin Sevilmesi ve Siber Güvenlik Önemi

Araştırmalar En Yaygın Şifrelerin Kırılmasının Bir Saniyeden Kısa Sürdüğünü Gösteriyor

Araştırmalar En Yaygın Şifrelerin Kırılmasının Bir Saniyeden Kısa Sürdüğünü Gösteriyor

Parolalar en kişisel bilgilerimizden bazılarının korunmasına yardımcı olur, ancak çoğu zaman aslında o kadar da kişisel olmazlar ve bu da onları aşmayı çok kolaylaştırır.

Kullanıcıların parola oluşturmasına ve bunları güvende tutmasına yardımcı olan NordPass şirketi, yıllık ortak parola listesini yayınladı ve bu, pek çoğunun yaratıcılıktan yoksun olduğunu gösteriyor.

NordPass, halka açık kaynaklardan alınan 4,3 terabaytlık veriyi analiz eden bağımsız araştırmacılarla ortaklık kurdu; şirket, işlem sırasında hiçbir kişisel verinin alınmadığını söyledi. 35 ülkeden ve sekiz farklı platform türünden verileri analiz eden şirket, en yaygın şifrelerin genellikle sayı dizilerinden oluştuğunu buldu.

En yaygın olanı olan “123456” 4,5 milyondan fazla sayıldı. NordPass’a göre onu kırmak bir saniyeden az sürüyor. “admin” şifresinin kırılması da bir o kadar kolaydır ve 4 milyondan fazla kez sayılmıştır. Daha sonra “1234“, “12345678” veya – sanki büyük bir fark yaratıyormuş gibi – yine çok yaygın olan “123456789” gibi sayı dizileri gelir.

Listede ayrıca kırılması bir saniyeden kısa süren “password” ve 17 dakika süren “UKNOWN” gibi kelimeler de yer alıyor.

“P@ssw0rd”ın yaratıcı olmaya başladığını düşünüyorsanız, öyle değil. Çatlaması hâlâ bir saniyeden az sürüyor ve 135.424 kez sayıldı.

Listedeki en yaygın şifrelerin çoğu sayı dizileridir

Peki ya bir dizi mektuba ne dersiniz? Parmağınızı klavyenizdeki harflerin üst satırında gezdirirseniz, “qwertyuiop”u elde edersiniz; bu, 79.434 kez sayılan ve kırılması bir saniyeden kısa süren bir şifredir.

NordPass ayrıca şifre verilerini ülkeye göre filtreler. ABD’de “123456”, “password” ve “admin” gibi olağan şüpheliler listenin başında yer alıyor. Ancak en yaygın 16. şifre sizi şok edebilir: “sh**bird.” Bu şifre 4.230 kez sayıldı ve kırılması beş dakika sürüyor.

NordPass ayrıca farklı platformların şifre alışkanlıklarını etkileyebileceğini söylüyor. Amazon gibi e-ticaret siteleri için dördüncü en yaygın şifre… bekleyin: “amazon.”

Yayın siteleri için en yaygın şifrelerden biri “netflix”tir. NordPass, akış sitelerinin diğer web siteleriyle karşılaştırıldığında en az güvenli şifrelere sahip olduğunu söylüyor.

Bu yılın raporundaki trendler NordPass’ın geçmiş raporlarından pek de farklı değil. “12345” ve “password” gibi şifreler her zaman en yaygın şifreler arasındadır.

NordPass, teknolojinin geliştiğini ve parolaların ihlal edilmesinin zorlaştığını ancak kötü amaçlı yazılım saldırılarının hala bir tehdit olduğunu söylüyor. 20 karakterden oluşan, büyük ve küçük harflerin karışımından oluşan güçlü şifreler oluşturmanızı öneriyorlar. Ayrıca doğum günlerini veya diğer kolayca tahmin edilebilecek bilgileri kullanmamanız ve platformlar arasında farklı şifreler oluşturmanız da tavsiye edilir.

Kaynak: cbsnews

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir