SağlıkYaşam

Uyku Çayı Ümit Aktaş

Uyku Çayı Ümit Aktaş yazımızda uyku sıkıntısı yaşayanlar için hoş kokulu, lezzetli bir çay tarifi olan uyku çayı tarifi yazdık.

Sağlık İçin Uykunun Önemi ve Uyku Çayı

Uyku, çocukların ve gençlerin büyümesi için gereklidir. Yetişkinlerin ise sağlıklı kalabilmesi için gereklidir. Uyku vücudun tamir edildiği bir zaman dilimidir. Ayrıca sağlıklı uyku kişiyi depresyondan uzaklaştırır. Uykusuz yaşama nedeniyle kalp krizi riski artar, kilo alma hızlanır, kanser riski artar ve ileri ki yaşlarda bunama riski görülme durumu artar. Akşamları içilen kahve, çay ve yeşil çay uykusuzluğa neden olur. Bu karışımlarda kafein olduğu için uykusuzluğa neden olurlar. İyi bir uyku için gün içinde spor yapın, melatoninden zengin besinler tüketin. Akşamları fazla ışıklı yerlerde oturmaktan uzak durun. Melatonin zengini besinler ayçekirdeği, badem, kirazdır. Yatılan odanın karanlık olması ve elektronik eşyalardan uzak tutulması gerekir. Bu şekilde rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Uyku Problemleri-Çocuk uykusu

Sağlıklı Uyku Çayının Tarifi

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı melisa
  • 1 tatlı kaşığı lavanta
  • 1 tatlı kaşığı tıbbi papatya
  • 1 su bardağı kaynar su

Yapımı

French press kabına veya demleme kabına 1 tatlı kaşığı melisa, 1 tatlı kaşığı lavanta ve 1 tatlı kaşığı papatya koyun. Üzerlerine 1 su bardağı kaynar su dökün. Ağzını kapatın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Her akşam 2-3 su bardağı kadar içilebilir.

Dr. Ümit Aktaş’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir