You are currently viewing Ünlü Ekonomist, Çin Merkez Bankasının Alım Çılgınlığını Sürdürmesiyle Altın Fiyatlarının Yüzde 29 Daha Arttığını Söyledi
Altın

Ünlü Ekonomist, Çin Merkez Bankasının Alım Çılgınlığını Sürdürmesiyle Altın Fiyatlarının Yüzde 29 Daha Arttığını Söyledi

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:5 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:24 Nisan 2024

Ünlü Ekonomist, Çin Merkez Bankasının Alım Çılgınlığını Sürdürmesiyle Altın Fiyatlarının Yüzde 29 Daha Arttığını Söyledi

Ünlü Ekonomist, Çin Merkez Bankasının Alım Çılgınlığını Sürdürmesiyle Altın Fiyatlarının Yüzde 29 Daha Arttığını Söyledi

  • David Rosenberg’e göre altın fiyatları, ons başına 3.000 dolara kadar rekor yükselişini sürdürecek.
  • Rosenberg, fiyatların yükselmesinin bir nedeni olarak Çin merkez bankasından gelen alım çılgınlığını vurguladı.
  • Rosenberg, Federal Reserve’ün yaklaşmakta olan genişleme döngüsünün de altın fiyatlarını artırması gerektiğini söyledi.

Ünlü ekonomist David Rosenberg, altın fiyatlarının nereye gittiği konusunda olumlu hissediyor.

Pazartesi günkü bir notta Rosenberg, altın fiyatlarının neden ons başına 3.000 dolara kadar rekor yükselişini sürdürmesini beklediğini açıkladı ; bu da mevcut seviyelere göre %29’luk potansiyel yükselişi temsil ediyor.

Rosenberg, Çin merkez bankasının arka arkaya 17 ay boyunca altın rezervi satın alarak altın satın alma çılgınlığı içinde olduğunu ve altın rezervlerini diğer merkez bankalarıyla karşılaştırılabilir seviyelere çekerken satın alacak daha çok şeyi olabileceğini söyledi.

Rosenberg, “Çin’in ABD’den uzaklaşması, ABD doları rezervlerinden altına doğru yavaş ama istikrarlı dönüşünün arkasında yatıyor – ve aynı zamanda yuanın potansiyel ikinci rezerv para birimi olarak sona ermesi anlamına geliyor (diğer merkez bankalarını altına doğru itiyor),” dedi.

Geçen yıl boyunca Çin tek başına yaklaşık 181 ton altın satın aldı ve şu anda altıncı en büyük altın rezervine sahip olan ülke, toplam rezervlerdeki payını Mart ayında %4,3’e çıkardı. Ancak altın rezervlerindeki payı diğer merkez bankalarına göre çok küçük, dünya ortalaması ise yüzde 13.

Bu, Çin’in altın rezervlerini artırmaya devam edebileceği çok sayıda pistin kalabileceği anlamına geliyor.

Rosenberg, “ABD, rezervlerinin %70’ini altın olarak tutuyor. Dolayısıyla, altın rezervlerinin küresel ölçütüne yaklaşmak için önümüzdeki birkaç yıl içinde PBOC’nin harekete geçmesi için inanılmaz bir alan var” dedi

Eğer Çin rezervlerine bir puan daha altın eklerse, bu 420 ton altın anlamına gelecek ve bu da tek başına yeni üretimin %11’ini tüketecek.

Rosenberg, Çin merkez bankasının alım çılgınlığını sürdürmesinin yanı sıra, altının fiyatının ons başına 3.000 dolara çıkmasına yardımcı olabilecek diğer faktörlerin arasında, jeopolitik gerilimlerin artması nedeniyle altın ETF’leri aracılığıyla yatırımcılardan gelen talebin artması  ve Federal Reserve’ün genişleme döngüsünün başlamasının yer aldığını söyledi.

Rosenberg’e göre Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlaması, altına olan talebin artmasına yardımcı olacak.

Rosenberg, “Bu, ons başına 3.000 doları ortaya çıkaracak olay” dedi.

Fed’in dirençli ekonomisi nedeniyle bu yıl yedi kez faiz indirimi yapması artık beklenmese de , ilk faiz indirimini bu yılın sonlarında başlatması bekleniyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın