İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Sağlık İçin 9 Altın Kural

Sağlık İçin 9 Altın Kural

Sağlık Strateji Kurmak

Sağlık İçin 9 Altın Kural yazımızda bedeninizin, aklınızın ve ruhunuzun sağlıklı olması için yaşamınızda günlük olarak yapabileceğiniz basit ve etkili 9 altın kuralı yazdık.

Sağlık İçin 9 Altın Kural Nelerdir?

Uyku Problemleri

1-Düzenli ve Kaliteli Uyku

9 altın kural içerisinde düzenli ve kaliteli uyku almak temeldir. Sağlıklı olmanın ilk maddesi iyi bir uykudur.

Diyabet Şeker Hastalığı Önleme

2-Hareket Edin

Günde en az 5 bin adım atmayı unutmayın. Açık havada bol oksijenli bir ortamda atacağınız bu adımlar hem bedensel sağlığınızı hemde ruhsal sağlığınızı koruyacaktır.

3-Elektro Manyetik Dalgalardan Uzak Durun

Toksinler ve elektro manyetik dalgalardan uzak durmaya özen gösterin. Günde 45 dakikadan fazla cep telefonu kullanmayın. Cep telefonu ile konuşurken kulaklık takarsanız radyasyondan uzaklaşmış olursunuz. Hatırlatmak gerekirse tüm elektronik cihazlarda az veya çok radyasyon bulunmaktadır. Bu makineler size ne kadar yakın olursa o kadar etkisi artar.

4- Sindirim Sisteminizi Koruyun

Bağırsak sistemi çok önemlidir. Bağırsaklar sadece sindirim yapmaz ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Mutluluk hormonunun neredeyse tamamının bağırsaklarda yapıldığı bilinmektedir. Probiyotik ve prebiyotik besinleri yeterince almaya özen gösterin. Besinleri iyice çiğnemeden yutmayın.

5-Sağlıklı Beslenin

Karbonhidrat, protein ve yağları dengeli oranda birlikte tüketmeye dikkat edin. Hazır ve paketli ürünlerden olabildiğince uzaklaşın.

6-Bağışıklık Sisteminiz Koruyun

Bol bol lifli besinler, C vitamini içeren turunçgiller ve Omega-3’den zengin yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

7-Sizi Seven İnsanlarla Olun

Yanlarında olmaktan zevk aldığınız ve sizi, sizin için seven insanlarla birlikte olmaya çalışın.

8-Stresi Azaltın

Hayatınızdaki stresi en aza indirmeyi öğrenin. İnsanlara hayır demeyi öğrenmelisiniz. Stres tüm vücudunuzu, aklınızı ve ruhunuzu ciddi anlamda bozacak kadar güçlü bir sorundur.

9-Hayatın Her Alanında Ölçülü Olun

9 altın kural içinde ön önemlisi her zaman ölçülü olabilmektir. Ölçülü olmak, her yönde sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmektir. Vücudumuz ve beynimiz hep dengede ve ölçülü olmak üzerine çalışır. Kendinize dikkat edin.

Sağlık İçin 9 Altın Kural-Prof. Dr. Derya Uludüz’ün videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir