Anasayfa » Haber » Büyüyen Obezite Sorunu

Büyüyen Obezite Sorunu

Büyüyen Obezite Sorunu Hakkında

Büyüyen Obezite Sorunu yazımızda ülkemizde obezite oranının artmasını, obezitenin yol açtığı sorunları ve gençler arasında yapılan yemek yeme deneyini yazdık.

Büyüyen Obezite Sorunu-Obezite Oranları
Obezite Sorunu

Büyüyen Obezite Sorunu-Türkiye’de Obezite Oranları

Türkiye’de obezite oranı %19,6’dır. Kadınlarda obezite oranı %23,9, obezite olmaya yakın oran ise %30,1’dir. Erkeklerde obezite oranı %15,2, obezite olmaya yakın oran ise %38,6’dır. Türkiye’nin çocuklarının obezite oranı %8,3’dür. Fazla kiloluk %14,2 toplamda kilolu olanların oranı %22,5’dur. Kızlar çocuklarında obezite %6,6 iken erkeklerde obezite oranı %10’dur. Sağlık bakanlığı ve TÜİK verileridir. Dünyanın geneline bizde uymuşuzdur. Amerika’nın obez oranları tüm dünyada en yüksek olandır. Obeziteye bağlı diyabet hastalığı görülme oranı çok fazla artmıştır. Glisemik indeksinin etkisi de obezitenin oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Son 25 yılda tüketmiş olduğumuz gıdalarda katkı maddeleri arttı. Ekmeklerde çok fazla katkı maddesi bulunuyor. Raf ömrünü uzatacak maddeler koyularak insanların kimyası bozulmaktadır. Obezite çok ciddi sağlık sorunları oluşturuyor. Obezite kanser riskini artırıyor. Kronik hastalıkların oluşmasına neden olur. Tiroid hormonunun bozulmasına sebebiyettir. Şeker hastalığının artması, romatizmanın artması ve hayatın kısalmasına neden olmaktadır. Kalp krizi geçirip ani bir şekilde ölümlere neden olmaktadır. Obezitede büyüyen yağ hücreleri karaciğeri siroza götürür. Damarların tıkanmasına neden olur. Bağışık sistemini etkileyerek vücudun korunmasını engeller. İnce bağırsağın besinleri doğru emmesini engeller.

Büyüyen Obezite Sorunu-Gençlerle Yapılan Deney
Yemek Deneyi

Gençlerle Yapılan Deney

Yurt dışında yapılan deneyde, 13-15 yaş arası gençlere katkı maddesi olmayan yiyecek ve içeceklerle 1 ay süren bir deney yapılmıştır. Uzman diyetisyenlerin yönetiminde yapılan bu uygulamada, tüm katkı maddelerini kaldırmışlardır. Asitli, gazlı içecekler, hazır gıdalar yeme menüsünden kaldırılmıştır. Çocuklarda aile ile yemek yeme alışkanlığı olmadığı ortaya çıkmış. Aileler, çocuğuna bilgisayar ve telefonu vererek onlarla birlikte yemek yemesini sağlıyor. Birlikte yemek yeme kültürü olmadığı ortaya çıkmış. Bu deneyde çocuklara verilen sağlıklı yeme eğitimi ile onların yeme düzeni yeniden oluşturulmuştur. Ailelerin ilgi ile çocuklarına yakınlaşması, onların yeme düzenlerini değiştirebilecektir. Her şeyin başlangıcını aileler oluşturmaktadır.

Mutfakta yapılan yemeklerin katkısız olması, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Spor yapmakta bununla birlikte en iyi yaşama biçimidir. Stresle başa çıkmak da sağlığımız açısından en önemli kriterdir. Aileden yardım almak tüm sorunların aşımında yol gösterici olacaktır. Ailelerin yeme düzeni, çocuklarının yeme düzenini çok fazla etkilemektedir. Obezite sorununu doğal yiyeceklerle çözüme kavuşturmak gerekir.

Büyüyen Obezite Sorunu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir