Elmalı Kuru Baklava Tatlısı Tarifi

Elmalı Kuru Baklava Tatlısı Tarifi yazımızda rendelenmiş elmaları şeker ve tarçınla birlikte pişirdikten sonra baklavalık yufkaların içine koyup fındıkla birlikte muska şeklinde sarıp pişireceğiniz Elmalı Kuru Baklava Tatlısı Tarifi yazdık.

Elmalı Kuru Baklava Tatlısı Yapımı

Malzemeler

  • 10 adet baklavalık yufka
  • 7 adet kırmızı elma
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 200 gram fındık
  • 2 tatlı kaşığı tarçın
  • 1 paket bitkisel margarin veya 250 gram tereyağı
  • Pudra şekeri

Hazırlanışı

7 adet kırmızı elmanın kabuklarını soyduktan sonra bir kaba rendeleyin. Rendelediğiniz elmaları bir tencereye aktarın. Tencereyi ocağa koyun ve altını yakın. Elmaların üstüne 1 su bardağı toz şeker dökün ve tahta kaşıkla karıştırın. Kaynayan elmalara 2 tatlı kaşığı tarçın serpin ve karıştırın. Elmalar piştikten sonra ocağın altını kapatın ve cam kaba aktarın. Elmaları burada soğutun.

Yufkaların arasına sürmek için bir tavayı ocağa koyun ve altını yakın. İçine 1 paket bitkisel margarin veya 250 gram tereyağı koyup eritin.

10 adet baklavalık yufkanın belli olan katlarından uzunlamasına kesin. 4 eşit parçaya ayırın. Sırayla kullanacağınız için kullanmadığınız yufkaların üzerine bez serin. Bu şekilde kurumayacaklardır. Onarlı katları tek tek erittiğiniz yağla, fırça yardımıyla yağlayın. Tek tek yufkaları üst üste yağlayarak üç kat şeklinde dizin. Üçüncü katın yarısına kadar elma harcını koyun. Üzerine dövülmüş fındık serpin. Muska şeklinde yufkaları katlayın. Aynı işlemi kalan yufkalara da uygulayın. Fırın tepsisinin her yerini yağlayın ve baklavaları ters çevirip üzerine dizin. Baklavaların üzerine kalan yağı sürün. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Piştikten sonra biraz dinlendirin ve üzerine pudra şekeri serpin. Kuru baklavaları servis edebilirsiniz.

Ebru Gerek’in videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın