Anasayfa » Yaşam » Bursalı Mehmet Şahin Dedenin İnanılmaz Gücünün Sırrı

Bursalı Mehmet Şahin Dedenin İnanılmaz Gücünün Sırrı

Bursalı Mehmet Şahin Dede

Bursalı Mehmet Şahin Dedenin İnanılmaz Gücünün Sırrı yazımızda neredeyse bir asırlık olan Mehmet dedenin yaşam enerjisinin, hafızasının ve gücünün yerinde olmasının sırrını ve yaşama biçimini yazdık.

Bursalı Mehmet Şahin Dedenin Gücü ve Yaşam Enerjisi

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Demirler köyünde yaşayan 96 yaşındaki Mehmet Şahin yaşam enerjisi ve gücüyle çevresindekileri şaşırtmaktadır. Doğma büyüme Bursalı’dır. Mehmet dede neredeyse 1 asırlık yaşına rağmen elden ayaktan düşmeden her şeyini kendisi yapıyor ve günlük işlerinin tamamını zorlanmadan yapabiliyor. Mehmet dedenin 6 tane çocuğu vardır. 3’ü erkek, 3’ü kızdır. 50’ye yakın torunu bulunmaktadır. Mehmet dede uzun ve sağlıklı yaşamasının sırrını anlatıyor.

Kendi bahçesinde üretmiş olduğu mahsülleri yiyerek sağlıklı kalmış. Kendi hayvanlarını besleyip büyüterek onlardan elde etmiş olduğu et, süt, yoğurt, yağ, peynir gibi ürünleri tüketerek beslenmesini sürdürmüş. Kendi tarlasında bulunan buğdayları un yaptırarak ekmek ihtiyacını karşılıyor. Kendi bahçesinde birçok sebze ve meyve ürününü yetiştiriyor. Bakla, ıspanak, marul ve diğer besinleri üretiyor. Şeker ve tansiyonu olmayan Mehmet dede, sadece kalp hapı kullanıyor. Mehmet dede de bulunan yaşam enerjisi birçok gençte bulunmuyor. Özellikle ağır olan kütükleri kaldırması, köyde güçlü dede olarak tanınmasını sağlamış. Yakacak odunları da baltayla kendisi hazırlıyor.

Bursalı Mehmet Şahin Dedenin Gücü

Mehmet Dedenin Hafıza Gücü

Mehmet dede yüksek tepelerden ve bağlar arasından geçerken bastona hiç ihtiyaç duymamıştır. Yaşının 96 olmasına rağmen bu kadar gücü kendisinde bulması takdire şayandır. Mehmet dedenin gücü ve enerjisinin yanında hafızası da kuvvetlidir. Kızlarının ve oğullarının isimlerini büyüklük sıralamasına göre hızlıca sayabilmektedir. Çoğu ailede kendi çocuklarının isimlerini karıştıran orta yaşlı insanları düşününce bu hafıza gayet sağlamdır.

Mehmet dedenin bu kadar sağlıklı olmasının en büyük sebebi çok doğal yaşamasıdır. 3 öğün yemeğini hiç aksatmayan Mehmet dede, yediğine ve içtiğine çok dikkat ediyor ve stresten uzak durarak sağlıklı bir yaşam sürüyor. Sürekli olarak çalışması da Mehmet dedeye zindelik kazandırmış. Aile mutluluğu da doğal yaşamın yanına eklendiğinde sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmek mümkün olmaktadır.

Bursalı Mehmet Şahin Dedenin İnanılmaz Gücünün Sırrı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir